avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate ralucaradu

Activitate ralucaradu

Răspuns la discuția Partaj
inteleg. si daca el totusi refuza o intelegere referitor la actiuni, el poate ramane cu toate si eu nu pot primi jumatate din dividende? si voi ramane si cu plata ratei pentru creditul din care a fost construita spalatoria?
multumesc
Buna seara,

Eu lucrez in Belgia, legal, avand rezidenta acolo si eu si sotul meu. Am o masina cumparata si inmatriculata in aceasta tara. Este asigurata full (casco, rca, etc). anul trecut cand eram in vizita in tara, sotul meu a facut un accident din vina lui, prin nepastrarea distantei legale. a avariat o dacie - an1996 -din spate care s-a tamponat si in fata de o alta. evident, noi i-am dat asigurarea noastra si la randul nostru ne-am reparat masina pe casco. partenerul din Romania al firmei asiguratoare din Belgia este Garanta. Acest asigurator roman a evaluat dacia de '96 ca avand grad de uzura 75% si a stabilit cuantumul despagubirii la 1600 ron. proprietarul o cumparase in 2007 cu 6000 ron. astfel, neputand sa isi mai cumpere o alta masina (reparatia a iesit din discutie pt ca a fost evaluata la peste 10 000 ron) proprietarul daciei l-a dat pe sotul meu in judecata, 5000 ron pagube materiale+5000 ron daune morale. intrebarea mea este? este normal sa fim noi dati in judecata atat timp cat noi am respectat legea si aveam platita raspundere civila? este stipulat in vreo lege ca daca nu se acopera paguba in totalitate de RCA sa plateasca restul partea vinovata?nu era normal sa fie dat in judecata asiguratorul pt, stiu si eu, felul in care a stabilit cuantumul despagubirii?
multumesc.
Discuție Partaj
Buna seara,
Eu si sotul meu intentionam sa divortam. Situatia noastra este urmatoarea: ne-am casatorit in 2005. Eu lucram el nu. in noiembrie 2007 am facut un credit ipotecar (pe apartamentul mamei mele) si sotul meu a infiintat o firma cu un prieten, 50-50 la suta, sotul meu fiind trecut ca actionar din partea noastra, pentru a construi o spalatorie auto, tot sotul meu fiind trecut ca unul din cei 2 beneficiari ai lucrarii, in contractul de executie. documentele de plata pentru lucrare dovedesc ca aceasta s-a efectuat din contul creditului obtinut de mine. odata cu inceperea activitatii, sotul meu a devenit si angajat, cu salariul minim pe economie. In urma divortului ce drepturi imi revin mie din aceasta spalatorie auto(ca actiuni) si din profitul ce aceasta il genereaza lunar/dividende? si care sunt obligatiile fiecaruia referitor la rambursarea in continuare a creditului?
2. eu lucrez in alta tara, legal. acolo am facut un credit auto pe care eu il achit lunar. daca eu am veniturile f mari, iar el salariul minim pe economie plus ce dividende ii raman anual si in urma insumarii cheltuielilor lui lunare se demonstreaza matematic ca el nu avea cum sa contribuie la rata masinii respective, rezultand astfel ca numai eu am platit la acea masina(avand documentele bancare doveditoare) atunci masina imi revine mie?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Partaj
Buna seara,
Eu si sotul meu intentionam sa divortam. Situatia noastra este urmatoarea: ne-am casatorit in 2005. Eu lucram el nu. in noiembrie 2007 am facut un credit ipotecar (pe apartamentul mamei mele) si sotul meu a infiintat o firma cu un prieten, 50-50 la suta, sotul meu fiind trecut ca actionar din partea noastra, pentru a construi o spalatorie auto, tot sotul meu fiind trecut ca unul din cei 2 beneficiari ai lucrarii, in contractul de executie. documentele de plata pentru lucrare dovedesc ca aceasta s-a efectuat din contul creditului obtinut de mine. odata cu inceperea activitatii, sotul meu a devenit si angajat, cu salariul minim pe economie. In urma divortului ce drepturi imi revin mie din aceasta spalatorie auto(ca actiuni) si din profitul ce aceasta il genereaza lunar/dividende? si care sunt obligatiile fiecaruia referitor la rambursarea in continuare a creditului?
2. eu lucrez in alta tara, legal. acolo am facut un credit auto pe care eu il achit lunar. daca eu am veniturile f mari, iar el salariul minim pe economie plus ce dividende ii raman anual si in urma insumarii cheltuielilor lui lunare se demonstreaza matematic ca el nu avea cum sa contribuie la rata masinii respective, rezultand astfel ca numai eu am platit la acea masina(avand documentele bancare doveditoare) atunci masina imi revine mie?
Va multumesc.