avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AJUSTARE TVA???
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AJUSTARE TVA???

Buna ziua,
sunt persoana juridica, am un spatiu comercial inchiriat de 1 ani , achizitionat din 2009, la achizitionare am platit TVA 19%, acum vreau sa vand spatiul chiriasului. Cum fac factura? Fara TVA se poate?
Cel mai recent răspuns: lucky_33 , utilizator 20:27, 25 Mai 2011
puteti vinde fara tva dar va trebui sa ajustati tva dedusa la achizitie, mai exact 18/20 din suma dedusa.
de asemenea, trebuia sa ajustati taxa dedusa in cazul in care nu ati optat pentru inchirierea spatiului cu TVA.
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare imobil de pe persoana juridica pe persoana fizica PNicusor PNicusor Buna ziua, Intentionez sa achizitionez un imobil nou pe persoana juridica platitoare de TVA. Am inteles ca vanzatorul poate sa faca factura cu taxare ... (vezi toată discuția)
Inchiriere spatiu comercial-ajustare tva smandy smandy am 3 situatii la 3 societati 1.cladirea e achizitionata in 02.2005 de la o alta societate cu TVA in 01.2006 vinde o parte din cladire cu TVA in 01.2007 ... (vezi toată discuția)
Posibil storno factura? bbn_1982 bbn_1982 Buna seara! Am 2 intrebari: 1) Am emis niste facturi in luna septembrie cu TVA, pe baza unui contract de locatiune. Am inteles ca pentru aceste facturi nu se ... (vezi toată discuția)