avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate mariiuca

Activitate mariiuca

Bunica mea are trecut pe titlul de proprietate 20 ari, in tarlaua 91.1. Pe acea tarla erau 10 proprietari, fiecare cu cate aproximativ 20 ari, trecuti pe titlul de poprietate. Cand s-a facut cadastrarea gratuita de la stat, in loc de cei 10 proprietari, a fost trecut ca prorietar doar 1 singur om. Practic cineva a primit gratis cam 200 ari si noi nimic.
Am vorbit cu dl. care a facut cadastrulul si a spus ca sunt oricum mai multe greseli in general la toata cadastratea din sat, dar ca acum nu mai putem face nimic. Contestatiie s-au facut doar 2 luni dupa publicarea cadastrului. Acum practic si noi si acea persoana care a primit 200 ari degeaba, avem titlu de proprietate pe parcela 90.1, doar ca dansul are si cadastru.
Cum putem intra totusi in posesia pamantului?
Am acceptat falsul pentru ca asa era politica de ani de zile.Eu sunt cea care a raportat neregurile si mi s-a spus chiar de la firma mea ca am creeat o situatie tensionata si nu trebuia sa anunt.Dupa aceea au inceput sa faca verificari doar pentru echipa mea spunanu-mi ca doar eu am spus de probleme asadar dar la mine se uita.Chiar firma mea e cea care m-a penalizeaza ca am anuntat si refuza sa verifice distribuitorul , pe cateveva luni sau ani in urma.Este un fel de pedeapsa ca am spus.Nu recunosc ca au primit pe mail un raport fals.Spun ca eu l-am inventat. Nu mi-l arata nici pe cel corect primit de la distribuitor.Toate aceste propuneri de penalizari au venit DOAR dupa ce am semnalat si in scris neregurile, dupa ce mi s-a facut referat si am spus ca pot arata si patronului daca doreste.Mi s-a spus sa fiu multumita cu banii pe care ii iau.
Aveti dreptate in privinta corectitudinii si a raportarii in scris, doar ca la unele firme chiar aceste lucruri se penalizeaza.




GermanAlex a scris:

Ati acceptat un fals pentru ca va convenea. De acum de fiecare data cand gasiti o neregula o raportati in SCRIS. Invatati sa fiti corecta la sange, altfel se va repeta.

Sunt trimise de pe mailul meu si al colegei, deci da.

Cornel Vasile a scris:

Rapoartele au semnatura dvs.?

