avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate flory84

Activitate flory84

Buna ziua,am o masina ,dacia nova,care in septembrie i-a expirat verificarea tehnica,iar cum eu nu imi mai permiteam sa o folosesc,nu i-am mai facut ferificarea,insa acum am gasit un cumparator,pot sa fac contract de cumparare-vanzare?(tinand cont ca nu are verificarea)
Răspuns la discuția pot sa-mi construesc singur casa?
Da, va multumesc mult sunt o serie de legi,m-am mai interesat si eu pe net. si am vazut ca dureaza mult pana se aproba,pentru obtinerea autorizatiei de constructie,a avizelor si a certificatului de urbanizm dureaza cam 30-50 de zile,stiu ca trebue chemat un domn care e expert(nu mai stiu cum ii spune)pentru testarea pamantului pentru a sti cum va trebui facuta fundatia,apoi dupa ce se rezolva cu toate avizele,cu proiectu la arhitect pentru demararea constructiei trebue angajat un inginer de santier care sub subravegherea lui vom construi.stiu ca pana vom incepe constructia avem mult de umblat insa cu ajutoru lui D-zeu vom reusi,sanatosi sa fim,caci restu se rezolva.
Răspuns la discuția pot sa-mi construesc singur casa?
va multumesc mult.:)
Răspuns la discuția pot sa-mi construesc singur casa?
Da stiu ca sunt n acte de facut, si dureaza pana se aproba insa ,eu am crezut cai va trebui sotului autorizatie de constructor,va multumesc mult
Răspuns la discuția pot sa-mi construesc singur casa?
Oooo,super deci o putem construi noi .Va multumesc mult
Răspuns la discuția pot sa-mi construesc singur casa?
Da sigur cu tote actele la zi si pentru noi,dar vreau sa stiu daca avem voie sa o construim noi si nu trebue sa mai platim o firma.
Buna ziua,sotu meu se pricepe la constructie,e un al doile job,desi nu are autorizatie,vrem sa ne construim o casa,intrebare mea e daca,lege imi da voie?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna ziua ,am o verisoara care e insarcinata in 3 luni,de la 2 luni de sarcina,i-a fost foarte rau,(ea lucreaza ca ospatar intr-un fast-food si lucreaza de zi 12 ore sau de noapte 12 ore)si-a luat concedi medical 2 saptamani apoi concedui legal 2 saptamani,acum a trebuit sa mearga iar la servici dar ea se simte rau,poate sa-si iei concediu de risc?tinand cont,caci acolo e mereu miros de mancare,iar noaptea e singura trebue sa si gateasca sau daca este vro lege care obliga patronu sa nu o mai puna sa lucreze de noapte,caci noaptea se simte cel mai rau.patronu a spus ca nu poate sa nu o puna sa lucreze si de noapte.
va multumesc
va multumesc pentru raspuns
am fost in iarna la o pensiune unde locuia si proprietaru cu familia la parter,iar la cele 2 etaje erau amenajate camere cu baie proprie,la asa ceva ma gandeam si eu.acum ne mai gandim.