Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe locale
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe locale

Buna ziua.
Avem societati care nu si-au putut achita din motive obiective taxele catre consiliul local.
Au depus cereri de esalonare a platilor si de reducere a impozitelor.
Poate consiliul local sa faca asta? Am vazut ceva in Codul de procedura fiscala , la art. 125 .
Dar ar fi mai bine sa ma consult si cu altcineva.
Multumesc.
Citez din volumul Codul de procedura fiscala - Comentarii si explicatii, disponibil pe [ link extern ] :
" Conform Deciziei Comisiei fiscale centrale nr. 5/2004, aprobată prin O.M.F.P. nr. 1365/2004 2 , referitor la art. 121 (în prezent art. 125 – n.a.) „Înlesniri la plata obligaţiilor fiscale” din O.G. nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, coroborat cu prevederile art. II din Legea nr. 191/2004 privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 36/2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării, s-au stabilit următoarele:

„1. Aplicarea acestor prevederi se va realiza de organele fiscale teritoriale la care debitorii sunt înregistraţi ca plătitori de impozite şi taxe.

2. De prevederile acestui articol vor beneficia numai societăţile comerciale la care ordinele comune emise în conformitate cu dispoziţiile Legii nr. 137/2002, cu modificările şi completările ulterioare, erau întocmite la data intrării în vigoare a Legii nr. 191/2004 privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 36/2004 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 137/2002 privind unele măsuri pentru accelerarea privatizării.

Sper sa va fie de folos informatiile.
cornelb, utilizator