avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate vicsilron

Activitate vicsilron

Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Va rog sa imi raspundeti si mie la urmatoarea intrebare: Un pensionar, cu grad de invaliditate 3, are dreptul sa lucreze cu program de lucru de 8ore?
Multumesc!
Discuție zilieri
Buna ziua,
Asociatiile de proprietari pot avea zilieri??? si daca da.. care este cadrul legislatuv??
merci anticipat
In cazul in care angajez un pensionar, la calculul impozitu;ui i se va lua in considerare deducerea personala la calculul impozitului sau nu??
si in ce baza legala se incadreaza aceasta situatie??
multumesc anticipat!
Pentru a completa adeverinta pentru cresterea copilului mi se cere venitul net. In statul de plata am rubrica de venit net suma din care trebuie scazuta deducerea personala. Acea suma se va trece in adeverinta sau suma de la salariul net (cat ia omul efectiv in mana)?

exemplu:
la un salariu realizat de 727 lei
727 - 76(cas) - 4(somaj) - 40(sanatate) = 607 lei (venit net)
607 - 250(deducere personala) = 357 (venit baza calcul impozit)
la 357 se calculeaza impozit in suma de 57 lei
deci
venit net 607 - 57(impozit) = 550 (salariu net)

eu pe adeverinta ce trec???? 607 sau 550????
va rog ajutor.
multumesc anticipat.
Buna ziua,
In legatura cu indicii salariali - se mai aplica si in 2012???
Eu inteleg ca odata ce ei au fost specificati in contractul colectiv de munca care a expirat... nu ar mai trebui sa se aplice... Astept o parere avizata
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția REVISAL
PAI AM CITIT SI DE AICI INTELEG CA SE POATE TINE REVISALUL SI LA SEDIUL SOCIETATII DE RESAURSE UMANE. VOI CE INTELEGETI DIN ACEST ARTICOL?
Răspuns la discuția REVISAL
"refuzul de a oferi date" nici nu se pune in discutie. doar ca cei de la ITM au pretentia ca fiecare societate sa tina la sediu sau revisalul, ori cum societatea x are contract cu firma de resurse umane nu as vedea nici o problema in a tine ei revisalul la sediul lor. Mie mi se pare absurda solicitarea itm-ului. de ex ce se intampla cu firma de resurse umane care lucreaza cu foarte multe societati? trebuie sa mearga inspectorul la fiecare sc in parte pentru a lucra revisalul? in ce lege este specificat acest lucru?
de ex. s.c. y firma resurse umane are contract cu mai multe societati din tot judetul pentru a le transmite revisalul. Ce se intampla daca in aceeasi zi mai multe firme au modificari? inspectorul este nevoit sa bata drumul la fiecare in parte prin tot judetul? si cum cateodata nu le merge celor de la itm serverul, se poate ca sa depasim termenul de transmitere al actelor, nu?
Mai exact in ce lege este prevazut ca revisalul sa se transmita de la sediul ficarei societati in parte?
Răspuns la discuția REVISAL
am uitata sa mentionez.. daca este intr-adevar obligatoriu sa se tina revisalul la sediul sc x, in ce cadru legal se incadreaza ?
Discuție REVISAL
Buna ziua,
Poate ma puteti ajuta cu urmatoarea nelamurire. Este obligatoriu ca Revisalul sa se tina la sediul societatii x, in conditiile in care societatea x are contract cu o firma de resurse umane y? Revisalul in prezent se tine de firma specializata y la sediul soc y.
Astept raspunsul dvs.
Multumesc anticipat.