avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 426 soluții astăzi
Forum Activitate elenadove

Activitate elenadove

Discuție declaratia 112
buna ziua,

avem 2 contracte de mandat pentru presedinte si cenzor si pt acestea depun decl 112. Am fost notificati de adm financiara ca nu am depus decl 210, fise fiscale. Pt ctr de mandat impozitul l-am declarat alegand indicativul 602( impozit pe salarii) intrucat in sectiunea A veniturile din ctr de mandat sunt venituri asimilate salariilor; va rog sa-mi spuneti daca aveti o situatie similara si unde este corect sa declar acest impozit sa pot face rectificarea. la administratie nu m-au lamurit.multumesc
Răspuns la discuția calcul penalitati
repartizarile sunt facute de firma prest de servicii iar Asoc le trece in lista de plata intocmai.
la sesizarea prop nemultumit de calculul sumei pentru partile comune Asoc i-a raspuns si a solicitat la randul ei un raspuns in scris de la firma prestatoare . Raspunsul a fost ca este corect calculul conf ordin 343. Asoc a trimis rasp proprietarului deci este acoperita cred au.
nu vad de ce ar trebui prop sa actioneze in instanta Asoc. Este dreptul lui sa actioneze in instanta firma prestatoare de servicii pt ca inainte de ordinul acesta 343 era de acord cu serviciu firmei. dar el nu a facut asta ci tot reclama de 1 an de zile la protectia consumatorului, reclamatie ce o trimite si catre Asoc spre informare.
deci in concluzie asoc poate sa-i calculeze penalizari? s-a hotarat si in sedinta de comitet acest lucru dar nu stiu cat este de corect
multumesc
buna ziua,
va supun atentiei urmatoarea problema;
un proprietar cu centrala termica refuza sa plateasca suma ce-i revine pt incalzire parti comune din sezonul de incalzire 2010-2011 pe motiv ca firma prestatoare de servicii i-a repartizat o suma f mare. acest prop a facut reclamatie la firma ce i-a facut calculul, la protectia consumatorului insa pana in prezent nu a primit nici un rasp. A primit numai un rasp de la firma prest de serv dar nu a fost multumit.Asoc a platit factura catre Radet chiar daca nu a recuperat banii de la proprietari pentru a nu plati penalizari(care intr-un an de zile ar fi fost f mari). este corect sa-i calculam penalizari acestui prop pt suma ce o datoreaza si pe care refuza sa o plateasca pe motiv ca este in litigiu cu firma ce a facut calculul?
o reclamatie la protectia consumatorului este considerata litigiu?
va multumesc
buna ziua,
Reprezint o Asoc de Prop ce are incheiat un ctr cu o firma de servicii calcul sume incalzire prin citire repatitoare din anul 2006.
avand in verede modul de calcul si nemultumirile proprietarilor am transmis o adresa prin care cerem renuntarea la ctr pentru 1 scara(ctr este incheiat pt fiicare scara in parte, adica 4 ctr pe Asociatie.) insotit de semnaturile proprietarilor.
Firma mi-a transmis o adresa prin care ne invita la conciliere si in caz contrar trebuie sa achitam o despagubire de 5000 lei.
ma poate ajuta cineva cum sa procedam sa scapam de aceste clauze abuzive din ctr, de genul valabil pe 10 ani.
va multumesc


daca aveti un model contract mandat pentu cenzor va rog sa-l postati aici, mi-ar fi de mare ajutor.
va multumesc
ma scuzati , nu am fost explicita . avem si apartamente debransate de la radet, cu CT si pt acestia tb sa avem un procent din parti comune? cum se procedeaza?

Vrem sa repartizam factura de caldura ca inainte de punerea repartitoarelor .
ce procent se ia in calcul pentru parti comune din factura de caldura? restul se repartizeaza pe suprafata utila sau altfel?
Va rog sa ma ajutati sa clarific aceasta problema.
multumesc de rasp
referitor la plata integrala ce presupune (sa achite toti banii odata sau sa achite restantele in transe pana in iulie 2011)
buna ziua,
are cineva informatii despre cum se aplica legea 175/2010 .avem un restantier la care am calculat penalizari pe care refuza sa le plateasca si face referire la aceasta lege. Are datorii din august 2010 si pana la azi nu a achitat nimic. in textul legiii scie ca trebuie achitate integral (adica plateste toata suma si o scutim de penalitati? nu mi se pare corect sa-l scutim de penalizari atata timp cat a beneficiat de utilitati pe banii celorlalti proprietari.
multumesc

buna ziua,

ce contributii se retin pentru persoanele angajate cu conventie civila in cadrul unei asoc de prop (administrator, femeie serviciu)?
ce contributii se retin petru contractele de mandat (presedinte respectiv cenzor) .
ce contributii trebuie sa plateasca Asociatia ca angajator?
multumesc