avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate lucky_33

Activitate lucky_33

Răspuns la discuția AJUSTARE TVA???
Multumesc frumos!
Discuție AJUSTARE TVA???
Buna ziua,
sunt persoana juridica, am un spatiu comercial inchiriat de 1 ani , achizitionat din 2009, la achizitionare am platit TVA 19%, acum vreau sa vand spatiul chiriasului. Cum fac factura? Fara TVA se poate?
Răspuns la discuția impozitul pe profit
Revin cu precizarea:
-impozitul pe profit aferent activitatii de discoteca este mai mare decat 5% calculat la veniturile din aceasta activitate.
-in cazul acesta articolul 18, normele metodologice de aplicare nu poate fi invocat!?
- legiuitorul a venit prin articolul 18, expres ,la impunerea unui impozit minim, respectiv 5% din venituri, doar in cazul in care impozitul pe profit este mai mic decat acest impozit minim (5%) , nu vad precizari legat de situatia in care eu am impozit pe profit datorat este mai mare decat 5% din venit
consider ca in aceasta situatie calculul impozitului pe profit se realizeaza conform Titlului II din Codul fiscal , luind suma tuturor activit soc.
mentionez ca din venitul total societate, act de discoteca reprezinta 10%.
multumesc.
Răspuns la discuția impozitul pe profit
Multumesc mult!!!
dar daca vorbim de anul 2008 in care nu exista taxa forfetara???
de ex:
impozit din discoteca 3200 lei
impozit din alte activitati -3100 lei
se inregistreaza 3200 sau 100 lei???
imi cer scuze , dar conform Acesta se adaugă la valoarea impozitului pe profit aferent celorlalte activităţi, impozit calculat potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal. ar trebui inregistrat doar 100 ... cred eu ..
dupa parerea mea este interpretabila legea
Buna ziua,
cine ma poate ajuta si pe mine ?
-am o firma si are activitate de discoteca si comert cu amanuntul in magazin.
-conform codului fiscal din activitatea de discoteca impozitul pe profit nu trebuie sa fie mai mic decat 5% din veniturile inregistrate din aceasta activitate
- am calculat impozit pe profit din activitatea de discoteca (care este mai mare decat 5% din veniturile aferente aceste activitati)
-am calculat impozitul din cealalta activitate care este de fapt pierdere
Ce ar trebui sa inregistrez? diferenta dintre cele doua calculate sau impozitu din discoteca??????
Multumesc!!! :">