avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate dragos_bdi

Activitate dragos_bdi

Răspuns la discuția Popriri pe salariu
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Acum am inteles.
Răspuns la discuția Popriri pe salariu
Fosta sotie nu e in tara, eu am instiintat societatea. Deci ea imi va retine maxim 400 (jumatate din salar) in loc de 1312, pana am de la judecatorie sentinta pentru noua valoare a pensiei alimentare ?
Multumesc.
Buna ziua,
As avea nevoie de un ajutor pentru a intelege exact cum vor decurge lucrurile de acum incolo.

In prezent am un venit net de 800 de ron.
La firma a venit acum o luna o cerere de infiintare a unei popriri in suma de 1/3 din salariul net de la ANAF pentru datorii la stat (aprox. 2800 de RON).
Zilele trecute a venit si de la executorul judecatoresc o cerere pentru inffintarea unei popriri pe salar in suma de 1/3 din salariul net, pentru un credit neachitat in suma de aprox. 32000 de EURO si 33000 de RON (8000 de RON cheltuieli de judecata).
De asemeni, am de platit o pensie alimentara de 1312 RON incepand din 2010. In februarie am depus o cerere la tribunal pentru recalcularea pensiei alimentare in functie de venitul actual dar pana in prezent nu s-a stabilit nici macar termenul de judecata. Am instiintat societatea ca am de platit pensia alimentara de 1312 RON si din februarie platesc eu in contul fostei sotii suma de 200 de RON lunar cu titlul de pensie alimentara.
Nelamuririle mele sunt, in ce ordine se opresc datoriile si daca nu am o hotarare judecatoreasca pentru cuantumul nou al pensiei alimentare societatea poate lua in considerare instiintarea mea precum ca platesc deja o pensie alimentara de 200 de ron? Cat, opreste societatea si pentru cine?

Daca mai e nevoie de lamuriri va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile pertinente.
Multumesc frumos pentru raspuns :)
Imi cer scuze ca nu postez in sectiunea corecta, dar sincer nici eu nu stiu care ar fi sectiunea corecta, tinand cont ca sunt mai multe intrebari din diferite domenii.

Dupa ce am citit si m-am pierdut in multitudinea de Legi, HG-uri, Ordine etc ... nu am reusit sa gasesc nici un raspuns care s ama lamureasca. Personal am diabet de tip 1 insulinodependent dezechilibrat, care necesita tratament cu insulina zilnic (fac 3 injectii zilnice) de la varsta de 16 ani, in prezent am 31, dar inca fara complicatii deosebita, multumesc lui Dumnezeu. Lucrez ca administrator de retea, deci nu am un loc de munca care sa implice o activitate fizica excesiva care sa-mi impiedice desfasurarea ei in mod normal, avand anumite probleme cu efortul. La ultima internare, de acum 2 saptamani, doctorita mi-a spus ca as beneficia de un ajutor de la stat, in suma de vre-o 200 de RON deoarece m-as incadra la gradul de handicap "accentuat", vechiul grad 2 deoarece sunt bolnav de diabet de cand eram minor, acest grad de handicap, dandu-se acestor persoane, restul primind gradul 3.
Intrebarile mele sunt:
1. Este adevarat asa ceva ?
2. Tinand cont ca e o boala cronica (deci nevindecabila) si faptul ca nu doresc pensie pe caz de boala, pentru a obtine acest certificat, care imi da anumite avantaje, trebuie sa ma prezint periodic la acea comisie care acorda acest grad de handicap ? Este permanent gradul ?
3. Tinand cont de raspunsul de mai sus, in cazul in care as obtine acest certificat pentru handicap accentuat, legea se aplica retroactiv? Eu sunt bolnav de 15 ani, certificatul de handicap, sa spunem ca il obtin in 2010, ce se intampla cu impozitul pe salar din perioada 1 mai 2005 pana cand am obtinut certificatul de handicap ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri si scuzati-ma inca odata pentru faptul ca nu am postat in sectiunea corecta.
Buna ziua, in speranta ca scriu in topicul corect, as dori dacase poate o parere avizata referitor la ...

Sotia mea a fost la "O BANCA" cerand acordarea unui card de cumparaturi iar in etapa urmatoare un card cu descoperire "overdraft". Toata bune si frumoase, toate actele buna si la zi, pana in momentul introducerii datelor la ei in "retea", de unde am rezultat ca am eu, deja credite in valoare de 3100 RON (perfect adevarat si cu ele la zi), doar ca aceste credite sunt la alta banca. Din cate cunosc eu, singura "entitate" care se ocupa cu prelucrarea acestor date este Birou de Credit S.A., unde, in Decizia 105/2007 a Autorităţii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal, dupa care lucreaza ei, la articolul 8(1), spune ca:
"Art. 8. - (1) Datele cu caracter personal ale solicitanţilor de credit se transmit către sistemele de
evidenţă de tipul birourilor de credit numai cu acordul scris al persoanei vizate, obţinut de participanţi la
data depunerii cererii de credit."
Personal, nu am semnat nici un acord pentru a-mi fi verificate creditele curente sau alte informatii.

Intrebarile mele sunt:
Exista un alt mecanism prin care o banca poate afla valoare creditelor unei persoane de la alte banci in afara "Biroului de Credit SA"?
In cazul in care raspunsul este nu, fara acordul scris al meu, cine poate accesa datele mele personale stocate de biroul de credit SA si in baza a ce ?

Multumesc pentru raspunsurile acordate,

Cu respect