avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate ragaliemariana

Activitate ragaliemariana

Conform Noului Cod Penal (2014) insulta nu mai este considerata infracțiune.
Conform Noului Cod Penal (2014) calomnia nu mai este considerata infracțiune.

Asa coane Fanica continua pe acest principiu!
Halal moraliatate!
Buna ziua,
Am obtinut sentinta definitiva si irevocabila, impotriva Politiei locale,de nelegalitate a HCL 37/2008 de ridicare a masinii.De unde pot recupera banii ?
Mai nou, am aflat, dar nu verificat , ca in cadrul primariei de sector, e un birou unde poti contesta si eventual recalcula penalitatile.
Codul Fiscal
Orice obligatie de plata ,obligatoriu e stingerea debitelor, pana la terninare apoi penalitatilor.
Sa va dea defalacat pe fiecare luna, penalitatile nu pot depasi valoarea intretinerii, si nu mai mult de 365 la calcul.
Buna ziua,
Am depus contestatie la executare, printre celelalte motive ,as dori si un raport de expertiza contabila.Daca cer expertiza contabila trebuie sa platesc inainte ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita
Eu intreb ce spune Legea nu ce spune executorul!
Solidaritate?
Cine are dreptul de control al unei societati civile de executori,in privinta incasarii debitelor si virarii catre societatile de recuperare sau banci , a sumelor corecte si in termenele stabilite?
Multumesc!
Pentru un card de credit neachitat am primit PV instiintarea a popririi 23.05.2012, iar poprirea efectiva pe talonul de pensie s-a realizat in 13.10.2013.Bineinteles ,eu platesc penalitatile si dobanzile aferente acestei perioade 1an si 5 luni..
Dar exista un termen legal pentru executarea efectiva dupa instiintare?
Trebuia sa-mi comunice un alt PV cu noile actualizari , atat ca datorie (penalitati si dobanda) cat si de onorariu, care a fost actualizat fara sa stiu atunci (decat acum in 2016)?
Legea cum spune ?
Multumesc!