avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Activitate troanta

Activitate troanta

daca ma declar neplatitor de tva acum si am marfa in stoc ,ce se intimla ?platesc tva-ul la valoarea stocului de marfa?ce poat face in conditiile in care valoarea stocului este destul de mare.
MULTUMESC.Am acest contract de inchiriere din data de 18.01.2008-18.012018,dar propietarul l-a vindut si l-a reziliat fara mine ,fara semnatura si stampila societati al carui administrator sunt.Actualul propietar m-a dat in judecata pentru evacuare si sustine ca oricum contractul meu nu ere valabil deoarece a fost facut pe o perioada mare de timp si ca ar fi trebuitsa-l inregistez si in cartea funciara .
pe ce perioada se poate inchiria UN SPATIU COMERCIAL ,PENTRU A FI LEGAL ACEL CONTRACT.
un contract de inchiriere pe o durata dec10 ani intre o persoana juridica si o persoana fizica trebiue sa fie inregistrat si in alta parte decit la financiar?
Răspuns la discuția pensie la limita de varsta
da instanta a recunoscut perioada lucrata in grupa II a in procent de 100% asa cum era in adeverinte. va multumesc mult pentru raspuns.
Răspuns la discuția pensie la limita de varsta
pentru aceste motive , in numele legii hotaraste [admite contestatia formulata de contestator in contradictoriu cu intimata CJ PD .Anuleaza decizia nr.28477/28.05.2009emisa de intimata.Obliga intimata sa emita o noua decizie cu luarea in consideratie a adeverintei nr.94/08.09.1984 eliberate de SC. SUINPROD si a perioadelor 16.06.1984-01.071986 si 01.11.1971 -01.12.2000inscrise in adeverintanr.22/24.05.2001. Iar cererea de pensionare a fost respinsa ,,se repinge cererea de inscriere la pensie pentru limita de varsta deoarece nu sunt indeplinite conditiile de reducere a varstei standard de pensionare din Legea 19/2000 in sensul ca: - in conformitate cu art.48 (1) pct.2,virsta de pensionare redusa datorita stagiului realizat in conditii deosebite si legile speciale nu poate fi mai mica decit virstele prevazute la art.42
am depus dosarul pentru pensionare la limita de varsta pe data de 1.03.2009dar am primit respingere deoarece nu-mi recunosteau grupa IIa in procent de 100
% am dat in judecata casda de pensii am cistigat si am depus hotarirea dar am primit respingere iar .stagiul complet de cotizare este 33ani si 10 luni ,dincare 29 ani si 7 lini sint in grupa IIa ,sit nascut in 04.02.1950.de ce imi trimit iar respingere ?
la data cind am depus actele stagiul complet de cotizare era de 32ani conform anexei 3 a legi 19/2000 si plus ca trebuia sa beneficiez de deducerea conform anexei 4 a aceleiasi legi. daca gresesc va rog sa-mi spuneti unde?
X-(X-(X-(X-(
Răspuns la discuția respectare cantract inchiriere
cred ca trebuie sa iau un avocat deocamdata nu am avut decat o discutie verbala nici el nu a intreprins nimc cred ca o sal dau eu primu in judecata
Răspuns la discuția respectare cantract inchiriere
multumesc mult ce se intampla daca nu vrea sa respecte vechiul ctr trebuie sal dau in judecata?
Răspuns la discuția respectare cantract inchiriere
Ariel_tm a scris:

Noul proprietar ar trebui sa respecte contractul de inchiriere pe care l-ati facut cu proprietarul anterior. Depinde insa si de alte aspecte, si anume:
Art. 1441 Cod Civil, zice astfel, in prima faza:
Daca locatorul vinde lucrul inchiriat sau arendat, cumparatorul este dator sa respecte locatiunea facuta inainte de vinzare, intrucit a fost facuta prin un act autentic sau prin un act privat, dar cu data certa, afara numai cind desfiintarea ei din cauza vinzarii s-ar fi prevazut in insusi contractul de locatiune. (C. civ. 561, 1182, 1442, 1443).