Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Autotest de inteligenta
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Autotest de inteligenta

Sunteti in posesia a 12 bile de aceeasi marime si culoare , fara semne particulare ( care sunt interzise a se folosi in timpul rezolvarii autotestului ).

Aveti la dispozitie o balanta functionala, fara greutati etalonate, spre a constata dezechilibre prin asezarea pe ambele talere a unor bile sau grupe de bile.

Aveti urmatoarea informatie certa:

Una dintre bile este sensibil mai grea sau mai usoara ( nu stim aprioric ) decat celelate 11 bile.

Folosind dezechilibrul balantei strict de trei ori, sa scoatem cu siguranta chiar si in cea mai defavorabila varianta de prima cantarire bila "altfel" si sa afirmam cu siguranta "e mai usoara" daca e mai usoara sau "e mai grea" daca e mai grea decat celelate 11.

Mentiuni:
1. Problema are solutie dar cu un grad de dificultate in rezolvare extrem de mare.
2. Incercarea de rezolvare sa nu devina obsesie.
3. In 20 de predare am dat-o la fiecare generatie si doar un student a rezolvat-o ( care si-a dat doctoratul la absolvire in Franta acum e cadru universitar tot in Franta ) .

Varianta ( de incurajare in rezolvare ) care determina decalajul dintre exceptional si conditia personala prezenta la momentul rezolvarii testului.:

De cate cantariri am nevoie eu ca sa rezolv problema ?

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Din acelasi ciclu:

Testul de inteligenta a lui Einstein

Prezumtii:

1.Exista 5 case fiecare de alta culoare.

2.In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate

3.Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.

4.Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa.

Se dau urmatoarele:

a.Britanicul locuieste in casa rosie

b.Suedezul are un caine

c.Danezul bea cu placere ceai

d.Casa verde se afla in stanga casei albe

e.Locatarul casei verzi bea cafea

f.Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare

g.Locatarul casei din mijloc bea lapte

h.Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill

i.Norvegianul locuieste in prima casa

si.Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica

ca.Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill

la.Fumatorul de Winfield bea bere

m.Norvegianul locuieste langa casa albastra

n.Germanul fumeaza Rothmans

o.Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa

Cine are acvariul cu pesti??

Albert Einstein a conceput acest test in secolul trecut . El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa rezolve acest test. Tu tii cu majoritatea, sau…?
1.casa galbena: norvegian,pisica,apa, dunhill
2.casa albastra: danez, ceai,cal, marlboro
3. casa rosie: britanic, lapte,pasare,pall mall
4. casa verde: german, rothmans, cafea, ACVARIUL CU PESTI :P
5. casa alba: suedez, caine, winfield, bere
am gasit si eu un test IQ la:
[ link extern ]
am selectat hard 30 si am muncit ceva.
ce parere aveti?
Daca spuneai si care a fost rezultatul...spuneam si parerea...umila mea parere!;) Eu n-am reusit decat 66=D>
un 72 am reusit si eu...IQ