avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate aroua_r

Activitate aroua_r

Discuție Despagubire RCA
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Vreau sa dau in judecata o societate de asigurari la care era asigurat masina cu care sotul meu a avut un accident si in urma caruia a dededat.
Va rog sa imi spuneti ce inseamna "persoana aflata in intretinerea conducatorului vehiculului asigurat" conform art. 50 din legea asigurarilor 136/1995.
Mentionez si articolul respectiv la care fac referire:
Art. 50. - Despăgubirile se acordă pentru sumele pe care asiguratul este obligat să le plătească cu titlu de dezdăunare şi cheltuielile de judecată persoanelor păgubite prin vătămare corporală sau deces, precum şi prin avarierea ori distrugerea de bunuri.
In caz de vătămare corporală sau deces, despăgubirile se acordă atat pentru persoanele aflate in afara vehiculului care a produs accidentul, cat şi pentru persoanele aflate in acel vehicul, cu excepţia conducătorului vehiculului respectiv.

Se acordă despăgubiri şi in cazul in care persoanele care formulează pretenţii de despăgubiri sunt soţul (soţia) sau persoane care se află in intreţinerea proprietarului ori conducătorului vehiculului asigurat, răspunzător de producerea accidentului.

Va multumesc anticipat.
Multumesc de raspuns. Dar avand in vedere ca clientul meu,persoana fizica, e din Ungaria nu are vreun impact fiscal la facturarea cu tva?
Buna ziua,
Am incasat in februarie prin banca un avans de la un client, perosna fizica din Ungaria, pentru cazare in luna iulie afertenta anului 2012 in valoare de 149.86lei. Trebuie sa emit factura? Cum inregistrez TVA?
E corect daca fac urmatoarele inregistrari:
1. incasarea avansului:
5121= % 149.86
419 137.49
4427 12.37

2. facturare in luna iulie
4111= %
704
4427

3. storno avans in luna iulie
% = 4111 -149.86
419 -137.49
4427 -12.37


Va multumesc.
Răspuns la discuția achizitie/livrare intracomunitara
Multumesc de raspuns. Precizez ca la data primirii facturii firma din Romania, pensiunea, nu era inregistrata in Registrul operatorilor intracomunitari. In aceasta situatie ce pot face? Nu pot declara in 390, daca nu are un cod valid de TVA nu?

Eu m-am gandit sa inregistrez asa: 628=401, 401=5124, 665=401. Inregistrez doar o cheltuiala.
Mai fac taxare inversa in aceasta situatie?

Pensiunea urmeaza sa se inregistreze in Registrul operatorilor intracomunitari.

O pensiune incheie un contract de prestari servicii cu o firma din Romania pentru promovarea si comercializarea prin rezervari on-line a locurilor de cazare puse la dispozitie de catre beneficiar (pensiunea), servicii care ii sunt oferite de catre prestator prin intermediul unui website. Pentru aceste servicii prestatorul percepe un comision de 12% . Factura pentru comisionul respectiv este emisa de o firma din Amsterdam - The Netherlands. Acest serviciu intra in sfera achizitiilor/livrarilor intracomunitare? Factura este emisa fara TVA. Precizez ca pensiunea nu este inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari. Cum procedez in aceasta situatie? Va rog sa ma ajutati si cu o baza legala.
va multumesc.

O pensiune incheie un contract de prestari servicii cu o firma din Romania pentru promovarea si comercializarea prin rezervari on-line a locurilor de cazare puse la dispozitie de catre beneficiar (pensiunea), servicii care ii sunt oferite de catre prestator prin intermediul unui website. Pentru aceste servicii prestatorul percepe un comision de 12% . Factura pentru comisionul respectiv este emisa de o firma din Amsterdam - The Netherlands. Acest serviciu intra in sfera achizitiilor/livrarilor intracomunitare? Factura este emisa fara TVA. Precizez ca pensiunea nu este inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari. Cum procedez in aceasta situatie? Va rog sa ma ajutati si cu o baza legala.
va multumesc.
Răspuns la discuția Din contabila secretara
Multumesc de raspunsuri.
Răspuns la discuția Din contabila secretara
Nu am semnat nici un document prin care sa imi dau acordul. Pur si simplu mi s-a spus ca postul meu il va ocupa persoana respectiva, iar eu functia de secretara, urmand ca in cel mai scurt timp sa imi gasesc ceva de lucru.
Dupa efectuarea concediului de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani am revenit la vechiul loc de munca. Inainte de a intra pe concediu de ingrijire copil ocupam functia de contabila, in locul meu angajand o alta persoana pe perioada nedeterminata. Dupa revenirea mea, persoana respectiva a ocupat locul meu de munca eu fiind pusa pe postul de secretara. Imi imaginez ca si salariul meu va fi mai mic decat cel de la care am plecat. Se poate asa ceva? Sa fii retrogradat? Ce se poate face in aceasa situatie?