avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate Silviu79

Activitate Silviu79

Admitere INPPA. Buna seara! După promovarea examenului de admitere ca avocat stagiar in cadrul INPPA:
1- Până devii acocat definitiv, îți poți pastra serviciul actual pentru a te putea intretine pe perioada celor 2 ani de studiu?
2 - Prezenta la cursuri pe perioada celor 2 ani, trebuie să fie zilnică?
Mulțumesc anticipat!
Răspuns la discuția Coloana de gaze de pe scara ??!!!
Multumesc pentru raspuns. Maine ma intalnesc deja cu un avocat.
Buna ziua! In anul 2008 coloana de gaze pentru centrale termice de apartament de pe scara blocului era ridicata pana la etajul 2. Eu locuind la etajul 4 a trebuit sa ridic acea coloana pe banii mei, deoarece vecinii nu erau de acord sa plateasca cheltuielile, ei fiind racordati la CET. Acum au inceput sa se intepe in coloana de gaze de pe scara fara aprobarea mea care sunt proprietar de coloana de la etajul 2 la 4 si coproprietar de la parter la 2. Ce pot face pentru a recupera banii care i-am platit sa ridic coloana de gaze ? Fara aprobare s-a legat inclusiv presedintele de asociatie.
Bunica mea a primit prin testament de la o ruda care nu avea nici un mostenitor intreaga sa avere ce se gasea in posesia sa la momentul decesului. La momentul decesului, acea ruda avea de incasat de la statul roman contravaloarea unui teren si imobil ce a fost expropiat si demolat in anul 1984. Acum eu incerc sa alcatuiesc un dosar de despagubire si as vrea sa stiu daca se mai poate obtine vreo despagubire in conditiile legii 10/2001. Am facut rost de la arhive de urmatoarele acte:
- Decretul de expropiere unde este prevazut proprietarul expropiat cu imobilul si terenul aferent;
-Testamentul prin care bunica mea mosteneste totul;
-Un raspuns din partea Primariei din care rezulta ca nu detin date cu privire la faptul ca proprietarului i s-a repartizat o alta locuinta in care sa locuiasca in urma expropierii;
Un raspuns din care nu rezulta foarte clar ca sau platit despagubiri banesti la momentul expropierii;
Acum, stiti cumva ce acte mi-ar mai trebui si daca s-ar mai putea recupera ceva. Ce ar trebui sa fac mai departe??
Multumesc anticipat !!
Răspuns la discuția Despre INM.
multumesc pentru raspuns
Discuție Despre INM.
Buna ziua! Doresc sa sustin anul acesta ex. la INM si am cateva necunoscute ??
1. Cate locuri au fost in anul 2011?
2. Pe parcursul celor doi ani de studii, candidatii declarati admisi beneficiaza ca la celelalte scoli de invatamant superior de stat de o anumita suma de bani lunar??
3. Dupa cei doi ani de studiu cum se face repartizarea atat in teritoriu cat si la anumite intitutii?
La momentul contractarii unui credit, eu am fost titularul, iar parintii mei persoane codebitoare si aveam un anumit venit dupa care mi s-a calculat rata pe luna. Ulterior m-an casatorit, m-am mutat, iar venitul nu mai este acelasi (a scazut semnificativ). Cum as putea ca in locul parintilor mei, care sunt luati in considerare la calculul venitului, sa apara sotia mea, deoarece doresc sa ajung la o intelegere cu banca (ajustare de costuri, recalculare de dobanda, etc) ???
Am un credit de nevoi personale cu ipoteca. La momentul contractarii dobanda era de 6,85 in primul an (fixa), ulterior a ajuns la 10.4 (dobanda variabila a bancii). In contract am marja bancii de 1,5 puncte procentuale, iar in urma intocmirii actelor aditionale cu care nu am fost de acord (instiintind banca in scris), marja a ajuns la 9,26 pp #-o. Oricum actul aditional a fost pus in aplicare. Intrebarile sunt:
Dupa intrarea in vigoare a OUG 50 daca dau banca in judecata, cat de greu se castiga un proces cu banca?
Se judeca de catre Tribunalul competent teritorial, adica din orasul unde locuiesc, iar recursul...........????
Cat de mult poate costa un avocat in astfel de cazuri?
Arborele genealogic poate fi un subiect al acestui form, pentru a veni in ajutorul celor care doresc sa-si gaseasca mai usor rudele care au trait cu ceva timp in urma.
De exemplu, ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde as putea sa ma interesez pentru a-mi putea gasi ascendentii din partea tatalui meu? La arhivele nationale din orasul in care traiesc as putea gasi ceva?
Răspuns la discuția Intrebari pentru avocati?
Multumesc si chiar am sa incerc pentru ca imi place foarte mult.