avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate anamariamed

Activitate anamariamed

OUG 164/2022,
Incepand cu ce data se modifica "luna tatalui"?
Daca am intrat in CCC la 01.02.2023 iar decizia privind plata indemnizatiei am primit-o in Ian 2023, care e perioada netransferabila celuilalt parinte, in cazul meu, o luna sau doua?
La data solutionarii cererii de plata a indemnizatiei, erau in vigoare prevederile noi din OUG 164 ce țin de acordarea concediului de creștere a copilului? Sau abia dupa 19 sep 2023, dupa publicarea normelor, se aplica?

Multumesc!
Răspuns la discuția Dreptul la concediu paternal
Chiar daca nu exista un CCM la nivelul societatii unde sa fie prevazute aceste drepturi?
Este suficient sa faca o cerere in baza legii?
Multumesc!


Mihail Croitoru a scris:

Buna ziua,
Conform legii actualizate, dreptul de concediu paternal este de 10 zile si angajatorul este obligat sa il acorde salariatului.
Acest drept nu poate fi limitat si noul statut al salariatului nu poate sa determina angajatorul sa il discrimineze sau sa ii desfaca contractul de munca din acest motiv.


Buna seara,
Sunt insarcinata, urmeaza sa nasc curand si sotul meu intentioneaza sa beneficieze de concediul paternal prevazut de L. 210/1999, 5 zile + 10 zile in baza cursului de puericultura.
Acum angajatorul l-a anuntat ca ei nu sunt obligati sa acorde aceste drepturi... si singura varianta e sa isi ia concediu legal. Din cate inteleg eu, nu au prevazute aceste drepturi in CIM si nici nu exista un CCM la nivel de societatea.
E posibil sa nu poata beneficia de nici macar o zi libera pt nasterea copilului?... primul copil
Multumesc!
Buna ziua,
Imi spuneti va rog in cazul un CIM partial (2h) cate zile de preaviz trebuie efectuate maxim?
Mentionez ca initial am fost incadrata cu norma intreaga fiind obligata la efectuarea unui preaviz de 20 zile lucratoare. Ulterior mi-a fost modificat CIM, fiind incadrata cu norma partiala. Am semnat dar nu am primit nici un document aditional din care sa reiese acest lucru, plus ca programul efectiv de lucru a ramas neschimbat, 8h/zi, iar salariul il primesc in plic.
Pe acest motiv, pot demisiona la zi chiar fara acordul angajatorului?
Multumesc!
Răspuns la discuția Accident auto
multumesc pentru raspuns
Discuție Accident auto
Buna ziua, am si eu o nelamurire in ceea ce priveste solutionarea unei daune auto.
Astazi am fost implicata intr-un accident auto, eu am intrat in depasirea uni tir.... acesta nu s-a asigurat si a iesit si el in depasire lovindu-mi toata partea dreapta a masinii.
Politia a fost la locul accidentului si s-a constata ca soferul tirului este cel vinovat insa acesta nu a vrut sa isi recunoasca vina, nu a semnat PV incheiat de politie si nu a vrut sa imi dea polita lui de asigurare. Intentia lui fiind de a contesta PV in instanta.
Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac eu in acest caz ? Am chemat agentul firmei de asigurari la care autorul accidentului are polita RCA ca sa-mi fotografieze masina iar acesta mi-a spus sa astept sa se solutioneze contestatia soferului "vinovat" si mai apoi sa fac solicitare pentru deschiderea unui dosar de dauna. Am vorbit cu un avocat iar acesta m-a sfatuit sa nu astept solutionarea contestatiei si ca asiguratorul este obligat sa imi deschida dosarul de daune indiferent de ce va face autorul accidentului iar mai apoi daca nu se va rezolva sa ma adresez instantei pentru a-mi putea recupera dauna. Va rog sa ma sfatuit ce ar trebui sa fac in acest moment ? Exista un termen pentru solicitarea despagubirii?
Va multumesc




Discuție Accident auto
Buna ziua, am si eu o nelamurire in ceea ce priveste solutionarea unei despagubiri RCA.
Astazi am fost implicata intr-un accident auto, eu am intrat in depasirea unui tir.... acesta nu s-a asigurat si a iesit si el in depasire lovindu-mi toata partea dreapta a masinii.
Politia a fost la locul accidentului si s-a constata ca soferul tirului este cel vinovat insa acesta nu a vrut sa isi recunoasca vina, nu a semnat PV incheiat de politie si nu a vrut sa imi dea polita lui de asigurare. Intentia lui fiind de a contesta PV in instanta.
Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac eu in acest caz ? Am chemat agentul firmei de asigurari la care autorul accidentului are polita RCA ca sa-mi fotografieze masina iar acesta mi-a spus sa astept sa se solutioneze contestatia soferului "vinovat" si mai apoi sa fac solicitare pentru deschiderea unui dosar de dauna. Am vorbit cu un avocat iar acesta m-a sfatuit sa nu astept solutionarea contestatiei si ca asiguratorul este obligat sa imi deschida dosarul de daune indiferent de ce va face autorul accidentului iar mai apoi daca nu se va rezolva sa ma adresez instantei pentru a-mi putea recupera dauna. Va rog sa ma sfatuit ce ar trebui sa fac in acest moment ? Exista un termen pentru solicitarea despagubirii?
Va multumesc !
Sal, asta e tactica Carpatica ... de intimidare. Nu cred ca pe cale amiabila vei reusi sa rezolvi ceva insa nu renunta. In cazul in care te hotarasti sa ajungi in instanta e imposibil sa nu castigi mai ales ca exista PV al politiei. Iti trebuie insa nervi de fier. Problema este ca va trebui sa dai in judecata autorul accidentulul iar acesta la randul lui sa ii cheme in instanta pe Carpatica. Asta e procedura. Tu nu vei putea recupera direct banii de la Carpatica pe aceasta cale. In cazul nostru, eu am fost asigurat Carpatica si am fost chemat in instanta de cel avariat. Trimite-mi un mesaj cu adresa ta de mail si o sa iti scriu mai multe.
Succes !
Răspuns la discuția COMISION DE SUCCES
Aveti dreptate ... "se poarta in romania". Speram sa se termine cat mai repede si cu alta ocazie eu nu o sa mai ajung la tribunale. Trebuie sa ai un psihic foarte puternic si un strop de indiferenta sa rezisti.
Acum am ajuns in momentul in care "mai bine sa nu stiu" .. ceea ce nu stiu nu imi poate face rau. Mai bine sa nu stiu si comisonul de succes sa fie o surpriza. Am suferit destul pana sa ajungem aici, o sa mai induram si jecmaneala din justitia romaneasca, mai suferim putin si apoi o sa treaca.

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Răspuns la discuția COMISION DE SUCCES
Asta imi displace cel si cel mai tare ... nu s-a discutat nimic la inceput . Abia acum am aflat ca vom discuta la final .