avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate c3zar

Activitate c3zar

Răspuns la discuția Transcriere auto
Stie cineva...ce se intampla daca am depasit acest termen .. atat de mult ?
Se mai poate continua procesul de transcriere ?
Am nevoie de un nou certificat fiscal ?
Va multumesc anticipat .
Răspuns la discuția Transcriere auto
Si totusi ... ? Daca am inregistrat-o doar la primarie... acum cateva luni ..mai pot urma pasii transcrierii ?
Presupun ca ar trebui sa existe o cale ... ca daca nu ..ar trebui ..ori sa tin masina de .. "bibelou " , sau ma obliga sa circul cu vechile numere ... ( asig / itp inca sunt valabile ) .
Stie cineva ce pot face in aceasta situatie ?
Am cumparat o masina cu nr. de AB in ianuarie , cu toate actele aferente , inclusiv fiscal si fisa inmatriculare auto . Masina am inregistrat-o la primarie .. mi s-a pus stampila pe fisa de inmatriculare... dar dupa , am fost plecat din tara si nu am mai parcurs urmatoarii pasi ai transcrierii ( Identificare , schimbare nr . ( mentionez ca eu locuiesc in IS ) ) . Voi intampina probleme , daca ii fac acum ?
Am nevoie de un nou certifical fiscal de la pers. de la care am cumparat-o , sau este valabil ..cel vechi ?
Va multumesc anticipat pentru ajutor .
Răspuns la discuția Certificat atestare fiscala.
Nici daca as plati impozitul de.. cand a fost cumparata masina din germania ?
Sau ...as putea reface contrctul de v/c din germania , sa il fac de pe numele neamtului pe numele meu ?
Nu vad cum as putea da de acea pers. din cj .:(
Daca nu gasesc o sol , practic..nu prea am ce face cu masina ..:(
Răspuns la discuția Certificat atestare fiscala.
Masina a fost cumparata de la o pers fizica , din cluj ( acolo are si domiciliul ) . Mentionez ca masina am cumparat-o cu numere de germania ( de tranzit ) . El mi-a explicat ca doar pentru numere rosii , sau negre ( de ro ) trebuie certificat fiscal . In acest caz , cum pot rezolva aceasta problema ( punem raul in fata - nu pot da de el ) .

Voi avea probl la scoaterea numerelor rosii ?
Buna ziua . Am cumparat o masina cu numere de germania ( cele valabile 1 luna ) , din tara , de la un targ auto . Am nevoie de certificat fiscal de la cel ce a adus-o si mi-a vandut-o ? El a zis ca nu , ... l-am crezut ..si chiar nu am idee cum as mai putea da de el .
Buna ziua .
In urma cu 3 ani am avut un accident rutier , in urma caruia mi s-a retinut permisul de conducere.Abia acum mi s-a dat sentinta 5 luni cu suspendare.
Stiu ca pana a-mi redobandi permisul trebuie sa astept inca 1 an .
Se poate face ceva sa il obtin mai repede...tinand cont ca mi s-a privat dreptul de a conduce de acum 3 ani ?
Răspuns la discuția Recuperare permis conducere
Stoica Ioana a scris:

Reabilitarea va opera in virtutea legii , ope legis .
Asa incat , dupa scurgerea termenului compus din pedeapsa efectiv aplicata , adica 5 luni , la care se adauga doi ani , veti fi reabilitat de drept .
Sigur , e necesar sa nu savarsiti vreo infractiune intentionata , pentru a nu se dispune revocarea suspendarii conditionate si sa va indepliniti obligatiile ce va revin.
.( sigur , ideal ar fi sa nu savarsit nici o infractiune , insa in cazul celor din culpa , cateodata , se poate dispune din nou acest mod de individualizare judicara a pedepsei.).
In vederea obtinerii unui cazier curat, dupa scurgerea acestui termen , va puteti adresa Directiei de Cazier Judiciar , Statistica , si Evidenta Operativa , din cadrul IPJ

Dupa 1 an de la data ramenerii definitive a hotararii judecatoresti , puteti redobandi si permisul de conducere.Succes



Dupa 1 an de a data ramanerii definitive a hotararii ? sau dupa un an de la data executarii pedepsei (cele 5 luni ) ?
Cineva zicea ca dupa 1 an de la executarea celor 5 luni ...
Răspuns la discuția Recuperare permis conducere
Condamna pe inculpatul ... la pedeapsa de 5(cinci) luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa prevazuta de art.184 alin. 2,4 cod penal cu aplicare art 74 al1 lit a si c Cod penal si art 76 al 1 lit e cod penal
In baza art 71 al 2 cod penal aplica inculpatului pedeaqpsa accedorie a interzicerii drepturilor prevazute de art 64 lit a teza a IIa si lit B cod penal
In baza art 81 cod penal suspenda conditionat executarea pedepsei principale a inchisorii pe o durata de 2 ani si 5 luni care constituie termen de incercare stabilit potrivit dispozitiei art 82 al 1 codn penal .
In baza art 71 al 5 cod penal suspenda executarea pesepsei accesorii a interzicerii drepturilor prevazute art 64 lit a teza II si lot b cod penal pe durata suspendatii conditionate a executarii pedepsei inchisorii .
Buna ziua.
Am avut un accident rutier...eu fiind soferul..

Mentionez ca eu nu mai am permis de 1 an si jumatate ( de cand s-a intamplat accidentul ), timp in care s-a derulat si procesul . Acu s-a terminat iar In urma procesului mi s-a dat 5 luni cu suspendare .
Cand pot sa imi recuperez permisul ?