avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Activitate s0pty

Activitate s0pty

"Amenintari" la locul de munca

Buna ziua!
Lucrez ca si asistent medical intr-un spital de stat.
Exista in codul muncii vreun articol pe care il pot invoca intr-un referat pt. comisia de disciplina daca suntem "amenintati" de domnii doctori, unde se incalca valorile si demnitatea prin exemple ca " Esti supusul meu la lucru, ce iti spun eu asta faci" cuvinte jignitoare, amenintari cu referate in comisia de disciplina, obligatia de a le face "munca" lor, care nu apare in fisa postului a unui asistent medical?

Va multumesc!
Vehicul aflat in parcarea casei a luat foc dintr'o cauza necunoscuta inca. Focul s-a propagat spre casa si terasa in urma caruia a fost incendiata casa si distrusa.
Masina era noua, avand si RCA si CASCO.
Rca/Casco are obligatia sa despagubeasca si pagubele daunate casei sau trebuie facuta o actiune in instanta companiei auto?(FORD)
Cum pot redacta o cerere pentru reevaluarea unui spor de sectie ( respectiv . spor sectie psihiatrie spital judetean, care a fost 75%, acum taiat la 50%.) Dorim in numele asistentilor medicali ai sectiei respective sa facem o cerere pentru readucerea sporului anterior datorita motivelor de pericol specific sectiei.etc
Ma poate ajuta cineva in redactarea unei astfel de cereri?
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
ma poate afecta acest contract incheiat disciplinar pe viitor? este adevarat ca nu mai poti fi angajat la stat daca ai un contract incheiat disciplinar? Totusi nu as putea gasi nici un motiv pentru incheierea contractului la zi ? ( purtarea lor inadecvata, sarcini care le facem in locul medicilor, limbajul si jignirile pe care ti le adreseaza zi de zi ? ) acestea nu sunt motive pt.nerespectarea contractului de munca? nu le pot include aici? Va multumesc
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
si daca totusi nu vreau sa raman in preaviz datorita conditiilor de munca si stres? Ce se poate intampla daca nu merg la munca in acele 20 de zile de preaviz?
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Inca nu e depusa. Am intrebat inainte de a o depune sa stiu cam ce s-ar putea intampla daca ei nu ar fi de acord cu o demisie la zi. Mentionez ca nu vreau sa stau in preaviz datorita conditilor proaste care sunt acolo chiar daca ei nu accepta demisia la zi
Ce se intampla in cazul demisiei daca angajatorul nu accepta demisia fara preaviz si angajatul refuza sa stea in preaviz? mentionez ca este vorba de angajare ca asistent medical la un spital judetean unde nu se prea respecta atributiile ,unde medicii au un comportament foarte urat si prost fata de personal )
Răspuns la discuția PFA Cheltuieli
transportul de acasa la munca , se poate trece cheltuiala cu masina personala ? daca fac un contract de comodat pe masina ? Chiria la spatiu se poate trece tot la cheltuieli?sau imbracaminte pt lucru ?
Ma ajuta cineva cu niste informatii ? Saptamana asta mi-am facut un PFA pentru a ma "angaja" la o institutie de stat ca sofer, printr-un contract cu ei.
Ei imi vireaza pe card lunar o suma de bani, din care cred ca trebuie sa platesc, sanatate, pensii, impozit.
Vreau sa ma ajute cineva, cum pot sa fac, si ce cheltuieli pot sa -mi pun eu pt a plati cat mai putin ? - in contract eu sunt trecut sofer pe masina institutiei care plateste tot, benzina, reparatii.etc - deci alea nu sunt cheltuieliile mele.
Ce pot sa fac? Platesc prea mult daca nu gasesc ceva sa fac. HELP ! Multumesc
Răspuns la discuția Profesia de consilier juridic
Multumesc, dar pentru examen in magistratura ? se poate la fel cu facultate drept ID sau FR ?intreb pentru ca, momentan fac practica la un cabinet practician in insolventa, iar pentru a deveni practician in ins. am inteles ca trebuie studii de lunga durata. Am tot citit despre " studii de lunga durata " dar nu pot gasi ceva clar despre ce inseamna asta.