avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate CristinaPopescu

Activitate CristinaPopescu

Răspuns la discuția Fisa de lichidare
In regula, in cazul in care sunt angajator si mi se solicita se poate sa refuz sa o intocmesc?
Angajatii mei au datorii fata de companie,dar ii las sa plece cu ele. Nu ii dau in judecata decat in cazul in care creeaza probleme de imagine companiei. (Iar in caz de creeaza probleme si se ajunge in instanta ma intereseaza sa nu existe un document prin care eu recunosc ca nu au datorii.)

Deci?
Buna ziua,

As dori sa stiu daca fisa de lichidare este obligatorie, si unde in legislatie este mentionata.

Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Ar mai fi o intrebare.
Contractele, fie ele numite sau nu, pot fi realizate de orice persoana care are cunostinte juridice sau neaparat de catre un avocat/ o persoana care a terminat facultatea de drept/ o persoana care urmeaza cursurile facultatii de drept?
Buna ziua,

Ma intereseaza ce documente juridice sunt necesare in cazul in care participa la un eveniment, de buna voie si nesiliti de nimeni, diverse persoane la care le poate fi pusa viata in pericol... de exemplu bungee-jumping etc. Ma intereseaza dpdv al firmei care ofera astfel de servicii.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Facturier si chitantier
Am inteles asta.

Dar in curand voi depasi plafonul si voi plati tva-ul. Si oricum cand se termina formularele acestea voi achizitiona formulare personalizate, inseriate si numerotate.

Vreau sa stiu daca se poate sa le inseriez pur si simplu FACT nr. 0001, si daca pot sa intrerup cand se termina formularele si sa incep o alta numerotare de la 00001 cu cele personalizate. Valabil si pt chitante cu seria CHT.
Sunt o firma neplatitoare de TVA si am un facturier nepersonalizat. Vreau sa stiu ce serie si ce numar ar trebui sa completez, si din cate cifre. Acelasi lucru intreb si pentru chitantier.