avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 237 soluții astăzi
Forum Activitate lore69

Activitate lore69

Buna ziua,anul trecut am donat un teren,baiatului prietenului meu.Intre timp lucrurile au degenarat,prietenul meu aducandu-mi injurii,amenintari.As dori sa-mi revoc donatia.Cum pot face acest lucru?
Un fost prieten cu care am vrut sa reincep o relatie,dar nu a functionat ma ameninta ca-mi face plangere penala pt banii pe care i-a cheltuit cu mine si pt diverse cadouri.Este posibil asa ceva?Mentionez ca eu nu i-am cerut nimic,el s-a oferit, exista doar niste extrase de cont prin care imi trimite cativa banuti .
Buna seara,am si eu o intrebare.Daca minorul are stabilit domiciliul la mama(la mine), iar tatal nu si-a stabilit un program de vizitare si cand vine in tara ia copilul la el cate 2 saptamani si se intoarce complet schimbat in comportament, pot sa nu ii mai dau copilul sa stea la el, doar sa-l ia la plimbare si apoi sa-l aduca acasa.Intreb asta pt ca ma ameninta cu tribunalul.
Buna ziua,am si eu 2 nelamuriri.Prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila s-a stabilit domiciliul minorei la mine(mama minorei) si s-a dispus exercitarea in comun de catre parinti a autoritatii parintesti cu privire la minora.
-Ce inseamna acest lucru?mentionez ca nu s-a stabilit un program de vizitare pentru tata.
S-a mai stabilit si o pensie alimentara de 25% din venitul sau net.La dosar exista o hartie semnata si stampilata prin care sunt atestate veniturile nete pe 6 luni in care sunt incluse salariul si diurna(el lucreaza ca sofer pe tir cate 3 luni in belgia, apoi face pauza 2 saptamani).
-Este corect sa primesc pensie doart din salariul net?
Buna ziua,am si eu o intrebare:momentan sunt in concediu medical pana pe data de 21 octombrie, dar de la firma mi s-a transmis ca dupa concediu vor sa incheiem colaborarea, dar eu voi mai avea nevoie de adeverinte de salariu dupa acest concediu,pt ca va mai urma inca o internare in spital fiind bolnava.Ei ma pot concedia sau ma pot da in somaj in acest timp?
buna ziua,
de cateva luni platesc din mana in contul unui executor judecatoresc cate 200 lei,asta pt ca nu am nimic pe numele meu si locuiesc la adresa parintilor mei.doresc sa-mi dau demisia de la servici pt ca am un stress continuu si nu ami pot face fata,nici vorba sa-mi acorde somaj.ce imi poate face executorul, se amana plata ratelor?
Răspuns la discuția executare silita dupa 4 ani
si cum se poate face aceasta contestatie in instanta la somatie?
Buna seara,astazi am primit de la camera executorilor....o somatie si o dispozitie de poprire catre firma la care nu mai lucrez de 5 ani pentru un contract de credit din 2005,la care am platit pana in oct 2006,apoi 2 rate in noiembrie2007,si o rata catre firma recuperatoare in iulie 2008,ce pot face mai departe?Este corect,datoria nu este cumva prescrisa?Aceasta somatie am primit-o pur si simplu in cutia postala.Mentionez ca nu detin altceva decat salariul net de 600lei si locuiesc la parintii mei si lucrez la o alta firma.Va rog astept un raspuns si va multumesc.
Buna ziua,cred ca despre acest subiect s-a mai vorbit,dar am un prieten care nu a mai platit banca de 1an,nu pt ca nu a vrut nu a mai putut tine pasul cu ratele.Nu are nimic pe numele lui decat salariul cu care a si girat(fara lti giranti si fara alte garantii).Este foarte speriat pentru ca este amenintat ca face puscarie sau ca mai grav ii executa silit parintii.Este adevarat?este adevarat ca datoriile de la banca nu se prescriu?:sorry:
totusi dati-mi un raspuns se face puscarie sau se executa silit parintii?
Buna ziua,in anul 2005 an contractat un credit de nevoi personale fara giranti si fara alte garantii.Am platit pana in septembrie 2006,dupa care nu am mai reusit sa achit ratele.In ianuarie 2007 au inceput sa ma contacteze recuperatorii atat telefonic cat si primind scrisori.Pe parcursul anului 2007 am mai efectuat 3 plati in contul bancii,iar in2008-iunie am efectuat o plata in contul recuperatorilor,dupa care liniste totala pana in ziua de astazi.Cand se va prescrie datoria mea ?in 2010 sau 2011 ?Mai figurez cumva la biroul de credite? Va multumesc.