avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate Anghelescu

Activitate Anghelescu

Ma confrunt cu urmatoarea situatie. Un locatar din blocul nostru deranjeaza cu agregatul de aer conditionat. in sensul ca nu are instalat o teava de scurgere astfel ca toti locatarii de sub el sunt udati de apa care curge din instalatie. Acest lucru se intampla si iarna caci foloseste aerul conditionat sa se incalzeasca.
Toate atentionarile chiar si scrise din partea presedintelui asociatiei au fost inutile.
Doresc un sfat ce sa facem.
In urma cu cateva zile BRD finance ma anunta ca nu imi prelungeste valabilitatea cardului de credit aferent contractului 800142779 pe motiv ca am intarzieri la plata si bonitate. Precizez ca sunt expert contabil, am un venit lunar de peste 9000 lei iar intarzieri nu exista (se poate verifica) .Folosesc cardul pentru rezervari pe "booking" iar ultima folosire a fost in anul 2018 cand am achitat o cazare in Scotia rambursarea facandu-se in termen, Se poate verifica.
Rog un sfat si eventual un domn avocat prin care as putea sa-i actionez pentru denigrare.
Multumesc celor ce ma vor ajuta
Scuzati-ma, Legea am citit-o si eu , dar ne fiind sigur de interpretare am intrebat pe forum. Raspunsul darit era Da/Nu
Sunt expert contabil, nu am pfa, sau alta forma de organizare. Pot beneficia de reducerea la enegia electrica ?
Din decembrie montarea repartitoarelor e obligatorie. Unde e lege nu e tocmeala. Presedintele blocului nostru nu vrea sa montam repeartitoare. Mentionez ca am avut montate cu ani in urma dar nu le mai folosim. Ne respectarea se sanctioneaza cu amenda. Presedintele a indus ideea ca prin montare se va plati mai mult. O prostie. Amenda vrea sa o imparta pe apartamente, desi sunt apartamente vor montarea. Ce ma sfatuiti ?
Din continutul articolului rezulta ca in prezent se pot inscrie pe platforma si persoanele din grupa doi (peste 65 ani). Se vorbrste si de semnatura digitala. Eu am, fiind expert contabil dar sotia nu. In practica folosim aceeas semnatura. As dori precizari in acest sens deoarece vreau sa ma vaccinez cat mai curind posibil. Cu stima!
Pe 20 apr.2018 m-am portat in Telecom. Am achizitionat un telefon . Nici azi portarea nu functioneaza. Zic (la reclamatii 1234) ca sa incerc cartel in alt telefon, etc. Vreau sa reziliez contractual, sa restitui telefonul si sa scap de aceasta societate. Cum procedez legal. La reclamatii mi-se spune sa negociez la magazine. Multumesc pentru raspuns.

-editare date personale-
Multumesc inca odata
Multumesc mult pentru raspuns. Ati fost deosebit de amabil. Daca puteti precizati-mi si actul normativ in care se inscriu precizarile enuntate. Cu stima
Cred ca nu ati inteles intrebaea. Stiu tot ce ati spus dar intrebarea era clara: unul cu o pensie mai mica sa zicem 1000 lei si altul cu 1500 platesc diferentiat? Nu intra in calcul cei f.saraci si nici faptul ca pentru unele categorii diferenta o suporta primaria.
Nu ati vorbit nimic despre confidentialitatea pensiilor. Exemplu administratorul nu se incadreaza in persoane care prelucreaza date cu caracter personal. .