avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate gm_ignat

Activitate gm_ignat

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vorbiti de "rascumparare", nu de banii de la sfarsitul contractului. Eu sunt la NN si dupa 12 ani de depuneri, retragerea anticipata va acoperi undeva la 5-10% din tot ce am depus pana acum. Asta din cauza ca am aplicatia si vad sumele depuse si penalizarea. Mai am inca 7 ani asa ca strang din dinti...
15 din 15 utilizatori consideră
acest răspuns util
In ce clasa esti ? Ca daca ai depasit clasa a V-a, eu as recomanda si parintilor sa iti ia telefonul. Scrii agramat, iar faptul ca un profesor incearca sa te faca atent la ore si sa te invete... hm... in cazul in care nu stii unde ai gresit, iti dau un link [ link extern ] ....
In calitate de ruda. Nu doresc la batranete sa ajung sa am grija de el si nici nu vreau sa il vad pe drumuri. Nu doresc apartamentul. Doresc doar sa fie protejat in cazul in care vine iar o "iubita" care nu are bani... A mai pierdut pana acum bani, dar niciodata nu a facut pasul de a vinde garsoniera. Daca va vinde si apartamentul...
Protectie contra escrocilor.
Am urmatoare speta: un var, total neadaptat vietii de zi cu zi. Pe jumatate proprietar (cu tatal lui) a unui apartament de 2 camere si fost proprietar de garsoniera. "Fost" deoarece a vandut-o ca sa "ajute" o fata cu situatie financiara precara.
Problema mea este ca dupa ce moare tatal lui, urmatoarea fata o sa-l "ajute" sa vanda si apartamentul si o sa ramana pe drumuri.
Intrebarea mea este ce se poate face legal, astfel incat sa ramana cu apartamentul pana la batranete.
Stiu ca in timpul vietii oricine poate face orice cu bunurile proprii, dar totusi...
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Banii i-ati dat fizic sau printr-un transfer bancar? V-ar putea ajuta asta....
Exista Asociatia de indrumare a Asociatiilor de Proprietari la fiecare primarie. Recomand sa ii contactati si sa intrebati ce puteti face in acest caz.
Caut avocat pentru litigii mosternire pamant din partea bunicii.
As dori sa stiu unde sa ma adresez si cat m-ar costa. Am impresia ca verisorii mei s-au declarat unici mostenitori si si-au insusit pamantul din partea bunicii. Sunt aproape convinsa deoarece o matusa a facut acelasi lucru iar tatal meu i-a fost rusine sa o dea in judecata si a incercat sa rezolve pe cale amiabila.
Nu reusesc sa gasesc un cadru legal si poate ma puteti ajuta.
Un elev de gimnaziu (minor) primeste bursa de studiu/merit.
Intrebare: au dreptul parintii sa isi insuseasca toata bursa copilului? Iau in considerare ca este "munca" elevului. Nu ar trebui ca bursa sa ramana la copil?
Multumesc
Bursa scolara gimnaziu 2010 - 2014
Am descoperit de curand ca fata mea ar fi trebuit sa beneficieze de bursa in perioada gimnaziului.
Ma refer la cea de merit, fata avand in fiecare an nota 10 la toate materiile.
Mentionez ca scoala avea lipsuri mari la partea de comunicare atunci si acum.
As dori sa stiu daca a fost legal legal sa nu ne spuna ca putea sa ia bursa si daca mai se poate face ceva acum,
Multumesc
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sincer, am avut si noi situatia asta, cu vecini care ne deranjau la ore nepotrivite. Mai ales avand copil mic (sub un an). Solutia prin care i-am "potolit" a fost sa incep sa bat eu in teava si in tavan la ore aleatorii. Cam dupa 3 saptamani s-au potolit. Stiu ca nu este cea mai corecta solutie, insa a functionat.