avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate cristi100

Activitate cristi100

Buna ziua,

am auzit ca din 2011 se va scoate norma de venit in it si se va trece la sistem real. Am intrebat la mine in Suceava si mi-au zis doar ca ei nu decid si asteapta sa primeasca de la minister normele care vor fi pe 2011.
Stie cineva ce se va intampla ?
Răspuns la discuția PFA norma fixa
Realitatea este ca aceasta lege e interpretata diferit de fiecare persoana si mai ales de fiecare judet. Unde scrie ca limita este 700 de ron ? Era 1/4 din salariul mediu brut pe economie pana in 2008. Deci ar fi 400 si ceva acum daca nu s-ar fi dat ordonanta de urgenta. Care spune foarte clar: "faceti cum vreti voi ca totul e in alb" :) Casele de pensii au de obicei un acord cu ministerul muncii ca sa calculeze la o suma foarte mare, dar daca esti destept si vii cu legea in mana poti sa faci minuni.
Mare atentie: daca e functionar public nu inseamna ca aplica corect legea. La cate legi si cate modificari sunt e foarte greu pentru o persoana deja stresata sau nemotivata sa fie 100% la curent cu realitatea, lucru comun peste tot la bugetari.
Răspuns la discuția PFA norma fixa
Nu exista o limita minima. Fiecare alege o baza de calcul in functie de ce pensie doreste sa primeasca in viitor. Foarte multi calculeaza totusi la 4 sau 6 milioane, asa cum era inainte de ultima ordonanta de urgenta.
Va multumesc din nou pentru raspuns. Cred ca acum s-a facut lumina si la mine :)

Deci, pana la O.U.G. nr. 91 era: " b) venitul lunar asigurat, prevăzut în declaraţia sau în contractul de asigurare socială, care nu poate fi mai mic de o pătrime din salariul mediu brut." Prin ordonanta din 2007 nu se mai specifica minimul pentru pfa-uri deci pot sa ma asigur si la 200 RON daca vreau. Pe site-ul de la casa de pensii unde ar trebui sa ma asigur apare legea 19/2000 cu ordonante de urgente, dar fara ultima, cea de care spuneti dumneavoastra, ca am sunat la ei si mi s-a spus ca minimul e cam 400 de ron, adica o patrime din salariul mediu brut pe economie. Practic ei nu sunt la curent cu noile reglementari. Sper ca am inteles bine. Va multumesc inca o data pentru ajutor.
Va multumesc pentru raspuns. Inteleg ca o contributie mai mare ma ajuta peste ani si ani cand daca nu o sa am dividente mari sau avere adunata o sa depind de pensie :) Anul acesta prefer totusi sa contribui minimul posibil, ca deloc nu am cum, am nevoie de banii care s-ar duce.

Eu gasisem ca : "Cota de contributie se aplica venitului lunar inscris in declaratie, venit care nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe economie conform legii. " ca interpretare a Art. 23 din Legea 19/2000. De asta nici acum nu sunt sigur daca pot sa platesc contributia la 300-400 de ron de ex.
Buna ziua,

am pfa cu norma de venit 580 RON pe luna din luna septembrie 2009. Nu am platit pana acum contributia la pensie, am crezut ca e facultativ. Am vorbit cu un prieten care mi-a spus ca va trebui sa platesc 180 ron * 4 luni + penalizari si mi s-a parut aberant de mult. 180 ron pe luna pensia la 580 ron cat teoretic produc si asta fara impozitul pe profit si sanatate.
As dori sa stiu cum se calculeaza corect ca sa obtin o sa suma cat mai mica. Din ce am citit pe site ar veni 28% din salariut minim brut, dar am mai citit si in alte parti ca se poate calcula la 1/4 din salarium minim brut.

Va multumesc mult anticipat!
Răspuns la discuția intrebare decont si plata tva pfa
Multumesc mult. Mi-am instalat instalat programul Declaratii fiscale 2009 ultima versune.
Am niste mici probleme la el totusi si cu asta cred ca va iesi deja un tutorial de depunere al TVA-ului pentru incepatori :)

1. Eu ar trebuie sa platesc TVA trimestrial, si dupa ce am completat toate datele si am apasat butonul Incarcare/actualizare mi-a aparut formularul 300 dar e bifata optiunea 301 (decont lunar) si nu pot selecta 302(decont trimestrial) si altceva. Este un bug sau gresesc eu ceva? Am modificat data la windows in septembrie si am incercat sa fac si pt luna 09 si pentru luna 10 si tot nu a mers. Nici dupa restart.

2. TVA pentru trimestrul 3 il fac pentru luna 09 sau 10 cand aleg anul si luna ?

3. Din ce am observat daca am emis o factura de prestari servicii pentru o firma din Romania trebuie sa completez Randul 7, iar daca am primit o factura de prestari servicii de la o firma din Romania platitoare de tva 19%, trebuie sa completez Randul 18. Se mai completeaza automat din program Randul 14, respectiv Randul 22. Mai trebuie sa completez ceva suplimentar doar in vazul de fata?

4. Pro rata de deducere va fi de 100% ?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția intrebare decont si plata tva pfa
Multumesc mult pentru raspuns. Deci sa inteleg ca ar merge si pe CD ca doar trebuie sa aibe un CD-ROM in toata cladirea aia.

O singura intrebare mai am si sper sa fie si ultima. Formularul 300 in completez apoi il scanez si il pun pe CD sau trebuie sa completez cu un program special?

Multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția intrebare decont si plata tva pfa
In urma la ce am discutat mai sus a mai aparut totuti o inrebare:

"1. Daca depuneti online, trebuie sa depuneti pana la data de 25. Daca depuneti cu discheta/cod de bara, luni este ultima zi. Ultima zi de plata, fiindca data de 25 este o duminica, va fi tot luni."

Cu cd/dvd nu merge sa depun? Pentru ca mai am demult unitate de discheta. Sau depun cu cod de bara dar nu stiu ce inseamna.
Răspuns la discuția intrebare decont si plata tva pfa
Va multumesc mult. M-am clarificat cu mai multe lucruri acum.
Astazi nu stiu daca o sa reusesc sa trimit prin posta pentru ca tre sa invat cum sa completez formularul 300 si cum sunt la servici timpul nu prea ma lasa si nu vreau sa fac greseli. O sa trimit maine prin posta sau trimit prin cineva, e clar ca nu mai am timp sa depun acum online.
Plata daca se poate face si inainte de a depune formularul o sa fac astazi prin Internet Banking ca e mai usor, sper ca se poate.
Nu am livrari/achizitii intracomunitare, deci nu mai trebuie sa completez nimic din fericire.

"TVA la norma de venit? Dupa cum stiu eu, cine plateste TVA trebuie sa conduca o evidenta contabila si nu poate sa aiba norma de venit, dar s-ar putea sa ma insel."
Inainte sa imi fac PFA am cautat pe net foarte mult si am gasit cazuri care deci erau la norma au optat sa plateasca TVA ca sa fie mai bine vazuti de clientii lor firme platitorare de TVA. Binteinteles ca e mai simplu sa nu fii platitor de tva dar pentru imagine si eventual pentru niste bani dedusi ce nu face omul :)
Inspectorul de la finante mi-a zis ca nu pot sa fiu la norma si platitor de tva pentru ca ar insemna sa tin o contabilitate. Mi-am argumentat cererea mea si sefa lui a venit si a zis ca am dreptate si in alte judete tot la fel se intampla si e normal. Eu sunt la norma de venit dar trebuie sa tin o contabilitate pentru TVA. Deci se poate :)