avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 542 soluții astăzi
Forum Activitate simoneangel

Activitate simoneangel

Cat imi poate cere un avocat pt un partaj voluntar in instanta care nu se poate face la notar din cauza birocratiei si a legilor tampite? (primaria nu ne-a dat certificat de urbanism deoarece din terenul impartit in doua rezulta doua parcele sub 150 m.p. adica ambele neconstruibile) Noi nu vream sa constuim nimik, este deja o casa construita cu intrari separate deci presupun ca e impartibila in natura, am intrebat notarul si a zis ca nu ne poate face partaj fara certif de urbanism, sa ne ducem in instanta. Avem cadastru, intrabularea si schita de dezmembrare, deci stim deja cum se va imparti terenul + casa. Vreau un avocat care sa isi dea interesul pt ca nu vreau sa ma trezesc cu surprize de genu ca voi fi obligata sa vand celeilalte parti jumatatea mea, mentionez ca eu sunt "reclamantul", dar nu stiu ce poate hotari judecatorul, de aceea am nevoie de un avocat - cam cat cere un avocat pt asa ceva, va rog frumos sa imi spuneti si mie o suma maxima aproximativa. Va multumesc.
Ma refer la actul in sine ca inscris pe care este trecut DOAR NUMELE MEU pe care unchiul meu a ajuns sa il detina, el a facut succesiunea dupa ce tatal meu a decedat, eu fiind minora atunci, notarul i l-a dat lui, dar nu stiu daca este legal, el nu era tutorele meu, iar pe certificatul de care vorbesc este trecut DOAR NUMELE MEU in calitate de mostenitor dupa tatal meu decedat, unchiul meu are certificatul lui propiu pt jumatatea lui din mostenire. Va rog frumos sa imi spuneti ce lege incalca daca refuza sa mi-l dea...vreau sa il dau in judecata si vreau sa stiu pt ce il dau...Va multumesc.
Daca cineva a ajuns din intamplare sa detina un act de mostenitor pe numele altei persoane si nu vrea sa ii inapoieze actul persoanei de drept acest cineva savarseste o infractiune - da sau nu? Daca da , cum se numeste aceasta infractiune si cum se pedepseste? Va rog frumos sa imi raspundeti concret si la obiect - va multumesc!
Expertiza - ce inseamna asta? Avem deja o schita de dezmembrare facuta de cadastrist, deci suntem de acord sa impartim , problema e ca primaria nu ne-a dat certificat de urbanism din motivul pe care l-am spus mai sus si trebuie sa continuam dezmembrarea in instanta, iar mie imi sunt incalcate toate drepturile pana la incheierea actelor, si vreau ca cei care stau acolo (verisoara si familia ei) si se folosesc de spatiul care imi apartine fara acordul meu sa mi-o plateasca intr-un fel sau altul - nu stiu daca trebuie sa deschid 2 procese separate - unu de iesire din indiviziune si altul pt incalcarea dreptului la propietate sau e de ajuns 1 singur proces, apropo imobilul e in Bucuresti, deci caut avocat din Bucuresti, specializat pe drept civil - iar pe unchiul meu nu l-am mandatat eu, ca eu eram minora, chiar nu stiu cine l-a mandatat...si nu imi da certificatul meu de mostenitor pe motiv ca el a platit toata succesiunea - ce sa fac in cazul asta? Din moment ce avem schita de dezmembrare se va mai face expertiza?
Problema mea este ca am o casa + teren in indiviziune cu unchiul meu, de care in prezent se foloseste una din fiicele lui, adica una din verisoarele mele care este casatorita si cu 2 copii. Initial am incercat sa facem actele la notar, dar pt ca primaria nu ne-a dat certif de urbanism deoarece citez "cererea nu se aproba deoarece prin dezmembrare ambele parcele au mai putin de 150 m.p" trebuie sa mergem in instanta. Problema este ca verisoara cu familia ei se foloseste de toata casa si mie imi interzice chiar si simplul acces si nu sunt sigura daca asta se numeste incalcarea dreptului de propietate si daca o pot da in judecata sa imi plateasca daune morale...? Am dobandit acest drept dupa decesul tatalui meu, cand unchiul meu a facut succesiunea si i s-au eliberat 2 certificate de mostenitor - unu pe numele lui si unu pe numele meu - ambele sunt la el si refuza sa mi-l dea pe al meu - CE SA FAC IN CAZUL ASTA? Cum pot dovedi ca poseda niste acte care sunt pe numele meu si nu vrea sa mi le dea si mai ales cum pot dovedi ca imi incalca si foloseste partea mea din propietate fara acordul meu (cineva care teoretic nu are nici un drept acolo adica verisoara cu familia ei)? Va rog frumos caut avocat pt a iesi din indiviziune si pt a da pe unchiul meu sau pe verisoara mea (ca ea sta acolo ilegal - propietatea fiind in indiviziune si ea neavand acordul tuturor propietarilor adica al meu) in judecata pt incalcarea dreptului la propietate...Spuneti-mi si mie un onorariu MAXIM cerut de avocat in asemenea caz sa stiu sa ma pregatesc....Va multumesc anticipat...astept raspuns cu nerabdare!
