avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate elly33

Activitate elly33

Buna ziua, In ultimile 12 luni am 80 de zile de medical. acum 14 zile mi am depus actele de somaj, si starea mea de samnatate s a inrautatit iar. Ce fac, cum fac?merg la spital doar cu RMN ul fara adev., cate zile imi mai poate da, stiu ca la 90 trebuie mers la comisie, cum pprocedez? Multumesc.
Răspuns la discuția restrangerea activitatii
Co.medical trebuie luat inainte sa te informeze de preaviz sau nu are importanta
multumesc
Buna ziua, lucrez la o firma ce urmeaza sa-si resranga activitatea, si concedierea urmeaza sa aiba loc in 3-4 reprize, se pare ca eu sunt in prima lista , mama a trei copii si cu un sot care lucreaza afara , cand si cand, ce pot face sa-mi prelungesc concedierea si sa fiu in ultima lista, cu co medical sau ma pot lega si ca sunt mama si am trei copii in intretinere?
multumesc
nu asta am vrut sa sugerez, legal, exista o lege unde prevede plata hranei parintilor care au mai multi copii in aceeasi institutie. legea mai prevede si alte beneficii pt parinti, nu pomana si nici din hrana altor copii nnu cer.
Zona sociala in Romania este de nota ''10''.
multumesc pt raspuns
Buna ziua .
Ma numesc Elena , sunt mamica de tripleti de 4.ani si 6 luni si suntem la gradinita unde taxa hranei este de 8.5 lei pe zi de copil.
Intrbarea este daca se poate face reducere pt parintii cu doi sau mai multi copii inscrisi in aceeasi unitate de invatamant, Costurile sunt foarte mariiii pt familie
Multumesc
Răspuns la discuția gradinita
Asta stiu, dar de ce, si in ce baza si daca am tripleti , beneficiez de reducere?
Discuție gradinita
Buna ziua
Sunt mamica de tripleti si din toamna intram la gradinita si intrebarea este cat ma costa gradinita?
am auzit de sume mari si m-ar interesa sa stiu cat, sa pot inmulti cu trei si sa vad ce iese.
Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pot beneficia de vreo reducere a contributiei de hrana la cresa , mentionez ca am tripleti si caontributia era de 6 lei pe zi de copil iar cu 1 februarie s-a facut 12 lei pe zi de copil.

Din cate am citit in HG 1252/2012 valoarea contributiei se stabileste in urmatoarele cote procentuale si nu poate depasi 20% din costul mediu lunar de intretinere in unitatea publica in care se ofera servicii de educatie anteprescolara. Astfel, daca venitul mediu brut lunar cumulat al parintilor este de peste 700 lei, contributia este de 20% ptr. un copil, respectiv 10% ptr. 2 sau mai multi copii.
Mentionez ca salariul sotului de incadrare este de 2000 lei si un net de 2800 lei si al meu de 1600 incadrare si un net de 1200 lei.
Intrebarea este daca beneficim de reducere, costul cresei fiind de 800 lei lunar.
Va multumesc
da, banii pe care ii primesc eu , ii va primii el pe acea luna, le firma se fac aceleasi acte si se predau tot la primarie asa cum am procedat si eu cand am facut? si banii vor veni oare tot in termen de 60 zile lucratoare? nu vreau sa ma gandesc daca va fi asa.
multumesc

a) cel putin o luna din perioada totala a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu a solicitat acest drept;
b) in situatia in care persoana prevazuta la lit. a) nu solicita dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.”


am tripleti si nu stiu ce acte trebuie sa faca, ambii lucram la aceeasi societate.

multumim