avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 262 soluții astăzi
Forum Activitate tantzat

Activitate tantzat

Este posibil sa se ceara prin ordonanta presedintiala punerea in executare (vremelnica) a unei decizii in conditiile in care aceasta din urma inca nu a fost redactata?

Multumiri anticipate pentru informatii!
As dori sa stiu daca decizia instantei de fond privind incredintarea minorului catre unul dintre parinti poate fi pusa in aplicare inainte ca respectiva decizie sa devina definitiva si irevocabila; mai exact, daca parintele caruia i s-a incredintat copilul poate parasi domiciliul comun impreuna cu copilul fara acordul celuilalt parinte, in aceasta faza intermediara a procesului.

Multumesc tuturor!
Buna ziua tuturor!
S-a mai confruntat pana acum cineva cu o ancheta sociala care trebuie efectuata prin comisie rogatorie in strainatate, Germania mai exact, si care stagneaza de mai mult de un an? As vrea sa fac ceva pentru a accelera procedura, insa nu stiu ce, orice sfat fiind mai mult decat binevenit!

Multe multumiri anticipate!
Va multumesc mult, am inteles cum se procedeaza in instanta.
Daca insa vrem sa il facem la notar pana la solutionarea irevocabila a divortului, se poate?
Scuze daca subiectul a fost deja dezbatut si nu am gasit eu raspunsul la intrebarea: se poate face partajul de comun acord (la notar, de exemplu) inainte de terminarea divortului? Am gasit opinii destul de diferite si as vrea un raspuns intemeiat, de aceea apelez la dumneavoastra. Va multumesc!
Răspuns la discuția Carta drepturilor copilului
Nu contest existenta unor exceptii, insa pe mine ma intereseaza un astfel de document pentru cazul unei mame absolut normale, intr-un proces in care se incearca indepartarea acesteia de copil. Desigur ca exista n alte dovezi in sprijinul ei, insa ma gandeam ca o dovada in plus nu strica.
Mi-a spus cineva ca a dat la un moment dat in site-urile romanesti cu documente juridice peste un fel de carta a drepturilor copilului in care se mentioneaza clar faptul ca un copil cu varsta pana la 3 ani este considerat oarecum parte organica a mamei, despartirea de aceasta fiind dezastruoasa. Desi am cautat indelung acest document si diverse altele cu drepturile copilului, nu am gasit nicaieri vreo referire exacta la aceasta varsta a copilului. Ma poate ajuta cineva cu detalii?
Multumiri anticipate tuturor!
Va multumesc mult pentru explicatii!
Este obligatorie ancheta inainte de luarea deciziei de catre instanta? Daca s-a facut dupa se considera ilegala?
As dori sa stiu daca ancheta sociala este obligatorie pentru incredintarea vremelnica a unui minor prin ordonanta presedintiala. Actele de la dosar sunt foarte concludente pentru conditiile f bune in care este crescut copilul.