avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate mateidonea

Activitate mateidonea

Ceea ce nu inteleg si nu remarca nimeni desi am mentionat, este ca apartamentul respectiv a fost cumparat anterior casatoriei de fiul care a decedat anul trecut si care are sotia supravietuitoare.
Sa punctez mai cpncret, daca am un bun anterior casatoriei, el devine comun (sotilor) dupa casatorie? Eu unul stiu ca un bun mobil sau imobil avut anterior de un sot nu devine comun si implicit nu se imparte in cote cu sotia
ordinea deceselor a fost: mama (matusa mea), fiul (verisor) unchiul meu
Da, scuze, unchiul era tatal fiului
Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati.
Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu cca 20 ani in urma, a avut un singur fiu casatorit fara copii care a decedat cu un an inainte si are sotia supravietuitoare.
Fiul unchiului meu (verisor primar) a detinut un apartament cumparat inaintea casatoriei.
Nu exista testament.
Ce drepturi are sotia supravietuitoare in urma decesului celor doi?
Buna ziua,

Daca se poate va rog sa ma ajutati cu cateva explicatii si sfaturi la o situatie pe care o consider ingrijoratoare, cel putin.

Sunt un "blogger amarat" iar prin prisma acestui lucru s-au trezit unii sa se simta lezati de ceea ce scriu. Nota benne, n-am scris nimic despre o anumita persoana dar aceasta s-a simtit totusi lezata de mine si mi-a trimis un comentariu pe site spunandu-mi ca (citez):
...daca o sa mai scriu in favoarea lui "X" o sa ma duca pe un baraj si o sa ma arunce de sus
(incheiat citatul). In prambulul acestei amenintari, facute conform definitiei din codul penal, persoana respectiva m-a injurat de toate cele...

In codul penal, santajul si amenintarea sunt definite ca: Daca fac sau nu fac ceva o sa suport o anumita sanctiune. Acest lucru, dupa mine, este asimilabil si amenintarii. In concluzie, in urma acelui mesaj m-am adresat politiei si parchetului cu o plangere ce a fost inregistrata la finele lunii martie 2015 (cu 17 luni in urma). Mentionez ca in tot acest timp am dat telefoane de nenumarate ori pentru a ma interesa de situatie si am tot fost amanat cu diverse scuze. Toate respectivele discutii le am inregistrate audio. De asemenea am trimis si cereri scrise pentru a fi informat despre situatie.

Astazi, stiind ca politistul ce s-a ocupat de cercetare a revenit din concediu l-am sunat. M-a invitat la sediu sa verifice daca are inregistrari ale situatiei dar din ce stie el mi-a spus ca s-a dat renuntare la dosar.

Nu m-am dus inca la sediul politiei pentru ca nu sunt in localitatea respectiva dar subliniez ca personal ca parte reclamanta nu am facut nicio renuntare, nu am trimis si nu am semnat nimic in acest sens.

Foarte important este ca stiu din discutii neoficiale ca politia a identificat posesorul retelei wireless, un SRL ce sustine ca avea reteaua WiFi nesecurizata (adica putea intra oricine), iar patronul firmei respective are un dosar penal la CA Timisoara cu o alta persoana care chiar sustine ca a fost rapit si amenintat cu un pistol de acelasi patron si complici ai lui.

Politistul spune ca trebuia sa primesc o notificare de la parchet dar nu am primit-o, in plus sunt cunoscut atat de politisti cat si de postasi si este aproape imposibil sa nu-mi ajunga o scrisoare.

Ce pot face aici atata timp cat a trecut 17 luni de la depunerea reclamatiei, nu stiu cand a fost data solutia parchetului si nici daca o mai pot contesta?
Răspuns la discuția Contract reziliat unilateral
Bineinteles ca l-am citit. Sunt clauze normale de reziliere fara nicio referire la sisteme de protocol. Dvs. gasiti des contracte cu clauze de protocol ?
Contract reziliat unilateral
Buna ziua, in urma cu vreo 10 ani am semnat un contract privind furnizarea de servicii CATV (tv. prin cablu), telefon si internet cu o firma subcontractoare a unui furnizor national ce nu activeaza in localitatea mea de domiciliu.