Buna ziua,
Lucrez ca reprezentant comercial al unei firme. FMGC.Treaba mea este si sa tin legatura cu distribuitorii si sa calculez vanzarile si bonusurile agentilor.Distribuitorul imi trimite insa niste rapoarte de vanzare "aranjate" astfel incat toata lumea sa isi poata lua banii.Este o practica de care se stie la mine in firma desii oficial nu se accepta asa ceva.In noiembrie , supervizorul meu facut comparatie intre rapotul trimis mie de catre distribuitor si raportul trimis lui. de catre administratorul distribuitorului. Bineinteles ca aceste nu corespundeau si am fost acuzata ca am falsificat eu rapoartele.Mi s-a facut referat si propunere de retrogradare din functie cu penalizare din salariu.Numeni nu mai recunoaste ca se trimit 2 raportai. Mi s-a cerut sa predau laptopul unde aveam mailurile cu rapoartele primite de la distribuitor insa am acele rapoarte salvate pe un stick.
Sunt intr-adevar bonusuri atat ale mele cat si ale agentilor luate cumva pe nedrept daca s-ar lua in considerare rapoartele corecte trimise supervizorului nostru, insa noi facem calculele in functie de singurele rapoarte primite de la distribuitor.Nu stim cum le modifica sau la ce client. .Am inca o colega care nu a fost chemata in comisie si desii am cerut verificarea tuturor vanzarilor si sa mi se dea si mie raportul corect primit de la administratorul distribuitorului, mi se spune ca nu este nevoie.
Este corect sa ma retrogradeze pentru o raportare falsa a distribuitorului in baza careia eu am facut calculele bonusurilor, desii eu am anuntat verbal neregurile?
Isi poate gatii si se ingrijeste singura desii mai greu. De pete 2 ani sta la o ruda care nu ii cere absolut nimic la schimb si are grija exemplar de ea. Chiar mamaia spune ca are grija de ea ca de un copil.Nu matusa are grija de ea.Doar i-a luat casa si pensia. O ia 2-3 zile la ea, pe 12-13 ale lunii, cand trebuie sa ia pensia, dupa care o da afara din casa. Am vrea sa o luam de tot de acolo,dar nici macar nu vrea sa se suie in masina de frica sa nu moara in alt sat/oras. Cred ca daca ar sta linistita,fara sa o mai sacaie, ameninte si sa o fure matusa, ar traii linistita inca multi ani. Luna trecuta i-a dat doar 50 lei din pensie si am gasit-o dormind pe jos in curte, invelita cu o patura si un ceolofan.Acolo o pusese da doarma. Vreau doar sa o lase in pace si sa nu ii mai ia banii ( ca in rest ia luat tot) iar acel notar care face toate magariile, sa plateasca sau macar sa se opreasca. Asadar pot face eu plangerea la parchet?
Multumesc pentru raspuns.Bunica are depresie si schizofrenie.Am incercat sa merg cu dansa la alt notar sa anuleze cumva acea imputernicire si a facut o criza de am crezut ca acolo o sa moara. Matusa o ameninta ca o da afara din casa si cu bataia daca incearca sa faca ceva contra ei.. Nu vrea sa plece din sat, sa vina la mine fiindca vrea sa moara acasa. Are 84 ani.Pot face eu plangerea? Am copia imputernicirii.
Buna ziua. Bunica mea are o pensie de handicap si un ajutor pentru insotilor, fara a avea un institor anume. Matusa mea a facut o declaratie la nortar ca este imputernicita sa ia pensia bunicii de la primarie. A semnat-o in locul bunicii. Nu e prima data cand face acest lucru.Anul trecut a imputernicit-o pe o cumnata .Practic bunica nici nu a fost la notar. Noi am aflat de aceste falsuri cand am fost la primarie sa cerem sa nu i se mai dea banii decat bunicii. Acolo ni s-au aratat acele imputerniciri.Matusa mea a recunoscut ca ea le-a facut " pentru ca poate" si daca ne ducem si le anulam cumva va face altele. Tot cu ajutorul aceluiasi notar a pacalit-o pe bunica si i-a luat casa pe care bunica o cumparat-o, de fapt nu a mai apucat sa o cumpere..S-a trecut ca si cumparator si pe bunica a trecut-o doar cu drept de sedere. Notarul a spus ca nu e treaba lui, sa ma descurc cu matusa.
Unde se poate face plangere impotriva notarului si a matusii. In sat e recunoscut ca "omul primarului" si nimeni nu vrea sa ii ceara socoteala notarului. Vrem doar sa o lase pe mamaia sa isi ia pensia si sa nu ne mai trezim cu alte acte false.

