avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate LAZAROVICI ALINA

Activitate LAZAROVICI ALINA

Buna ziua . In data de 30.06.2010 am suspendat firma si de la registrul comertului si de la Finante, ni s-a aprobat cererea de regim derogatoriu pe o perioada de 3 ani. Firma a fost microintreprindere, am achitat in luna iulie, dupa obtinerea suspendarii toate contributiile si impozitele ( pe venit , pe salarii) tva. Intrebarea mea este daca pot sa inregistrez in contabilitate chitantele din luna iulie 2009. am inchis contul tot in iulie care a generat venituri si cheltuieli to in iulie, desi suspendarea s-a facut la 30.06.2009. La bilantul din 31.12.2009 ce date folosesc, cele de la bilantul din 30.06.2009 sau contabilizez si platile ulterioare. In formularul F40 numrul mediu de salariati cat il trec, daca pe perioada 01.01.2009-30.06.2009 am avut 2 angajati
Mai trebuie sa depun si alte declaratii. va multumesc anticipat
Discuție calcul impozit
Buna ziua, am o problema, poate e una banala dar eu nu m-am mai confruntat pana acuma. In luna ianuarie am profit si efectiv un impozit pe profit de 14524.26, in luna februarie si martie pierdere. Nu stiu cum sa contabilizez pierderea de pe lua febrarie si martie. Per trimestru este profit de 7000. Cifra de afacer pe dec 2009 este de 17500000. Am comparat impozitul la trimestru cu impozitul minim ( 11000 imp minim la an /12*3=2749.99) deci platesc suma de 7000. In ianuarie am contabilizat impozitul astfel 691=441/14524.26.
In februarie si martie nu contabilizez nimic ?
va multumesc anticipat
Buna, am urmatoarea problema. la unul din puntul de lucru al firmei, platitoare de TVA, vindem marfa care o achizitionam din Polonia de la o firma care are cod valid de tva, in sistem de franciza.In momentul in care facm reclama punctului de lucru respectiv, refacturam catre francizorul din Polonia, adica noi primim fatura de la firma care ne face reclama pe internet, factura cu tva si o refacturam. Intrebarile mele sunt:
factura se face cu TVA care eu il colectez, taxare inversa sau fara tva. Locul prestarii serviciului este in Romania pt marfa vanduta in sistem de franciza , dar pt magazinul nostru
-la ce rand se trece in decontul de TVA
- se declara in declaratia 390
Va multumesc anticipat
Imi cer scuze anticipat pt faptul ca postez de doua ori acelasi subiect, insa aici cred ca asi putea obine raspunsuri. Este vorba de o factura primita de la furnizor UE cod valabil TVA reprezentand contravaloare taxa franciza care se plateste lunar in valoare de 500 de Euro. Am o problema cu incadrarea ei, este cu taxare inversa sau nu? Inregistrarea facturii am facut-o in felul urmator 612=4011. In decontul de tva am bagat-o la randul 24 si 24.1( achizitii de servicii scutite de taxa)
Pe factura este TVA 0. Este corect sau trebuie totusi inregistrata taxarea inversa , trebuie declarata in 390 siin decontul de tva la randul 7 si 7.1.1
Buna ziua, am urmatoarea problema. Am o factura de combustibil facturata din Ungaria. Eu am inregistrat-o ca si scutita, nu vreau sa recuperez tva, valaorea facturii este mica. Este corect, sau trebuia sa o inregistrez cu taxare inversa, sa o trec in decontul de TVA la randul 7 sau sa o las asa. In decontul de tva din ianuarie am trecut-o la randurile 24 si 24.1.
Buna ziua, am o problema. Un salariat are un copil de un an, mama se afala in concediu de crestere copil. Facand salariile am vazut ca nu are copilul in intreatinere si l-am intrebat daca mama are copilul la deducere (eu din cate stiam, desi cred ca ma insel, nu avea cum din moment ce avea contractul suspendat pt crestere copil), el a zis ca nu il are. I-am dat declaratiile sa completeze. Nu mi le-a adus pana in ziua cand am facut salariile, eu i-am bagat copilul la deducere, greseala enorm #-o , ca peste doua saptamani sa-mi aduca declaratiile cum ca are mama copilul la deducere. Se acorda pe perioada de crestere copil. Daca da ce pot eu sa fac, sa fac rectificative.
Va multumesc anticipat
Mai asi avea o intrebare copii peste 18 ani care sunt la liceu, respectiv facultate mai pot fi bagati la deducere. Daca da ce acte trebuie aduse de catre salariatii care au copii in situatia asta
Declaratiile pe proprie raspundere, adeverintele de la locul de munca a sotului /sotiei se cere de catre angajator in fiecare an sau nu e obligatoriu
Buna ziua, am urmatoarea intrebare: se poate schimba durata normala de functionare a unei cladiri, de ex un apartament de serviciu care a fost cumparat in 2003 si s-a stabilit o durata de 60 de ani, avand o cheltuiala cu amortizarea de 27 de lei /luna. S-a reevaluat in dec 2009 si asi vrea sa stiu daca pot sa micsorez durata de functionare sau sa folosesc alta metoda, de ex accelerata
inca o nelamurire in cazul sponsorizarilor in bunuri, am facut avizul de expeditie bunurile sunt la pretul de achizitie + adaos comercial se face nota contabila 6582=371/1000 valare de achizitie, dar cand se listeaza avizul se listeaza la pretul an detali. In balanta la contul6582 am 1000 si nu 1100 cat este avizul listat . Intrebarea mea este la cat inregistrez in contract la 1000 sau la 1100, daca inregistrez in contractul de sponsorizare la 1100 cum fac inregistrarile in contabilitate
ok dar tot nu stiu daca in cazul unei sponsorizari in numerar trebuie beneficiarul sa-mi taie chitanta, sau ma inregistrez in conta doar cu contractul
Buna ziua , am urmatoarele spete:
- se sponsorizeaza in numerar catre o firma suma de 1000 , se intocmeste contract de sponsorizare. Intrebarea mea este daca firma respectiva trebuie sa ne taie chitanta pe 1000 sau este suficient contractul de sponsorizare .
- se sponsorizeaza in bunuri in valoare de 9000 unei biserici . Marfa se duce pe baza avizului de expeditie. Mentionez ca ne incadram in suma de 3 %. din CA. Trebuie intocmita factura ?
Va multumesc