avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate kala

Activitate kala

Buna ,am primit o somatie de plata de la ANAF cu cod de bare , unde as putea sa platesc sa evit ghiseul de la anaf avand in vedere ca exista cod de bare pe somatie ?
Asociatul unic al unui SRL care nu are calitatea de salariat si nu primeste nici indemnizatie de ADMINISTRATOR e obligat sa plateasca contributiile la sistemul de pensii si la cel de asigurari de sanatate ??
Buna, ma numesc Calin si incerc sa fiu cat mai pe scurt si la subiect. Mama mea d-zeu s-o odihneasca, a contractat un credit de nevoi personale fara garantii si fara giranti (6000 lei) BCR pt. inlocuirea centralei termice, economiile epuizate cu medicii in urma cu un an fiind diagnosticata cu tumoare colono-rectala si operata + tratament (cancer) asta se petrecea la sfarsitul luni August anul trecut , lucrurile au mers foarte f. bine si in noiembrie a contractat (at.) creditul , din pacate anul acesta in luna iulie facand controlul..... sa constatat ca au aparut recidive fiind foarte galopant.....ea stingandu-se din viata in urma cu trei saptamini.
Intrbatre mea este sant obligat sa restitui suma ramasa banci....???avand in vedere faptul ca a incheiat si o asigurare de viata in momentul contractari creditului .
Faptul ca in dreptul unui paragraf din asigurare este o steluta mica mica.....si jos scrie f.f.f. mic faptul ca daca sufera de anumite boli etc... sau tumori de orice fel dobandite inainte de credit nu se despagubeste.
Banca imi cere fisa medicala a mamai mele iar medicul de familie a spus ca nu poate sa-mi dea fisa medicala decat actul constatator al decesului , in care este scris ,,insuficenta respiratorie, hipertensiune....,,
rog un raspuns cat mai urgent.
Va multumesc anticipat, cu stima Calin.
Buna , ma numesc Calin si sa trec direct la subiect, sotia mea detine un SRL asociat unic si are un mic magazin de imracaminte (ia comanda ia executa) in urma cu cateva zile mai precis pe 05 .07 2012 avand probleme personale a fost inlocuita de mama mea (soacra ei pensionara 62 ani), timp in care a fost surprinsa de catre inspectorii ITM. care au intocmit un proces verbal in cuantum de 10.000 lei.
Mentionez faptul ca sotia mea a refuzat sa semneze procesul verbal,la fel si mama mea le-a adus la cunostinta faptul ca ia nu vinde si numai supravegheaza pana la intoarcerea ai aratandule si pancarda cu insemnele ;;INCHIS'' .
Acestia au acuzat-o de ce sta pe scaunul de dupa birou (acel fiind singurul scaun din magazin, unde sa stea...?)
Sotia mea doreste sa conteste acest proces verbal care a sosit prin posta. intrebarea mea este ce sanse de izbanda are si cum ar trebui intocmit acesta contestatie 10.000 reprezinta profitul pe aproape un an intreg al sotiei mele
va multumesc.
cu stima Calin.
Buna,ma numesc Calin si vreau sa stiu daca am dreptul la parte din mostenirea
verisorului bunici mele .
Pe scurt, acest var al bunici care este decedat la fel si bunica mea, nu a avut copii si a,,infiat'' un nepot din partea sotiei lui , infiat cu ghilimele ca acest nepot nu-i poarta numele varului bunici si nici nu la infiat cu acte in regula ...cred (la intretinut) .
Acest nepot ,,mostenitor'' nu are nici el la randul lui copii si are o anumita varsta si de doi ani s-a,,lipit,, un anumit domn de aceast ,, mostenitor,, cu care m-am inteles foarte bine pana in acel moment.
Problema este alta , eu nu am nevoe de casa lui sau averea acestuia ,dar detin un teren ( gradina) de 765 mp. si el are 125 mp langa mine pe care am folosito eu de 15 ani dandui renta dupa aceasta, am vrut sa o cupar aceasta supravata de la el dar a refuzat sa-mi primesca banii pe ea zicand...,, Dar este a ta Calin..... nu vreau bani pe ia'' asta pana acum un an cand a cerut-o inapoi.
Vreau sa stiu, as avea dreptul sa obtin acest teren ca mostenire... de la varul bunici mele...? Specific ca casa si toata averea inclusiv terenul acela figureaza pe numele varului bunici, nu cred ca s-a facut succesiune sau contract daca totul...teren casa etc. figureaza pe numele acestui var al bunici. Sa nu intelegeti gresit intentiile mele dar imi pare rau dupa bucatica aceea de teren care este a familiei mele sa fie instrainata.
Cu stima va multuesc. Calin.
