avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate smart_demon

Activitate smart_demon

am si eu o intrebare.... sunt student in romania..cetatean rep moldova...nu am reusit sa prelungesc permisul de sedere depasind termenul cu 4 luni...as vrea sa ies acum din romania..as putea evita interdictia....si acesta interdictie figureaza doar in pasaport? eu plec in md pentru ami schimba pasaportul
Răspuns la discuția Autotest de inteligenta
irina_4u din pacate din 3 bile nu poti identifica bila x(nestiind daca e mai grea sau mai usoara.... daca se afla in grupa 4)....... deci asa.... 1 cantarire : 4 bile cu 4 bile ... daca sunt egale e mai usor raman 4 bile printre care e si bila x... apoi se ia 3 bile si le compari cu 3 etalon din alea 8....... daca si acu sunt egale bile x e ultima si ne ramane sa o comparam cu una etalon.... daca alea 3 sunt mai grele sau mai usoare atunci se ia 2 din ele si se cantaresc intre ele... stiind deja ca bila x e mai grea sau mai usoara...... identificam care din alea 2 e cea cautata... daca sunt egale bila x e a 3 si deacu stim cum este(mai grea sau mai usoara).....................asa e... insa daca din prima cantarire balanta nu e in echilibru atunci bila cautata se afla printre alea 8... si aici e mai complicat insa si asta am rezolvato
Răspuns la discuția concurs aprilie 2009
unde pot afla rezultatele concursului din 20 aprilie?
Răspuns la discuția concurs aprilie 2009
voi incerca... cu 3 indicii :( din 20
Răspuns la discuția concurs aprilie 2009
pai da... da as putea afla si indicii din zilele trecute.... ca eu m-am inregistrat acu 2 zile pe site si nu am putut sa vad indiciile de pana acu..... daca le stie cineva....... eu nu stiu decat indiciul de azi 16 aprilie...
unde pot gasi si eu toate indiciile concursului din aprilie 2009?
Răspuns la discuția Autotest de inteligenta
gata... am gasit solutia... pt intrebari scrieti in privat
Răspuns la discuția Autotest de inteligenta
pardon acu m-am prins... ca daca din prima stim ca bila X se afla printre ultimele 4 bile atunci nu putem identifica daca e mai grea sau mai usoara... in asa caz facem asa: daca balanta e in echilibru cand punem cate 4 bile pe fiecare taler inseamna ca bila X se afla printre ultimele 4... si ..... II folosire a balantei: punem 2 bile pe un taler si 2 pe alt taler... un taler va fi mai greu si unu mai usor.... III pe I taler punem o bila din alea grele si una din alea usoare.... si pe al 2 taler punem o bila grea si una curata......si daca I taler e mai greu atunci bila grea din .............................ufffffff pardon... ma mai gandesc
Răspuns la discuția Autotest de inteligenta
daca e mai grea sau mai usoara bila se identifica ... insa nu am mai scris ca si asa e complicat si mult.... daca nu intelegeti ceva scrietimi...... daca vreti o intalnire personala pt a va explica scrietimi si vb pe telefon :D solutia e buna ... insa daca ceva nu ati inteles intrebatima sau mai cititi odata ca am scris in graba...... Eurika o seara intreaga am stat si m-am gandit
Răspuns la discuția Autotest de inteligenta
Deci asa:
I folosire a balantei… punem pe un taler 4 bile sip e alt taler inca 4 bile:
Daca balanta e in echilibru atunci bila X se afla printer ultimele 4 bile si atunci :
II Pe un taler punem 2 bile curate(din alea 8, printre care nu se afla bila X)
pe al 2 taler punem 2 bile din alea 4 ramase :
daca balanta nu e in echilibru atunci bila X se afla printre alea 2 de pe
taleru 2(din cele 4 ramase) .. atunci
III pe taleru 1 punem o bila curate si pe taleru 2 o bila din alea 2
Daca balanta e in echilibru bila X e cea ramasa… daca balanta nu e in
Echilibru bila X e cea de pe taleru 2
Daca ballanta e in echilibru atunci bila X se afla printre ultimile 2 bile
Ramase si repetam a III folosire a balantei ca mai sus
Daca balanta nu e in echilibru bila X se afla printre cele 8 bile de pe ambele talere si atunci pe primu taler punem alea 4 bile ramasea care sunt curate(printre dansele nu se afla bila X) sip e al 2 taler punem 2 bile de pe taleru care a fost mai usor si 2 bile de pe taleru mai greu ….atunci daca taleru cu bilele curate sunt mai grele atunci bila X se afla printre alea 2 de pe taleru 2 care au fost luate de pe taleru cu bile usoare…si repetam punctual 3 de mai sus
Daca taleru cu bile curate e mai usor atunci bila X se afla printre cele 2 care au fost luate de pe taleru cu bile grele si repetam punctual III
Daca balanta si acu e in echilibru atunci ne raman 4 bile si o singura folosire a balantei
Atunci ne-au ramas 2 bile de pe taleru usor si 2 de pe taleru greu si facem in asa mod:
Pe taleru I punem o bila din alea grele si o bila din alea usoare sip e taleru II punem ultima bila din alea grele si o bila curate:
Daca taleru I, cu bila grea si usoara e mai usor atunci bila X e aia usoara de pe taleru I….daca primu taler e mai greu atunci bila X e aia grea din I taler si daca al II taler e mai greu atunci bila X e aia din taleru 2 si e mai grea… si in sfarsit daca balanta e in echilibru atunci bila X e aia ramasa ,ultima, si e mai grea…..