avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate betty_dumy

Activitate betty_dumy

Buna ziua , in 2016 am infiintat o Intreprindere Individuala .Ptr anul 2016 , 2017 si am depus si achitat impozitul cuvenit . In 2018 am depus declaratiile 200 si 220 (venitul estimat ptr anul 2018 )
In anul 2019 , nu am mai depus declaratiile ........dar nu am mai inregistrat venituri pe II .
In 2021 , fiind nevaccinata, am trimis sotul sa depuna declaratiile la ghiseu. le-a depus , dar nu i s-a dat nimic la mana cum ca le-a lasat
Azi am primit o decizie de impunere din oficiu a veniturilor pe anul 2018 in suma de 1740 lei .
Ce trebuie sa fac acum ? Nu vreau sa platesc acea suma deoarece nu am inregistrat aceste venituri si a dori sa inchid intreprinderea.
Din pacate am pierdut din actele anului 2018 ( am vandut doar in 3 luni din an ,martisoare.)
Răspuns la discuția Poprire pe cont
nu este de la Anaf , este o datorie la un credit online neachitat , care a fost preluat de un executor judecatoresc
Buna ziua, sotul meu are o poprire pe contul bancar unde ii se vireaza salariul . As dori sa stiu daca in situatia aceasta de criza , sotul este acum in 75 % , se poate sa se amanse poprirea
Răspuns la discuția Succesiune intre frati
si daca dupa succesiune sotul vrea partea lui si ei nu vor sa vanda ....ce se poate face ? Pot fi obligati sa-l despagubeasca pe sot ?
Buna ziua. Ce se poate face daca in umra decesului soacrei mele cei 3 din cei 4 frati nu vor sa faca succesiune ?
Sotul ar vrea sa isi ia partea din casa ( sunt multe datorii la acel imobil ) dar fratii lui nu vor sa faca succesiunea . ( unul fiind cu probleme de handicap fiind in tutela sorei lor) . 2 dintre ei locuiesc de ceva ani in Spania ( cea cu handicap de anul trecut cand a fost luata de sora lor in tutela) Mutatia din buletin a 2 dintre ei este tot in acel apartament,al 3-lea nu stim unde......Ce se poate face in aceasta situatie ?
Răspuns la discuția Succesiune intre frati
imobilul a fost cumparat de la primaria localitatii, eu avand o copie dupa contractl care sa facut cat si chitantele cu care sa platit ( sa luat in rate)
Răspuns la discuția Succesiune intre frati
Si daca fratii mei sunt plecati in spania si nu vin la succesiune ? Ei au adresa din buletin la acelasi imobil cu al mamei mele ( care a decedat) . Acum sora mea pleca, inchide apartamentul si nu ma lasa sa intru in apartament deloc.........pe motiv ca lasa in chirie o ruda mai indepartata, eu nefiind de acord cu asta
Buna seara. Am o intrebare legata de succesiunea intre mine si fratii mei.
Suntem 4 frati ( o sora fiind bolnava si avand tutore pe alta sora a mea ) 2 dintre ei traiesc in Spania si acum o ia si pe sora bolnava , avand drept de tutore.
In urma decesului mamei mele a ramas un apartament .
Sora care este tutorele celei bolnave pleaca cu ea si are toate actele casei ( contractul casei si cetificatul de deces si de divort al mamei mele)
Sora a hotarat sa bage cu chirie ( la negru) o ruda indepartata, neavand acordul meu in aceasta privinta.........eu locuind in alta parte ( in casa socrului meu unde am si buletinul facut)
Ce pot face ca sa deschid succesiune ? ei nu vor sa deschida..........dar au pretentii sa achitam in 3 restanta la intretinere ramasa dupa decesul mamei mele ( suma de 180 milioane)
Pot deschide succesiunea in acest caz ? cum pot intra in posesia dreptului meu la acel apartament ?
Buna ziua,in urma decesului soacrei mele,sotul doreste achitarea intretinerii apartamentului unde a locuit aceasta.Problema este urmatoarea :
La intretinere are restanta de 9400 lei .....la care i s-au adaugat penalitati ptr neplata de 8800 lei . Noi am gasit chitante in care dansa achitat sume destul de considerabile ...dar par chitante putin dubioase ( exemplu in data de 25.02.2016 a platit 200 lei reprezentand utilitati restanta lista ianuarie 2016 )
Daca avea restante din anii 2014-2015 ...nu trebuia cei 200 lei scazuti din lunile anilor trecuti ?
Plus ca am 2 chitante unde nu este trecuta deloc data..
este posibil ca aceste penalitati sa fie atat de mari ?
Ce inseamna ''impozitata pe sistem real'' ?