avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 382 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... facturi semnate doar de functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

facturi semnate doar de functionari publici

Buna vreau sa va pun o intrebare.Sunt functionara la o primarie.Eu o inlocuiesc pe colega care pune cfp.si am dispozitie de inlocuire.De asemenea am primit si dispozitie de a semna facturile emise de primarie pentru primar.E normal ca primarul sa nu ssemenze facturile va rog baza legala prin care doar ord de credite semneaza
Cel mai recent răspuns: Cosmin-Traian Maglas , Consilier juridic 11:18, 24 Iunie 2010
puteti semna facturile de primire.Altminteri, factura se semneaza de persoana care a facut achizitia. :)
Trebuie delimitat clar ....atunci cand puneti viza CFP, cum mai puteti da "Bun de Plata" pe o factura ? Prin acordarea semnaturii si mentiunii "Bun de plata" pe factura, se atesta ca serviciul a fost efectuat corespunzator de catre furnizor si ca toate pozitiile din factura au fost verificate.. si o da cel care a angajat cheltuiala..nu compartimentul care a efectuat procedura de achizitie....
biliana a scris:

Buna vreau sa va pun o intrebare.Sunt functionara la o primarie.Eu o inlocuiesc pe colega care pune cfp.si am dispozitie de inlocuire.De asemenea am primit si dispozitie de a semna facturile emise de primarie pentru primar.E normal ca primarul sa nu ssemenze facturile va rog baza legala prin care doar ord de credite semneaza

Din cate inteleg eu este vorba de 2 atributii distincte: prin dispozitie vi s-a stabilit executarea cfp. Daca sunteti calificata pentru aceasta nu vad nici o problema.
Atributia 2: semnarea facturilor emise de primarie ( deci nu de achizitie), respectiv chirii, redevente si altele din aceasta categorie. Daca am inteles bine atunci nici aici nu vad problema. Dimpotriva factura se semneaza de catre cel ce o intocmeste. Deci dispozitia o consider fara probleme.
Nu vad o problema intre cele 2 situatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract civil /comercial /institutie publica oanaportar oanaportar - institutia publica - incheie 1 Contract civil, comercial .... 1. - ce semnaturi + ce vize /avize - trebuie trecute pe contract ? ( semnatura /cel ... (vezi toată discuția)
Ordonantare de plata carolina_22 carolina_22 Institutie publica. La compartimentul de specialitate semneaza seful compartimentului sau orice angajat? Cel care intocmeste ordonantarea trebuie sa aiba ... (vezi toată discuția)
Viza cfp dana81 dana81 Buna ziua. Viza CFP la o primarie poate fi luata de catre o pesoana angajata pe durata determinata? Mentionez ca persoana inlocuieste o angajata aflata in ... (vezi toată discuția)