avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate e_florin

Activitate e_florin

Răspuns la discuția inchiriere teren
Va multumesc, si mult succes in activitatea d_voastra
Buna ziua,
Detin o societate comerciala cu intrare si iesire auto direct din punctul de lucru in DN1.
Care sunt pasii de urmat pentru obtinerea autorizatiilor necesare,deoarece am inteles ca trebuie achitata o suma anuala si pe ce sait aflu detalii am intrat pe CNADR dar nu m-am lamurit
multumesc anticipat celor ce ma pot ajuta,
O ZI BUNA TUTUROR
Răspuns la discuția mostenire
nu am cerut parerea despre cum gandim oricum copii au cate 3 si 4 proprietati si cate 2 masini noi nu vrem ca cel care ramane singur sa nu ajunga la alizil avem varste peste 65 ani o sa vedeti ca mentalitatea d-voastra se schimba in timp. oricum multumesc ptr. amabilitate si raspuns
Discuție mostenire
Buna ziua,
Sunt casatorit de 2ani In acest timp am facut investitii imobiliare sotia locuieste la mine proprietate inaintea casatoriei. Dorim sa facem lucrurile cat mai clare din timpul vietii . Amandoi avem copii.Dorim ca dupa decesul unuia dintre noi proprietatile dobandite in timpul casatoriei sa fie mostenite de sotul supravietuitor fara drept ca aceasta decizie sa fie atacata in justitie. A doua problema se refera la (in cazul cand eu sunt primul decedat)ramanerea sotiei in imobilul actual pana la decesul acesteia.putem fi siguri de un act care sa nu fie atacat si cum? Multumesc anticipat
noua lege privind restituirea proprietatilor care ar putea fi elaborata pana la sfarsitul lunii ianuarie se refera inclusiv la legea 18 si legea Vasile Lupu respectiv retrocedarea terenurilor???
Faceti tot posibilul sa achitati suma pentru ca a-ti semnat pentru acest lucru la incheierea contractului (a se verifica contractul)sigur nu aveti scapare datoria se va mari luna de luna pentru ca este purtatoare de penalitati si ei au interesul ca suma sa se mareasca dupa care va forteaza legal sa platiti.Chiar si partial faceti plati atat cat puteti sa se vada buna intentie.Alta data cititi cu atentie contractele mai ales acolo unde scrie cu litere foarte mici sincer va spun va compatimesc dar dar trebuie sa platiti si cat mai urgent ca suma sa nu se mareasca
Buna ziua,

Acum 13 ani am vandut prin act de mana incheiat cu 2 martori o suprafata de teren cu suma x. In conventie s-a stipulat ca suma se v a achita in intregime pana la data de ........2003. Cumparatorul a platit 3 transe din suma inainte de 2003 cat si dupa 2003. Am tot insistat sa achite sau sa gasim o solutie dar cumparatorul nu mai are bani. Acum suntem in 2012 am fost destul de intelegator doresc anularea conventiei prin instanta fara ca una din parti sa aibe vreo pretentie. Care este procedeul daca este posibil la ce cod civil se incagreaza speta cel vechi sau cel nou care este denumirea juridica si la ce lege si articol se incadreaza? Diferenta care trebuie achitata in cazul cand cumparatorul ar spune ca o achita vazand ca s-a ajuns in instata ar fi ca la acea data terenul valora 10 $ mp si acum 400$mp in instanta pot folosi acest argument?
Va multumesc anticipat
Buna ziua,
In cazul cand un pacient luat cu salvarea si internat de urgenta se constata in urma unei coronografii ca este necesara o operatie pentru a pune pacientului un stend dar cu specificatia ca acesta are si diabet si ii trebuie un stend special care costa circca 10000 roni. Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca C.A.S. suporta si daca da care este procentul in cazul acestei interventii?

Va multumesc anticipat
Modificare contract fara instiintare
Buna ziua,
Cu un an in urma am incheiat un contract cu romtelecom pe o perioada de 2ani
in care se specifica ca pe toata durata contractului am si 2 serviicii gratuite.Fiind o companie din Grecia care Stat se confrunta cu criza actuala s-au gandit sa-mi taxezeze totusi unul din serviciile gratuite.Contactand compania m-i s-a raspuns ca aceasta i-si rezerva dreptul de a face modificari in contract. Intrbarea mea este daca pot renunta la servicul acesta(IPTV)care nu l-am folosit niciodata dar fara sa fiu nevoit a plati suma de 200 euro taxa de reziliere cum vor dansii si daca este legal sa poata face aceste modificari.Cum criza nu a trecut ma astept sa-mi taxeze si al dilea serviciu gratuit oare in Romania nu avem un statut pentru respectarea contractelor? Ce ma sfatuiti?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Asigurari obligatorii imobile
Va multumesc