avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 282 soluții astăzi
Forum Activitate mariana drm

Activitate mariana drm

Sa pot colabora ca agent cu Pro....dent am fost obligata sa infiintez PFA -ul de care spuneam deci rezulta ca contractul l-am facut PFA-Pro...dent. Am dat o declaratie cum ca-i imputernicesc pe ei sa emita facturi pentru mine si m-au pus sa optez intre 10 si 16 % impozit retinut la sursa. Unii spun ca eu ca PFA trebuie sa platesc asigurari de sanatate si pensii , Pro.. dent spune ca platesc ei pentru mine si comisionul pe care-l voi primi va fi net si eu nu mai am obligatia de a plati nimic.
Deasemeni ma intereseaza in ce termen trebuie sa declar PFA ul la Adm Financiara.
desi este foarte vechi comentariul spun: acum in 2014 am infiintat unPFA , am facut un contract de agent cu P.....dent si m-au pus sa semnez pt retinerea impozitului la sursa 10 sau 16 %. Am intrebat cum ar fi mai indicat si mi-au sugerat 16 % caci n-as mai fi obligata sa tin registre????!!!!!! Daca stie cineva cum e cu impozitul PFA -ului si cel retinut la sursa si ce obligatii am ca PFA nefiind angajata nicaieri(asigurari de sanatate, pensii,...etc) ....
Multumesc anticipat!
Buna ziua
Am infiintat un PFA vineri 14 nov 2014 . Am gasit peste tot ca la inregistrarea la adm fin trebuie depusa decl 220 , dar nu am gasit deloc termenul in care trebuie declarat PFA ul la adm fin de la infiintarea la ONRC.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Contabilitate PFA
1. Decl 202 e aceeasi cu decl 220 despre care am citit pe alte forumuri?
2. Cum minim 900 lei pt sanatate caci am vazut pe alte forumuri ca declara 100 lei si nu mai platesc nici contributia la pensii si nici nu mai depun decl 600.
Nu mai inteleg nimic . Ce e obligatoriu si ce nu?
Discuție Despre PFA
Buna ziua
Ma gandesc sa infiintez un PFA si doresc cat mai multe detalii despre obligatii, impozite datorate, modalitati de infiintare, si mai ales in cazul in care "nu merge ceva " modalitati de inchidere PFA.
Intrebare concreta : cu cate coduri CAEN pot infiinta un PFA?
Mentionez ca nu am alt venit, utilitatea PFA ului, momentan, ar fi pentru a deveni agent Provi...nt,(zic momentan caci poate l-as putea folosi la alte servicii-de aici si dorinta de a stii cu cate coduri CAEN il pot infiinta).
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua
Am fost expropriati in 2008 si de atunci ne tot judecam cu statul roman. Suma acordata prin expropriere a fost consemnata intr-un cont bancar. De curand am aflat ca daca ai castigat intr-o actiune mai mult decat suma consemnata se poate debloca suma respectiva chiar daca nu ai o hotarare irevocabila . Mentionez ca sunt la cea de-a treia faza procesuala si anume recurs si am castigat in primele doua faze, insa de fiecare data a facut recurs statul. Stie cineva daca e posibila ridicarea sumei consemnate si ce ar trebui sa fac in acest sens?
Multumesc anticipat!
ma bag si eu in seama: nu cumva pentru a infiinta o firma de consultanta trebuie indeplinite anumite conditii (ca la cea de contabilitate) si despre asta este vorba? (ex: nu poti infiinta firma daca nu ai specializare in domeniu) , caci faptul ca poti fii asociat si administrator o stie toata lumea.(zic si eu)
cica de la :GOOGLE PROMOTION AWARD TEAM ( winner@google.co.uk) si GOOGLE INCORPORATION (Juancforero@cable.net.co).
M-ati convins ca sunt prea credula. #-o#-o#-o
Am primit doua mailuri de la Google in care ma anunta ca am castigat niste sume si avand in vedere ca pe mailul meu am castigat sa dau si alte informatii cum ar fi numele, nationalitatea, etc Poate fi adevarat sau daca raspund o sa-mi ceara si numarul de card sau imi viruseaza calculatorul?:sorry: