avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat.

Buna ziua .
In urma cu 3 ani am avut un accident rutier , in urma caruia mi s-a retinut permisul de conducere.Abia acum mi s-a dat sentinta 5 luni cu suspendare.
Stiu ca pana a-mi redobandi permisul trebuie sa astept inca 1 an .
Se poate face ceva sa il obtin mai repede...tinand cont ca mi s-a privat dreptul de a conduce de acum 3 ani ?
Nimeni nu vi-l poate da mai repede , trebuie sa asteptati sa treaca termenul de 1 an ,si trebuie sa faceti scoala de soferi din nou.
Mai bine zis a fost anulat !!!!nu retinut!!!!Din pacate nu poti sa il primesti mai repede!!!Ba mai mult!!!tre sa o iei de la capat, sa faci din nou scoala de soferi!!sa dai din nou examen teoretic si practic!!!!si numai la expirarea termenului de un an de la eliberarea sentintei civile definitive si irevocabile poti sa iti depui dosarul la scoala de soferi!!!impreuna cu o copie a s.c..


Multa bafta!!!!si atentie in trafic!!!!!
Markus_schumi a scris:

Mai bine zis a fost anulat !!!!nu retinut!!!!Din pacate nu poti sa il primesti mai repede!!!Ba mai mult!!!tre sa o iei de la capat, sa faci din nou scoala de soferi!!sa dai din nou examen teoretic si practic!!!!si numai la expirarea termenului de un an de la eliberarea sentintei civile definitive si irevocabile poti sa iti depui dosarul la scoala de soferi!!!impreuna cu o copie a s.c..


Multa bafta!!!!si atentie in trafic!!!!!

=D>Foarte corecta observatia!
Permisul a fost ANULAT , nu retinut!
Si nu se poate face absolut nimic decat sa asteptati sa treaca timpul! Cu siguranta aceasta perioada va poate face sa reflectati asupra celor intamplate si sa constientizati ca a conduce o masina pe drumurile publice inseamna si o mare raspundere!B-)
In urma anularii permisului de conducere (atribut exclusiv al instantei de judecata ), acesta poate fi redobandit , dupa scurgerea unui termen de 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare.
Iar dupa 2 an si 5 luni va opera reabilitarea de drept .
Ultima modificare: Duminică, 30 August 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis anulat in anglia Nline2003 Nline2003 Buna ziua, ma numesc Muresan Catalin si m-am mutat in anglia acum 3 ani dupa ce mi-am luat permisul de conducere in romania, avand domiciliu in anglia a ... (vezi toată discuția)
Permisul de conducere demianemeric demianemeric Cum pot redobăndi dreptul de a conduce autovehicule cat. B. şi tractor rutier ? Dacă am avut permis în ambele cazuri , pentru, cat. B. am făcut şcoala de ... (vezi toată discuția)
Redobandirea permisului de conducere anulat pop.marius pop.marius Am avut permisul de conducere anulat in urma unui accident. Stiu ca pot sa ma prezint la examenul de redobandire doar la un an de la ramanerea definitiva si ... (vezi toată discuția)