Va rog sa imi spuneti ce ar trebuii sa fac in continuare. Pe fosta mea adresa de domiciliu din Targoviste s-a primit o somatie de plata din partea executorului judecatoresc din Ploiesti. Eu nu mai locuiesc acolo de 6 ani, ci in Bucuresti. Creditul initial a fost luat cand lociam in Targoviste, dar la banca si am anuntat noul domiciliu, la firma de recuperare am anuntat ca nu este adresa corecta in TGV.Acum o saptamana postarita a lasat notificarea de la executor, scrisoare cu recomandare, in usa, fara a semna cineva de primire.De la posta mi s-a spus ca nu e nevoie de semnatura cand exista o casuta postala.Este de ajuns sa o lase acolo fara sa mai verifice si persoana sau sa astepte semnatura.Fostii vecini mi-au inmanat scrisoarea ieri.Au trecut deja 13 zile de cand a fost livrata deci nu prea mai e timp de o eventuala contestatie.
Dosarul de executare este in Targovite, executorul in Ploiesti, eu in Bucuresti.Nu exist practic nicio confirmare de primire a unei citatii la tribunal si chiar a somatiei de executare.Am sunat la executor si mi-a spus sa transmit celor de la firma de recuperare noua adresa pentru a relua alt dosar pe Bucuresti, ei neputand continua procedura de executare.
Eu va trebuii sa anunt firma de recuperare si sa platesc acum si executorul din Ploiesti si cel din Bucuresti?
Nu trebuia sa fiu notificata ca am fost data in judecata,pentru a imi putea apara drepturile: clauze abuzive, refuzul firmei de recuerare creeante de a imi justifica exact sumele de plata.
Care va fii cursul dosarului de acum incolo?Ma ingrijoreaza sumele platite in plus din cauza greselilor lor.
Dosarul a fost preluat de firma de create in septembrie 2012.Termenul de prescriptie este de 3 ani incepand de cand? Are o imprtanta actiunea din 02.06.2015 Tribunal Targoviste? Presupun ca nu s-a indeplinit acel temen de 3 ani pentru prescriptie.
Discuție Amenda RATB
Buna ziua,
Astazi am primit o amenda RATB pentru ca nu aveam bilet.Bani aveam pe card dar nu am mai apucat sa il bifez.M-am urcat in tamvai iar 2 femei controlor au urcat la urmatoarea statie.Distanta intre statii este foarte foarte mica , pratic de la un capat al unui supermarchet din zona Basarab la celalalt capat.Nici nu prea ai timp sa iti deschizi geanta Eu aram chiar in partea din spatea tramvaiului, dupa usa. A oprit tramvaiul si oameni au inceput sa urce.Eu, fata politicoasa , am decis sa ii las mai intai pe toti sa urce ca sa nu ne incurcam si dupa aceea sa bifez cardul. Doamnele controlor care s-au urcat din acea statie s-a oprit chiar in fata mea.Practic una dintra ele nici nu a urcat scarile. Era in drapta mea cu legitimetia si cealalta in fata mea.Nu au bifat nici dansele legitimetia asa cum cred ca au obligatia, pur si simplu am fos singurul om din tramvai ( si cel mai aproape de usa pe care au intrat) la care s-au oprit.Le-am spus ca trebuie mai intai sa ajung la acel apara sa bifez cardul insa dinsele nu s-au miscat din loc. , flancandu-ma si spunand :" nu ..aratani-l noua mai intai .Suntem sigure ca nu ai niciun card.Repet nici dansele nu isi bifasera legitmatiile.Le-am aratat cardul apoi au cerut CI sa "confirme" ca este cardul al meu.Una dintre ele a spus colegei :Bifeaza-l tu mai intai pe al nostru.Trecusem deja de statie Apaca.Au verificat cardul , erau si bani pe el .Au spus insa ca tot trebuie sa imi dea amenda fiindca ca nu l-am bifat.Pai cum sa il bifez daca nu m-au lasat sa ma misc.Una avea cardul in mana si cealalta buletinul.Nu au vrut sa mi le inmaneze decat dupa ce am acceptat sa ma dau jos din tramvai si am semnat PV.Am mai vazut asemenea practici.Iti iau actele si nu ti le dau decat daca semnezi ce iti dau ei. Nici macar cardul RATB nu il dau inapoi ca parca ai pleca fara sa iei si buletinul.Deci mi-au spus ca nu imi pot niciun act pana nu semnez PV dar a stau linistita ca amenda e doar 50 ron daca o achit in 10 ( zece) zile. Nu cred ca este corect sa nu ti se dea un timp de cateva secunde macar sa it poti bifa cardul si nici ca te legitimeaza inainte sa isi bifeze dansele cardul.Teoretic au dreptate..nu am bifat cardul , nu am avut bilet, dar cand sa fac asta daca nu sunt lasata.PV pare in regula, in afara de fapul ca nu in statia Iulliu Maniu s-a constatat contaventia ci in urmatoarea statie,nu are niciun martor semnatura sau datele si nu scrie exact cat e amenda,Scrie ca fapta este: "a calatorit fara bilet" fapta prevazuta la art x pentru care poate fii sanctionata cu amenda intre 100 si 150 lei. Pentru fapta savarsita se aplica ameda de ...?.. conf art etc" . Deasemei mai este notat un numar de certificat constatator pe care eu nu il am si alt act in afara de PV nu am vazut completat. Pot face contestatie dac nu scrie suma exacta de plata sau nu am martori?Cum sepoate verifica daca este corect cum au procedat dansele , fara sa iti dea timp sa iti platesi calatoria , fara sa bifeze dansele mai intai legitimatia si a te oblige oarecum sa le semnezi amenda. Chiar nu vreau sa platesc acesta amenda fiinca nu a fost rea intentie, din contra., eram cu mana in geanta cand m-au " salutat " .Sunt atatia tigani care se urca si vand tot felul de nimicuri in tamvaie , trec pe laga controlori si aproape isi zambesc reciproc.Numeni nu le cere lor biletul insa restul oamenilor trebuie sa plateasca amenda, asta in cazul in care nu ai ceva bani la tie sa le dai lor asa..ca sa treaca cu vederea.
Multumesc pentru sfaturi .Astazi eu spus ca or sa ne trimit actele la sediul din Bucuresti.
Un Paste fericit tuturor!