avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Activitate rallia

Activitate rallia

Răspuns la discuția SUCCESIUNE CU NABADAI!!!
:sorry:dar de ce sulta catre unchi???...Pentru ca in mod normal terenul trebuia sa revina in totalitate tatei ,iar unchiul recunoaste ca asa este si in principiu este de acord sa dea o semnatura bineinteles contra unei alte semnaturi pentru acest teren.De specificat ca semnatura pe care o cere de la noi este pentru un teren care nu a fost cuprins in succesiune si unde si tata are partea lui de 1/2.In acest caz el are nevoie de semnaturile noastre toate???(adica sotia decedatului si noi,copiii acestuia).Oare de ce nu l-a cuprins in succesiune :O atunci cand a facut-o dupa bunica????
Vreau sa stiu care ar trebui sa fie documentul prin care devenim proprietari de drept si nu se poate ataca in instanta ,ce trebuie facut dupa partajul in instanta daca el accepta un astfel de partaj!!!
Daca nu accepta ce e de facut???
multumesc anticipat de raspuns!!!
Răspuns la discuția SUCCESIUNE CU NABADAI!!!
revin...
prin acel act de partaj din instanta el recunoaste ca cedeaza???? sau vinde???/1/2 lui???
cum se numeste documentul prin care declansam partajul in instanta???

multumesc!!!
Răspuns la discuția SUCCESIUNE CU NABADAI!!!
....Buna seara,,

nu exista intre frati un act de partaj!!!
Deci fiti draguti care sunt pasii ce trebuie sa ii urmam???#-o
mentionez ca toate costurile trebuie sa le suportam noi pentru ca altfel unchiul nu ne da acea 1/2 de teren.

multumesc anticipat
Buna seara,

rog frumos aratati-mi luminita de la capatul tunelului in urmatorul caz:

Suntem 2 frati impreuna cu mama ,tata a decedat acum 3 ani.In ultima perioada de viata a tatei acesta a avut mai multe conflicte cu fratele sau datorita unor neintelegeri plecand de la succesiunea mamei acestora,adica bunica mea si a fratelui.
Ideea este ca suntem numai in posesia unei copii a masei succesorale dezbatute in care tatalui ii apartine 1/2 dintr-un teren X si fratelui sau 1/2 din acelasi teren X precum si o casa cu teren care nu mai poate fi luata in discutie pentru ca ea s-a vandut cand tata inca traia.
1.Prima chestiune care va o adresez este !!!poate unchiul nostru sa ne faca act de vanzare cumparare la notar pentru 1/2 lui de teren si de abia apoi sa deschidem noi succesiunea dupa tata??
2.Daca poate face act de vanzare -cumparare atunci trebuie facut cadastru si intabularea numai pe jumatatea lui sau si pe cea a tatalui nostru care este decedat??
3.Exista posibilitatea ca acest act de vanzare -cumpare a 1/2 unchiului plus certificatul nostru de mostenitor de pe urma tatalui plus titlul de proprietate al terenului care este pe numele bunicii sa fie un set de acte care nu se mai pot ataca in justitie de eventualii mostenitori ai unchiului???

rog frumos luminati-ma,nu m-am confruntat niciodata cu tribunale ,notar, justitie ....ufff#-o

multumesc anticipat!!!




Buna seara,
rog luminati-ma,ca tare mi se par incurcate caile iadului!!!!..:Onu sunt de specialitate ,economic vorbind..

CAZ: Un srl cu 2 asociati, fara angajati ,unul din asociati administrator ,activitatea principala -prestari servicii;srl -ul platitor trimestrial de tva si impozit pe profit are achizitionata o singura masina in leasing .In acest caz,incepand cu 1 mai 2009 tva-ul din factura de leasing se deduce???;tva-ul pentru combustibil este deductibil??tva-ul pentru intretinere auto este deductibil???
Intr-alta ordine ,cheltuiala cu combustibilul este deductibila??cheltuiala cu intretinere auto este si ea deductibila???
multumesc anticipat!!!