avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate Parintele_75

Activitate Parintele_75

Va multumesc
Buna ziua,

Cum procedez in cazul in care un gestionar deja angajat de mai multi ani in aceasta functie, nu este de acord sa semneze un contract de constituire a garantiei materiale pentru despagubirea eventualelor lipsuri in gestiune.
Multumesc
Răspuns la discuția Extras din registrul public
Am solicitat certificat constatator si am aflat ca actionariatul s-a schimbat si in locul administratorului, persoana imputernicita etc este un offshore.
In cazul acesta se mai continua actiunea de recuperare a debitului prin cerere de valoare redusa sau se face pe drept comun?

Multumesc
Răspuns la discuția Extras din registrul public
Buna ziua, si eu am primit o astfel de comunicare de la instanta si mi se solicita depunerea dovezii calitatii de reprezentant.
In NOTA: Dovada calitatii de reprezentant F.ART. 151 CPC si relatii privind sediul paratei.

Pot solicita ca persoana juridica prin imputernicit extras din registrul public cu informatii despre societatea debitoare?

Va multumesc
Răspuns la discuția Ordonanta de plata
Va multumesc!
Am uitat sa mentionez ca debitorul a venit la discutii in urma notificarii inmanata personal la sediul sau si confirmata prin semnatura in urma cu 20 de zile...
Buna ziua,

avand speta prin care o firma de distributie vinde marfa catre un client ( persoana juridica ) si aceasta nu-si achita debitul mai bine de un an si jumatate, se contacteaza debitorul, vine la o discutie in care recunoaste debitul dar sustine ca momentan nu are fonduri pentru a achita suma restanta, insa in procesul verbal incheiat intre parti ( numit PV de conciliere) acesta se obliga sa achite debitul esalonat in 6 rate incepand peste trei luni.

In aceste conditii se poate inainta instantei cererea de chemare in judecata pe Ordonanta de plata fara o alta notificare prealabila adebitorului, tinand cont ca acesta si-a recunoscut debitul si rezulta o tergiversare a achitarii acestuia?

Va multumesc
Buna ziua,

Doresc sa va cer sfatul in abordarea unei spete de interes general pentru persoanele cu dizabilitati si anume, persoanele afectate de insuficienta relana cronica in stadiul terminal dependente de hemodializa (hemodializa= procedura medicala indispensabila mentinerii in viata, aplicata pe toata durata vietii, o zi da si o zi nu cate 4 ore, prin care sangele este filtrat de un aparat pentru ca bolnavul sa elimine toxinele si lichidele din organism, pe care nu le mai poate elimina pe cale naturala prin urinare)
Asadar, sunt unul dintre acesti pacienti, am 39 de ani, fac dializa din anul 2012, am alte diagnostice si afectiuni conexe ( ex. tumora hipofizare, hepatita cronica cu virus C, tensiune arteriala si cardiopatie, hiper-paratiroidism, anemie secundara) am fost incadrat in gradul unu cu insotitor cu o indemnizatie totala de 900 lei primi doi ani, iar anul trecut la reevaluare mi s-a taiat gradul unu si insotitorul si mi s-a dat gradul accentuat permanent, fara insotitor cu o indemnizatie de 239 lei.
Mentionez ca desi starea mea de sanatate s-a agravat fata de anii anteriori, criteriile de incadrare nu s-au modificat in acest timp si majoritatea colegilor de dializa sunt incadrati in gradul unu cu insotitor mie mi s-a luat acest drept.Am facut contestatie la comisia superioara si mi s-a respins, ramanand valabil ultimul certificat emis, cel cu gradul mediu permanent.
Astfel stand lucrurile mi-a mai ramas conform legii doar actiunea in instanta.
Intrebarea este daca puteti sa-mi recomandati un avocat specializat pe aceasta speta, daca puteti sa ma indrumati sau sa-mi trimiteti un model de cerere de chemare in judecata a DGASPC sector 1 sau daca ati mai intalnit o astfel de speta.
Considerati ca prin acest proces voi avea castig de cauza sau imi irosesc energia si sanatatea in zadar.
Mentionez ca din cand in cand lucrez, insa din cauza problemelor de sanatate de multe ori nu sunt in stare de functionare si angajatorii ridica din umeri si imi cer sa imi caut un alt loc de munca, iar cu acei 239 de lei de la stat nu pot sa im asigur nici macar medicamentele compensate pentru toate afectiunile, dar sa mai intretin si cei trei copii pe care ii am..
Orice idee, sfat sau ajutor este bine venit !
Va multumesc anticipat
Buna ziua,

Pot semna un contract de prestari servicii valabil o zi, remunerat daca sunt in concediu medical pe o perioada de un an?

Multumesc
Răspuns la discuția Loc de veci
Am inteles!
Multumesc foarte mult!!!
Răspuns la discuția Loc de veci
In mare am inteles, ideea era ca nu detin in acest moment fonduri pentru achizitionarea unui nou loc de veci pentru a stamuta osemintele si nu stiu daca exista vreo posibilitate ca noul propietar sa le dezhumeze fara sa stiu....
Ce poate face cu osemintele in cazul oin care eu nu raspund somatiei sale?
Va multumesc mult inca o data