Izolati-va fonic peretii si puneti-va geamuri izolate fonic (dar sa fie o izolatie de calitate) asa nu o sa mai auziti nici un zgomot de afara :) cred ca asa e mai usor decat sa incercati sa discutati cu fanaticii religiosii cu creierele spalate de tampenia si aberatia de religie (ma refer la orice religie) :P
Chiar nu stiu in ce calitate...el a facut succesiunea cand eram noi minore dupa ce tatal nostru a murit si notarul i-a dat lui toate actele de mostenitor rezultate in urma succesiunii...Nu era tutorele nostru fiindca noi stateam intr-o casa de copii si mama noastra era plecata cu alt barbat...Pe ea a dat-o cu domiciliu necunoscut dar nu asta ma intereseaza pe mine ci daca el are dreptul sa detina actul de mostenitor in care sunt trecuta doar eu si sora mea...? Daca nu ce pot sa ii fac ? Pe cale amiabila nu prea se poate, el zice ca a platit toata succesiunea si vrea sa ii dam jumatate din banii pa care i-a cheltuit atunci :( Si degeaba imi spuneti dvs mie ca duplicatul are acceiasi valoare cu originalul, ca mie nu mi-a folosit la nimik duplicatul cand am vrut sa imi fac buletin...cei de la evidenta au spus ca ei nu fac buletine cu duplicate fiindca au avut multe cazuri cand imobilele au fost vandute deja...au trimis control si bineinteles ca nu m-a gasit acolo din moment ce nu pot locui acolo fiindca sunt in relatii proaste cu unchiul meu .
Pot solicita asa ceva politiei respectiv celor de la evidenta populatiei? Cum? Si daca unchiul meu nu vrea sa vina cu certificatul meu original, ce o sa ii faca, o sa il aduca cu forta? :O Mi se pare cam aiurea si ... imposibil... nu cred ca politia se deranjeaza pt mine ca nu sunt vedeta si nici bani cu caru n-am ca daca aveam era totul rezolvat de mult .
Am nevoie sa fac rost de un certificat de mostenitor care e pe numele meu si al surorii mele... unchiul nostru are un exemplar original pe care refuza sa ni-l dea. Eu am duplicat eliberat de notar conform cu originalul, dar eu nu vreau nici duplicat nici copie legalizata, vreau un certificat identic cu originalul...de unde pot face rost de acest act? Va multumesc mult de tot.
Deci...in ce fel sa mai intreb ...deja devin disperata....am incercat de curand sa imi fac o noua carte de identitate...am avut acte depuse la evidenta populatiei pt eliberarea unei noi carti de identitate...unde am adus DUPLICAT dupa certificatul de mostenitor...si din cauza asta adica fiindca in loc de original am adus duplicat au trimis sectoristul sa verifice daca stau la aceea adresa...au zis ca daca aduc originalul sa il vada ei si imi fac carte identitate fara nici o problema, au spus ca certificat de mostenitor se elibereaza fiecarui mostenitor, deci ar trebui sa am originalul...problema e ca unchiul meu a luat si certificatul lui si pe al meu si al surorii mele cand le-a eliberat notarul, fiindca noi eram minore....si acum nu vrea sa ni-l dea...am fost la acel notar si mi-a eliberat DUPLICAT dar repet duplicatul nu mi-a folosit la nimik, mie imi trebuie originalul...de unde sa mai iau un alt exemplar original...de unde? Chiar nu exista nici o solutie pt mine? Daca il dau in judecata procesul poate dura ani de zile...eu ce fac pana atunci fara carte de identitate?...va rog ajutor #-o