avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate andutza_04

Activitate andutza_04

Răspuns la discuția Succesiune DA sau NU
Multumesc tare mult!
Răspuns la discuția Succesiune DA sau NU
andutza_04 a scris:

Sotia supravietuitoare poate vinde un imobil daca nu a facut succesiunea?
Termenul de la decesul sotului fiind mai mare 6 luni,iar cei 2 copii ai defunctului(unul fiind major deja) sunt de acord cu vinderea imobilului,iar rudele din partea celui care a decedat nu au nici o pretentie.
Cu stima!


Reprezentant pentru minor poate fi si mama sau poate fi si bunica materna?
Răspuns la discuția Succesiune DA sau NU
andutza_04 a scris:

Sotia supravietuitoare poate vinde un imobil daca nu a facut succesiunea?
Termenul de la decesul sotului fiind mai mare 6 luni,iar cei 2 copii ai defunctului(unul fiind major deja) sunt de acord cu vinderea imobilului,iar rudele din partea celui care a decedat nu au nici o pretentie.
Cu stima!


Multumesc tare mult pentru raspunsuri!
Sotia supravietuitoare poate vinde un imobil daca nu a facut succesiunea?
Termenul de la decesul sotului fiind mai mare 6 luni,iar cei 2 copii ai defunctului(unul fiind major deja) sunt de acord cu vinderea imobilului,iar rudele din partea celui care a decedat nu au nici o pretentie.
Cu stima!
Răspuns la discuția Schimbare contract
andutza_04 a scris:

In 2004 am inchiriat un spatiu de la o firma,in 2010 firma respectiva a pierdut spatiul si a revenit in proprietatea unei cooperative mestesugaresti.Toate contractele de utilitati sunt pe numele firmei respective,am reusit sa refac cateva contracte,doar cu un singur operator nu pot sa ma inteleg:imi impune sa platesc in avans cel putin 3 luni,motivand ca el nu face contract cu chiriasi.
Ce altceva as putea sa fac, pentru ca nu sunt dispusa sa platesc acesti bani in avans,iar firma mentionata nu mai exista.

Va rog,un ajutor,un sfat,o idee!
Răspuns la discuția Schimbare contract
andutza_04 a scris:

In 2004 am inchiriat un spatiu de la o firma,in 2010 firma respectiva a pierdut spatiul si a revenit in proprietatea unei cooperative mestesugaresti.Toate contractele de utilitati sunt pe numele firmei respective,am reusit sa refac cateva contracte,doar cu un singur operator nu pot sa ma inteleg:imi impune sa platesc in avans cel putin 3 luni,motivand ca el nu face contract cu chiriasi.
Ce altceva as putea sa fac, pentru ca nu sunt dispusa sa platesc acesti bani in avans,iar firma mentionata nu mai exista.

Chiar nu are nimeni o parere si pentru mine?
In 2004 am inchiriat un spatiu de la o firma,in 2010 firma respectiva a pierdut spatiul si a revenit in proprietatea unei cooperative mestesugaresti.Toate contractele de utilitati sunt pe numele firmei respective,am reusit sa refac cateva contracte,doar cu un singur operator nu pot sa ma inteleg:imi impune sa platesc in avans cel putin 3 luni,motivand ca el nu face contract cu chiriasi.
Ce altceva as putea sa fac, pentru ca nu sunt dispusa sa platesc acesti bani in avans,iar firma mentionata nu mai exista.
marinica71 a scris:

am fost joi la banca sa vad ce e cu oug 50/2010 iar tipa de la banca mi a spus ca nu sa intampla nimic cu creditul meu daca semnez,singura modificare e ca dobanda de 15% ramane fixa(la inceput era de 9% variabila)in rest nu se intampla nimic ,toate raman neschimbate cu exceptia comisionului de rambursare.

Exact acelasi raspuns l-am primit si eu.#-o
Răspuns la discuția Demisie
Care este perioada minima de proba?Ii pot angaja in acelasi timp cu cei care sunt in preaviz?Trebuie sa le fac intai ctr de munca si dupa aceea sa lucreze?
Daca ma puteti ajuta cu o baza legala ?
Discuție Demisie
Am 3 angajati care si-au dat demisia si sunt in preaviz de 15 zile.In acest timp am dat anunt de angajare personal.Intrebarea mea este:ii pot pune sa dea o proba de lucru,fiind vorba de ospatar si cat timp(se poate 4 ore)?