Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imprumuturi legale!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imprumuturi legale!

Vreau sa imi fac o firma gen Provident cu imprumuturi legale! Sumele imprumutate sa fie intre 300 euro si 1500 euro ! Pot sa fac o astfel de firma ? E un fel de camatarie legala! Care sunt taxele si impozitele sau ce trebuie sa stiu ?
Puteti sa faceti. Astfel de firme sunt reglementate de legislatia privind institutiile financiare nebancare (IFN). Din cate stiu eu exista o anumita rigoare in autorizarea acestor institutii,in principal cu privire la capitalul social(marimea lui), membrii fondatori si daca nu ma insel sunt necesare si autorizari de la BNR si de la MF
Activitatea IFN-urilor , adica a institutiilor financiare nebancare este reglementata de Legea nr. 93 din 8.apr.2009 , publicata in Monitorul Oficial, Partea I din 21.apr.2009
, si intrata în vigoare la 21.apr.2009 .

Art. 37. - Casele de amanet desfăşoară activitate de creditare cu respectarea următoarelor condiţii:
a) înscrierea în Registrul de evidenţă;
b) organizarea şi funcţionarea potrivit prevederilor Legii nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
c) activitatea de creditare desfăşurată se limitează la cea prevăzută la art. 14 alin. (1) lit. d). privind instituţiile financiare nebancare

Art. 14. - (1) Instituţiile financiare nebancare pot desfăşura următoarele activităţi de creditare:
d) acordare de credite cu primire de bunuri în gaj, respectiv amanetare prin case de amanet;