Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie pentru deschiderea unei pensiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie pentru deschiderea unei pensiuni

Buna ziua,daca mi-as lua o casa la tara,si as renovao,i-as face o masarda,sa pot locui eu cu familia si sa mai primesc si turisti,in 2,3 camere.Tinand cont ca satul este intr-o zona de munte si la 19 km de oras.Mi-ar trebui autorizatie?sau ceva acte anume?
Va multumesc
Daca vreti sa faceti agroturism va trebuie obtinrea unor autorizatii, dar daca o tineti doar pentru familie nu. Orice pensiune ,chiar si cu capacitate mica nu poate functiona deacat cu autorizatie de functionare,eventual luati fonduri de la SAPARD pentru dezvoltarea turismului in zona.
va multumesc pentru raspuns
am fost in iarna la o pensiune unde locuia si proprietaru cu familia la parter,iar la cele 2 etaje erau amenajate camere cu baie proprie,la asa ceva ma gandeam si eu.acum ne mai gandim.
flory84, utilizator