avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate MARIANA TUDOR

Activitate MARIANA TUDOR

Daca o persoana are condamnare penala cu suspendare mai poate să fie angajat ca și consilier personal al primarului ?
Răspuns la discuția Dirigentie de santier
Mulțumesc !
Buna ziua .
Se poate atribui un contract de dirigenție de șantier aceleiaș firme care a făcut și proiectarea ?
Poate cere cineva anularea unor dispozitii emise de primar ?
Cineva pensionat pe legea 164/2001 privind pensiile militare de stat , in urma legii 49/2010 mai poate fi angajat ? Mentionam ca el s-a pensionat anticipat.#-o
Răspuns la discuția Anjajarea unui pensionar
Anticipat - iesirea la pensie inainte de implinirea varstei de pensionare , la cerere .
Multumesc.
Buna ziua.
Confor Legi 49/2010 , la atingerea varstei de pensionare si a stagiului minim de cotizare , angajatorul constata cazul de incetare de drept a raportului de serviciu . ( Si in cazul functionarilor, si in cazul contractualilor ) .
Am un angajat care are pensie anticipata , si un angajat care este pensionat la limita de varsta si lucreaza ca si personal contractual la noi. Pe ei pot sa-i mai pastrez .
Mentionez ca suntem in cazul unei administratii locale .
Multumesc.
Răspuns la discuția Proprietati
Cred ca m-am exprimat gresit. Consiliul Local vrea sa devina proprietar.
Discuție Proprietati
Pe teritoriul localitatii noastre sunt inca acele locatii alee COOP-ului. Terenul este al Consiliului Local , iar cladirea a lor.
Cum fac sa fie ale mele ?
Discuție Taxe locale
Buna ziua.
Avem societati care nu si-au putut achita din motive obiective taxele catre consiliul local.
Au depus cereri de esalonare a platilor si de reducere a impozitelor.
Poate consiliul local sa faca asta? Am vazut ceva in Codul de procedura fiscala , la art. 125 .
Dar ar fi mai bine sa ma consult si cu altcineva.
Multumesc.