avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate biliana

Activitate biliana

as dori sa-mi raspundeti cum se calculeaza cas pentru pfa in cazul in care sunt si angajat cu norma intreaga 5,5 la salariul minim sau 5,5 veniturile nete.Veniturile nete la pfa sunt mai mici decat salariul minim

multumes
Răspuns la discuția cass pfa si salariat
imi puteti spune conform carei legi sunt scutita?
Răspuns la discuția contributii (pfa si angajat)
spuneti-mi cum platesc,pe baza venitului net realizat conform deciziilor de impunere de la finante venitul meu fiind de 1200 lei pe an,sau se calculeaza 5.5% din salariul minim brut
nu sunt sigura,mentionez ca sunt angajata si plaes cass lunar,vamultumesc
buna,am un pfa activitati de dirigentie de santier,in acelas timp sunt si angajat.
impozitul il declar in sistem real.cat platesc cass?5.5%din venitul meu net pe pfa sau 5.5%din salariul minim brut pe tara lunar
???????
buna ziua spuneti-mi va rog daca bonurile de consum materiale trebuie vizate de controlul preventiv


va rog baza legala multumesc
Buna seara.
Sunt angajat la o primarie din vestul tarii ca si inspector i in cadrul biroului urbanism.Primarul doreste sa ma numeasca gestionar al domeniului public .Spuneti-mi in ce lege este prevazut?
avem un sef serviciu la adm dom public privat si de stat
Răspuns la discuția contributii (pfa si angajat)
VA ROG SA-MI SPUNETI CAND TREBUIE SA DEPUN DECLARATIA ,PLATESC IMPOZIT IN SISTEM REAL POT DEPUNE LA SFARSITULª ANULUI?
Buna ziua,as dori sa ma ajutati cu o problema.Sunt angajata la o institutie,dar in acelasi timp si pfa.Trebuie sa plates cas si cass pt pfa sau nu?eu am inteles din og82 ca nu trebuie

v a multumesc
spuneti-mi va rog daca eu ca si student care are domiciliul in apartamenl in care tata este proprietar pot solicita ajutor de incalzire .Mentionez ca nu am venit ,dar parintii mai care locuiesc la alta adresa nu se incadreaza.Tatal meu ma imputerniceste la notar sa solicit subventie? e legal?
Buna vreau sa va pun o intrebare.Sunt functionara la o primarie.Eu o inlocuiesc pe colega care pune cfp.si am dispozitie de inlocuire.De asemenea am primit si dispozitie de a semna facturile emise de primarie pentru primar.E normal ca primarul sa nu ssemenze facturile va rog baza legala prin care doar ord de credite semneaza