avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Coici

Activitate Coici

Deci actul aditional la contractul de asociere nu se mai inregistreaza nicaieri. Voi face 2, cate unul pentru fiecare parte si atat, nu? Trebuie atestat de catre un avocat sau autentificat la notariat in mod obligatoriu?
Buna ziua,

Am un contract de asociere cu cineva care vrea sa inchida firma. Ma rog, pleaca din spatiul meu (statea in jumatate si imi platea chirie lunar). In mod normal, contractul de asociere e valabil pana la 01.10.2009, dar el vrea sa plece acum. Si-a si strans lucrurile. Suntem amandoi de acord cu asta. As putea sa fac un act aditional la contractul de asociere in care sa stipulez ca dorim incetarea contractului si predarea-primirea spatiului? Acest act aditional se inregistreaza undeva? Stiu ca daca avea la baza contract de inchiriere, se inregistra si aditionalul la Adm. Financiara, dar este contract de asociere. Astept un raspuns de la Dvs. Va multumesc!
Poate ca ma gandesc prea departe, insa nu am cum sa dovedesc ca m-a inregistrat! Eram la mine in camera cand s-a desfasurat convorbirea si purtam o discutie despre noi doi. El vrea sa ii arate actualei iubite ca eu ma tin dupa el, ca il iubesc etc. Nu stiu daca aceste amanunte sunt relevante, dar am considerat necesar sa le precizez.
Poate ca as avea nevoie de martori, insa nici pe aia nu i-as avea, pentru ca el va arata iubitei lui si prietenilor lui.
As vrea totusi sa-l sperii cu o plangere, ceva. Macar verbal! Risc sa fiu acuzata de ceva?
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca se pedepseste fapta de inregistrare la telefon de catre o cunostinta a unei discutii despre viata personala, desi eu nu stiam ca face asta! Evident, nu eram de acord. Acum intentioneaza sa se foloseasca de ea pentru a o divulga si altor persoane, ceea ce nu vreau!
Il pot da in judecata? Daca da, in baza carei legi?
Am gasit ceva in Codul Penal, art. 226., dar mi se pare cam vag. E alta Lege pentru asta?

