Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA AJUSTARE TVA???
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

AJUSTARE TVA???

Buna ziua,
sunt persoana juridica, am un spatiu comercial inchiriat de 1 ani , achizitionat din 2009, la achizitionare am platit TVA 19%, acum vreau sa vand spatiul chiriasului. Cum fac factura? Fara TVA se poate?
puteti vinde fara tva dar va trebui sa ajustati tva dedusa la achizitie, mai exact 18/20 din suma dedusa.
de asemenea, trebuia sa ajustati taxa dedusa in cazul in care nu ati optat pentru inchirierea spatiului cu TVA.
Multumesc frumos!