avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general schimbare durata normala de functionare cladire?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

schimbare durata normala de functionare cladire?

Buna ziua, am urmatoarea intrebare: se poate schimba durata normala de functionare a unei cladiri, de ex un apartament de serviciu care a fost cumparat in 2003 si s-a stabilit o durata de 60 de ani, avand o cheltuiala cu amortizarea de 27 de lei /luna. S-a reevaluat in dec 2009 si asi vrea sa stiu daca pot sa micsorez durata de functionare sau sa folosesc alta metoda, de ex accelerata
Cel mai recent răspuns: LUST EXPERT , Consultant fiscal 17:42, 25 Ianuarie 2010
Din punct de vedere contabil
Schimbarea metodei de calcul a amortizarii poate intra in conflict cu principiul de mai jos:

Ordin 3055/2009
Principiul permanenței metodelor. Metodele de evaluare și politicile
contabile, în general, trebuie aplicate în mod consecvent de la un exercițiu
financiar la altul.
40. - (1) Modificările de politici contabile pot fi determinate de:
a) inițiativa entității, caz în care modificarea trebuie justificată în notele
explicative la situațiile financiare anuale;...

Din punct de vedere fiscal
Pentru a beneficia de o cheltuiala deductibila fiscal trebuie sa respectati duratele de amortizare prevazute in Hotarare nr. 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe.
In plus pentru cladiri nu se aplica amortizarea accelerata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluare imobilizarilor corporale alenka alenka Buna ziua Am o reevaluare la o cladire astfel: Valoarea cladirii = 647184.98(in anii anteriori a fost tot crestere a valorii) Valoarea reevaluata= ... (vezi toată discuția)
Rata amortizare lunara dupa reevaluare florip florip Buna ziua, In urma unei reevaluari la o valoare mai mare a unei cladiri, ce se intampla cu rata amortizarii lunare, care implicit va fi mai mare, este ... (vezi toată discuția)
Reevaluare cladire-in att d-nei tulpan cornelia moise_anca moise_anca Am urmatoarea situatie: val intrare(inainte de reev)=161000 amort cumulata=63168.30 val contabila neta=161000-63168.3=97831.70 val. reevaluata la ... (vezi toată discuția)