Va multumesc anticipat!
Imi permit si eu sa intervin pentru ca deseori sunt luata peste picior ca termin anul acesta Facultatea de Drept la Universitatea Romano-Americana. Eu nu inteleg de ce unii oameni isi dau cu pararea despre aceasta universitate (ca acolo nu se invata nimic, ca scoate absolventi ca pe banda, ca iesi cu diploma de prost de acolo s.a.), atata timp cat nu au invatat acolo si nu cunosc nimic despre aceasta. Eu daca spun ca sunt studenta la RAU, toti se uita stramb la mine si isi formeaza o parere proasta.
Cu toate astea, tin sa mentionez ca sunt foarte multumita sufleteste, am cunoscut oameni minunati si de calibru acolo, am avut niste conditii de studiu deosebite (ceea ce conteaza enorm, tinand cont de faptul ca mai sunt studenta si la o facultate de stat, iar toata iarna am stat cu manusile in maini la cursuri) si, ce este mai important - cred eu, lucrez la o societate civila de avocati, cei de acolo propunandu-mi sa raman avocat stagiar la ei. Eu zic ca daca eram vreo "proasta cu diploma de RAU", nu imi mai facea nimeni astfel de propuneri. Recunosc ca uneori sunt frustrata si imi pare rau ca nici macar nu am incercat sa dau admitere la stat, dar am constiinta impacata ca si aici eu am invatat.
Sper ca nu a fost plictisitor mesajul meu, dar simteam nevoia sa spun asta cuiva!
Răspuns la discuția Sunt trista...
Da, poate e adevarat si asta, nu contest. Dar repet: INCA STAU CU AI MEI! Cum m-as putea descurca singura cu 1000 RON? Unde as sta? In casa cui?
E drept ca o coafeza sa castige mai mult decat un absolvent de Drept? Pai cine a invatat cu adevarat Dreptul, intelege ceea ce vreau eu sa spun. Asta e revolta mea.
Oricum, de ales nu am, asa ca voi ramane stagiar la societatea civila de avocati unde lucrez in prezent. Sper sa fie alegerea corecta!
Va multumesc tuturor pentru sfaturi! Unele chiar m-au facut sa reflectez si sper sa iau cea mai buna decizie pentru viitorul meu!
Răspuns la discuția Sunt trista...
Off...de ce s-a inteles gresit? Vreau sa intelegeti ca nu pot trai cu 1000 RON. Mai am si alte studii de platit, trebuie sa si mananc, sa imi iau cele necesare unei femei. Chirie cu ce mai platesc? Parintii nu ma mai pot ajuta pentru ca au multe datorii. Nu vreau sa ajung sa mor de foame in casa cu facultate de drept terminata.
Dvs. ati putea trai cu 1000 RON pe luna? Va rog sa imi dati idei de ce as putea sa mai fac in domeniul asta juridic si sa am un salariu decent. Experienta am (cat de cat, zic eu) in Registrul Comertului si tot ceea ce tine de consultanta (infiintare SC, AGA, cesiuni etc.). In instanta nu am mers pana acum deloc pentru ca nici nu mi s-a permis (sau macar sa audiez un proces). Lucrez de 2 ani si jumatate si, in comparatie cu colegii mei ce tocmai termina acum cu mine, am multe cunostinte legate de practica peste ei.
Nu vreau case, nu vreau masini...nu vreau nimic. Vreau doar un salariu decent si sa invat pentru a castiga mai mult pe viitor, cand o sa am si pozitia sociala de asa natura.
Răspuns la discuția Sunt trista...
Multumesc pentru incurajare, dar la ce ma mai pot gandi daca mi s-a spus azi ca as avea 1000 RON ca avocat stagiar? Oare merita sa ma mai gandesc la cariera in avocatura? Cine stie ce vremuri vin? Sunt mii de avocati in Bucuresti. Nu am nici bani sa imi deschid cabinet. D-asta sunt asa dezamagita. De mica visez la o cariera. Mi-as fi dorit notar, dar asta chiar este un vis spulberat (unii stiu de ce). Ce as mai putea sa fac?
Discuție Sunt trista...
Buna, sunt o studenta aflata pe ultima suta de metri cu Dreptul (dau licenta acum), lucrez la o societate civila de avocati si sunt foarte trista la gandul ca vreau sa ma las de domeniul asta juridic. Sunt trista ca tot ceea ce conteaza in ziua de azi sunt pilele. Sunt trista ca daca nu ai bani, nu se uita nimeni la tine. Sunt trista ca nu se mai pune accent pe adevarata valoare a omului. Sunt trista...
Poate se gaseste cineva dintre voi, utilizatorii acestui forum, sa ma mai incurajeze si pe mine, ca sunt cu moralul la pamant! Va multumesc!
Răspuns la discuția Admitere master si barou
Da, Florentza, dar din pacate nu toti gandesc ca tine. Chiar mai devreme ma gandeam daca mai are rost sa mai fac ceva in domeniul asta juridic. Mai bine ma fac traducator, nu stiu...orice altceva. Pentru ca m-am convins ca nimeni nu ma baga in seama fara pile, relatii, bani si alte cele. Ca avocat stagiar nu as avea mai mult de 1000 RON (mi s-a spus azi). Are vreun rost sa mai stau asa? Sa ma mai stresez cu baroul? Iau licenta, imi depun CV-ul pe la toate institutiile de stat posibile, apoi vreau sa sustin examenul de traducator, iar la master ma inscriu la anu' dupa ce mai strang niste bani. Alta solutie nu vad acum. Sunt tare dezamagita de sistemul din tara noastra. Am rude care sunt in domeniul juridic si mi-au intors spatele (ei stiu de ce). Sunt uimita de cum se castiga banii in Romania. Ma sperie viitorul. Poate ca gandesc eu prea tragic, dar ma uit in jurul meu si constat ca si o coafeza castiga mai mult decat un om cu 2 facultati. Uneori, regret ca am pus atat suflet in educatia mea, in studii.
Stiu ca suna a suparare, nu cred ca e topicul potrivit, dar va spun sincer ca parca mi-a pierit orice speranta.