Datorita unei colaborari ulterioare cu respectiva firma, a unei alte colaborari cu firma surorii patronului de la firma de telecomunicatii tot abonamentul a fost platit o vreme de firma surorii patronului si ulterior trecuta la protocol, adica nimeni nu mai platea nimic iar daca a existat vreun contract de protocol eu nu l-am vazut si nici nu l-am semnat.

Cu putina vreme in urma totul s-a reziliat de firma de cablu creandu-mi nenumarate probleme si intreruperea unor servicii furnizate de mine unor terti, plus cheltuieli majore de functionare "in regim de avarie".

Prin SMS patronul firmei de cablu mi-a spus ca intreruperea se datoreaza unor critici aduse in presa de subsemnatul. Directoarea firmei de cablu mi-a spus ca intreruperea se datoreaza unor facturi restante. Am inregistrarea discutiilor.

Ce pot face in acest caz, mai ales ca in timp mi-am manifestat interesul in scris privind situatia abonamentelor (facturilor) dar nu am primit raspunsuri?

Cum poate cineva sa spuna ca sunt facturi restante atata timp cat au trecut multi ani de zile si nu s-a semnalat nimic, nu s-a cerut plata niciunei facturi?

Mentionez ca eu sunt persoana fizica si contractul de abonament a fost semnat ca atare cu o persoana juridica (SRL).

Va multumesc mult si va asigur de respectul meu, Matei DONEA
Buna ziua, in urma cu vreo 10 ani am semnat un contract privind furnizarea de servicii CATV (tv. prin cablu), telefon si internet cu o firma subcontractoare a unui furnizor national ce nu activeaza in localitatea mea de domiciliu.

Datorita unei colaborari ulterioare cu respectiva firma, a unei alte colaborari cu firma surorii patronului de la firma de telecomunicatii tot abonamentul a fost platit o vreme de firma surorii patronului si ulterior trecuta la protocol, adica nimeni nu mai platea nimic iar daca a existat vreun contract de protocol eu nu l-am vazut si nici nu l-am semnat.

Cu putina vreme in urma totul s-a reziliat de firma de cablu creandu-mi nenumarate probleme si intreruperea unor servicii furnizate de mine unor terti, plus cheltuieli majore de functionare "in regim de avarie".

Prin SMS patronul firmei de cablu mi-a spus ca intreruperea se datoreaza unor critici aduse in presa de subsemnatul. Directoarea firmei de cablu mi-a spus ca intreruperea se datoreaza unor facturi restante. Am inregistrarea discutiilor.

Ce pot face in acest caz, mai ales ca in timp mi-am manifestat interesul in scris privind situatia abonamentelor (facturilor) dar nu am primit raspunsuri?

Cum poate cineva sa spuna ca sunt facturi restante atata timp cat au trecut multi ani de zile si nu s-a semnalat nimic, nu s-a cerut plata niciunei facturi?

Mentionez ca eu sunt persoana fizica si contractul de abonament a fost semnat ca atare cu o persoana juridica (SRL).

Va multumesc mult si va asigur de respectul meu, Matei DONEA
Buna ziua, pentru o persoana cu un handicap fizic gradul I ce are dreptul la o indemnizatie pentru insotitor dar care nu o mai primeste de 4 luni de la primaria Otelu Rosu ce pot face ?

Mentionez ca primaria mentioneaza lipsa fondurilor pentru plata. Cu toate acestea, conform legii, suma respectiva este formata 50% din venituri de la bugetul central si 50% din bugetul local. Banuiala mea este ca primaria a pltit 6 luni din banii primiti de la guvern si pentru restul se face ca ploua.

Ce pot face ?

M-am gandit la o actiune in instanta dar nu stiu ce si cum. Daca aceasta datorie este eligibila pot face o executare silita directa fara un proces ?
Răspuns la discuția vandalism si permis port arma
Bineinteles ca am sesizat politia ! Inregistrarile nu mi-au fost cerute nicidupa doua saptamani si cand am spus asta la politie mi-au spus ca nu le pot vizualiza avan interdictie de la superiori sa foloseasca materiale informaice dintr-o sursa externa politiei. Si asta e o prostie dar asa mi-a fost spus.