avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 472 soluții astăzi
Forum Activitate diana81

Activitate diana81

Da am fost la asistenta contribuabili cu contractul de leasing si mi s a spus clar
ratele de leasing si inclusiv valoarea reziduala sunt deductibile din punct de vedere tva
pentru a intelege mai bine::
contract incheiat in 2007
- perioada leasing 48 luni = 4 ani
- optiunea de cumparare: - utilizatorul se angajeaza definitiv si irevocabil sa cumpere bunul la valoarea reziduala
- locatorul este de acord sa transfere utilizatorului , la sfarsitul perioadei de leasing, dreptul de proprietate asupra bunurilor, numai in cazul in care toate conditiile sunt indeplinite
RASPUNS PRIMIT:
PERIOADA DE LEASING ESTE CONSIDERATA PRESTARE DE SERVICIU CU TVA DEDUCTIBIL LA VALOARE REZIDUALA SI INCLUSIV RATE
ULTIMA FACTURA PRIN CARE SE TRANSFERA BUNUL IN PROPRIETATE E CU TVA NEDEDUCTIBIL
SI AM INSISTAT AM SPUS CA PE NET APARE ALTCEVA SI MI S A DAT RASPUNS SA FAC O ADRESA LA FINANTE CU ACEASTA PROBLEMA SI SA O DEPUN LA REGISTRATURA SI VOI PRIMI CELASI RASPUNS
precizez ca am vb cu 3 persoane de la finante si acelasi raspuns sa vad cum imi fac timp si o sa fac si o ADRESA scrisa daca mai aveti nelamuriri faceti adresa si depunti o la registratura finante sa va convingeti ca ce spun e e corect
BAFTA
Răspuns la discuția TVA leasing
se deduce si pentru valoarea reziduala am sunat la finante la consultanta contribuabili a aparut si o circulare se deduce tva aferent valorii reziduala prinse in rate facturata in fiecare luna
Am in firma 2 baraci pe care vreau sa le casez ce presupune acest lucru precizez faptul ca nu sunt amortizate integral si ca au fost receptionate in octombrie 2005.
- am inteles ca ar trebui sa fac ajustare de tva conf art 161 - constructii -si ca ajustarea se face pe 5 ani daca imobilu
a intrat in gestiune inainte de data aderarii,pt ca cei de la impozite si taxe asa le au considetat deoarece le am trecut ca mijloace fixe in 2005 octombeie si nu ca organizare de santie.
nu am mai casat mijloace fixe neamorizate si care ar fi pasii
si apare in norme pt 1000 lei nu se efectueaza ajustari am facut ajustarea cum am considerat adica valoare baracax1/5
=956 lei TREBUIE SA AJUSTEZ TVA DA SAU NU???????????
- ma interesa si pasii care ar trebui facuti si ce presupune casarea avand in vedere faptul ca nu este amortizat integral
multumesc frumos
Sunt nedumerita daca am valoarea reziduala prinsa in rata si primesc factura in fiecare luna cu rata si valoarea reziduala
TVA AFERENT VALORII REZIDUALE prinsa in rata este da sau nu deductibila.
Mi s a spus ca este deductibila si ca doar la primirea ultimei facturi atunci valoarea reziduala este nedeductibila, pentru ca este o prestare de serviciu si ma pot razgandi pana la finalizarea ratelor sa achizitionez masina, precizez ca acest raspuns l am primit de la o pers de la Finante Brasov si nu stiu cum sa procedez poate a fost un raspuns eronat.

Multumesc anticipat