Buna ma numesc Calin N., in urma cu un an mai precis prin luna aprilie 2010 veneam de la Buc .si la intrarea in localitatea Blidari jud. Valcea unde am fost inregistrat de aparatul radar al politiei cu viteza de 101 km. /h , deci pentru 1 km adica 50+1 peste viteza legala dsuce la suspendarea permisului de conducere pe o perioda de 90 zile.La sfaturile mai multor prieteni am facut contestatie pt. ca sant in marja de eroare (Dosar 5393/288/2010), intradevar aparatele de tip vechi care ma surprins pe mine au o marja de 7-8 %, in contestatie am recunoscut ca am depasit viteza legala.. dar avand in vedere o eventuala marja de eroare a apar. radar rog o reincadrare a pedepsei. Bineinteles ca am facut si gresala de a nu imi lua un avocat .Bine, ca politia a sutinut sus si tare prin intampinarea pe care au prezentat-o ca ap.radar nu are marja de eroare,si la probatoriu eu am solicitat sa prezinte manualul de functionare si documentatia tehnica a aparatului . la care ei s-au prezentat cu un ,,comunicat'' de care eu nu am luat cunostinta (sant din Alba si ma prezentam numai in ziua procesului la Valcea si nu aveam acces la dosar) alta greseala.
Pe scurt si sincer am crezut ca prin acel comunicat ma "reincadreaza" asta a fost pe 06. 12. 2010. ian, feb ,mar, 2011 nu am primit nici o instintare nici de la Pol. nici de la Judecatorie.. mai mult in luna Mai a trebuit sa-mi schimb permisul de conducere ...am primit altul nou de la Pol. dar tot.... nimic.
In data de 06 .08 2011 la o verificare a pol. in Buc. Politistul imi spune ce nu-mi mai da permisul ca eu trebue sa ispasesc o pedeapsa de 90 zile pt. depasire de viteza in jud. Valcea. pt. ca eu am pierdut procesul.
- Intrebarea mea este; Nu trebuia sa mi se aduca la cunostinta de catre tribuna ca am pierdut procesul ca sa am drepul la recurs ???
-Mai pot face ceva acum ? .... nu stiu nici data la care sa dat sentinta pt. ca trmenul de recurs este de 15 zile dupa cate stiu eu.
Nu stiu dar eu cred ca nu este corect sa-mi vina citati acasa cu data cind sa ma prezint la proces
nu si sentinta.
Cu gandul ca voi primi eventuale raspunsuri va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
si cum as putea sa dovedesc... ? in masina era doar sotia mea...,
si el era singur...
Răspuns la discuția Plangere contraventionala
da, am semnat procesul verbal...
Buna ,ma numesc Calin Nistor si intamplarea de astazi imi face sila ca traesc in Romania....Pe scurt sant din Alba Iulia si traesc dintr-o mica afacere de familie, aprovizionarea o fac din Bucuresti (Dagonul Rosu) astazi 23.07.2011 in jurul orei 03 .15 dimineata ( ora pe procesul verbal) iesam de pe soseaua de centura din Bucuresti , intrand pe soseaua Colentina dupa aproximativ un km, sant depasit si tras pe dreapta prin semne cu mana ,de o masina de politie din care coboara un politist care imi cere actele la control , chitanta de la vigneta, omologare pt, folia aplicata pe luneta spate si geamuri spate( pt .care nu este nevoie) dupa care imi aduce la cunostinta faptul ca la iesire depe centura am circulat pe sens opus si am calcat si linia dublu continua, lucruri care nu le-am facut... dar era clar ca era la ciubuc . Gresala facuta de mine a fost ca am refuzat sa intru in Jocul lui si m-am trzit cu procesul verbal vacut..; permis suspendat 60 zile circulatie sens opus , talon suspendat pt. folie, amenda calcare linie continua fara depasire;402+603+603=1608 lei amenda::O... da ati auzit bine!!!!!nu stiu dar acest [editat de admin] care nu are sigur anii cati ani am eu pe permisul de conducere ( 25 ani) nu stie cum se munceste pt. acesti bani...si sai mai platesti pe nedrept.
Intrbarea mea este acest [editat de admin] poate sa-mi faca asa ceva ??? Mentionez faptul ca acesta era'''singur '''' neinsotit de nimeni,nasina nu era dotata numai cu emisie receptie , cum dovedeste ca eu amcomis aceste cotravetii???.asa putea sa ma acuza ca am ucis pe cineva ...nu ?
Invatatima va rog ce sa fac,,,, contestatie... sau sa platesc 804 lei in 24 de ore si concediu fara plata 60 de zile?????
Poate era mai bine daca puneam in acte 100 lei si acum nu mai aveam dureri de cap..#-o
va rog un raspuns cat mai urgent ce sanse de izbanda ar avea o eventuala contestatie avand in vedere ca nici el nu poate dovedi faptele, nu are martori ,si nici o inregistrare....ERA SINGUR.

va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția somaj sau nu?
Multumesc mult pt, lamurire.... n- o sa ajug niciodata la la mila primariei sau a statulu, ma gandeam ca o sa beneviciez si eu de cateva luni de somaj pana
oi gasi ceva de munca avand in vedere perioada de cotizare .
Va multumesc.