avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 143 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters91464

Activitate ContSters91464

Răspuns la discuția Mostenire fara testament
Da, a-ti inteles foarte bine. La baiatul din puscarie a mers sora acestuia cu un notar (asta din ce mi s-a spus)
Cazul de fata e destul de complicat pt mine si incerc sa-l descriu cat mai clar.

O doamna singura, in varsta, cu doi copii(fete). Una din fiice decedeaza, iar la scurt timp si mama. Ramane in casa fata cu familia ei, fata care a si ingrijit mama fiind asistentul personal al acesteia. Fata decedata are doi copii, baiat si fata, baiatul fiind in acest moment in inchisoare.
In urma decesului doamnei in varsta nu a ramas nici un testament.
Intrebarea este: Se poate ca fiica ramasa in casa si care a ingrijit mama sa obtina un certificat de proprietate asupra intregii mosteniri, avand in vedere faptul ca sora acesteia este decedata iar copii(nepotii) nu au nici o pretentie asupra mostenirii? Baiatul(nepotul) din inchisoare are vreun drept, daca la moartea mamei sale a semnat un act notarial in care renunta la dreturile lui in favorea surorii?

Sper ca am fost cat de cat explicit...
Va multumesc!
Răspuns la discuția Mai pot recupera banii?
Nu e nici un site cunoscut, doar un forum de specialitate...
Am achizitionat de curand, de pe un site, un receiver de la opersoana fizica. Din pozele afisate si din spusele respectivului am dedus ca este in regula. Am primit produsul ramburs pt suma de 60 lei. Surpriza a fost ca aparatul era defect. Am luat legatura cu vanzatorul si am cerut sa-mi inapoieze banii urmand ca eu sa-i expediez receiverul defect. Nu a fost de acord spunand ca aparatul a plecat in regula si eu mi-am asumat riscul acestei tranzactii, neverificand inainte produsul.

Ce incerc sa aflu este daca pot recupera cumva banii, o cale legala daca nu se poate altfel.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Donatie
Va multumesc din suflet pt raspunsuri ! Sa inteleg ca daca nu exista un testament, prin succesiune se pot dobandi drepturile? Ma iertati dar nu am nici un fel de cunostinte in domeniu si anumiti termeni trebuie sa-i deduc. Inca o data multumiri pt timpul acordat!
Cu respect
Discuție Donatie
Buna ziua. Am o nelamurire in legatura cu un teren agricol primit prin donatie de catre bunica mea, in urma cu aprox.50 de ani. Dupa decesul acesteia(acum 3 ani), parintii mei au drepturi asupra terenului si daca da, se poate vinde? Mentionez ca toate taxele(impozit) sunt la zi. Va multumesc.
Pot infiinta/deschide o vulcanizare auto cu maxim doi angajati(inclusiv eu), inregistrandu-ma ca si intreprindere individuala?
Pot primi pentru asta fonduri nerambursabile?
Va multumesc
Răspuns la discuția drept la somaj
Multumesc pt raspuns
Sa spunem ca motivul incetarii contractului de munca ar fi decesul persoanei asistate. Este vreo schimbare in acest caz? Cat timp va beneficia de ajutorul de somaj?
Discuție drept la somaj
buna ziua....va deranjez pt o informatie
as vrea sa stiu daca o persoana ce a lucrat 2 ani ca asistent personal cu un salar de 600lei brut, are dreptul la somaj. Daca da, pe ce perioada si suma.
Va multumesc
Asa mi s-a spus de la moneygram.Au avut si au multe plangeri(nu neaparat vis-a-vis de firma respectiva), da, banii se pot ridica de aproape oricine, ei nu verifica originalitatea actelor(ci, pasaport...).Totul e ok doar daca transferul e stiut doar de expeditor si destinatar.De la a3-a persoana...e riscant.
Cu placere