avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate elizachichi

Activitate elizachichi

Chiat daca sunt in continuare casatoriti? Multumesc mult pentru lamurire.
Creditul a fost facut in timpul casatoriei,dar sotia s-a trezit cu instiintari de plata pe numele sotului.
Sotia nu stia ca sotul a facut un imprumut de nevoi personale
In 2007 sotul a facut un credit de nevoi personale fara garantii.Ulterior a ramas fara loc de muca si nu a mai putut plati.Creditul a fost cesionat unei firme de recuperari,iar acasa ii vine lunar instiintate cu suma de plata . Nu a semnat vreun angajament de plata cu recuperatorii. Daca sotul nu are bunuri, poate fi obligata la plata sotia? Suma a devenit mare undeva la 32.000 de ron. Bunurile sotiei sunt dobandite inainte de casatorie,ma refer la un apartament.
nelamurirea mea majora este legata de prev art.409 alin.7c.proc.civ. " Alocaţiile de stat şi indemnizaţiile pentru copii, ajutoarele pentru Ă®ngrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate Ă®n caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datori", ma intreb daca in sintagama " alte asemenea indemnizaţii cu destinaţie specială" se poate incadra si indemnizatia de handicap, desi nu este efinita acesata indemnizatie nici unde ca fiind speciala, consider ca calitatea de "cu destinatie speciala" o da legea 448, care este o lege speciala.
nu am primit nici o hotarare judecatoreasca ca temei legal pentru poprire, pe cardul de salariu imi este virata indemnizatia de handicap, salariul l-am putut scoate în urma cu 10 zile,cu siguranta pe luna viitoare nu mai pot scate salariul,ce pot face in cazul acesta.
As dori va rog sa ma ajutati, mi-a fost poprit de pe contul de card indemnizatia de handicap, ce ar trebui sa fac pentru a o recupera, din cate stiu acest venit nu poate fi supus popririi. Va multumesc!
Care este termenul de prescriptie? Daca banca la care a facut sotul creditul nu a mai trimis nici mesaj, iar acum sotul primeste o notificare de plata cam lunar de la aceasta firma de recuperare, se i-a in considerare acest termen?Adica prescriptia de cind ar incepe? De la o ultima notificare a bancii sau a firmei de recuperare?
Va multumesc ptr. lamuriri. Ideea este ca eu am stiut de acest credit, insa la vremea respesctiva puteam plati.Apoi asa de rau au decurs lucrurile ca nu am mai avut din ce trai, eu am suferit la 32 de ani un accident vascular cerebral tocmai din cauza stresului acumulat din cauza bancilor. Efectiv ne-au disperat.Anul trecut si sotul a suferit un infarct miocardic. Daca am avea cu ce plati am plati.Dar pe cine intereseaza ce se intimpla cu oamenii care sunt in imposibilitate de plata... Si de ce am face prostia sa platim unei firme care ne-a dublat suma de plata iar noi nu avem nici un angajament semnat cu ea? Ceea ce ne intereseaza este ca fiica noastra sa nu ramana pe strada, sa ne fie cumva vreodata imputat apartamentul. Ca vad ca in Romania se cam poate orice...
Buna seara. Va rog ma puteti lamuri ? In anul 2007 sotul meu a facut un credit de nevoi personale de cca 150 mil lei vechi.Eu nu am fost implicata cu nimik,nu am semnat sau girat.Am platit ratele desi s-au marit substantial, in jur de trei ani jumate,apoi sotul a ramas fara serviciu.A fost la banca si a anuntat acest lucru,a semnat un contract prin care trebuia sa plateasca o suma mai mica lunar timp de 10 luni,insa nu am putut plati nici aceasta suma,deoarece sotul nu a beneficiat nici de ajutor de somaj.Din octombrie 2008 nu am mai platit .Creditul a fost "preluat" de o firma de recuperari,care il tot suna in disperare si ne trimit tot felul de angajamente de plata in alb,doar doar le va semna cineva.Nu a semnat nimic sotul cu aceasta firma tocmai pentru ca sustin ca trebuie sa plateasca acum 300 de mil. lei vechi.Intrebarile mele sunt: Daca apartamentul in care locuim este bun al meu personal dobandit prin contract de vanzare cumparare inainte de casatorie,deci sotul nu detine bunuri, exista posibilitatea ca cineva sa impute casa?Daca da, in cazul in care divortam cum ar sta treaba? Multumesc mult anticipat.