avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate lazarovici alina

Activitate lazarovici alina

Iti multumesc mult pentru raspunsul dat.:)
buna, am urmatoarea problema.Lucrez la o firma cu 64 salariati si de curand conducerea a hotarat ca tuturor angajatilor sa le fie adaugat sporul de vechime. Intrebarea mea este daca acesta este obligatoriu, se aplica la vechimea totala in munca sau doar la perioada lucrata la noi. Daca trebuie calculat la vechimea totala in munca aceasta o aflu cerand de la ITM perioada sau pe baza declaratiiolr salariatilor. Daca puteti sa-mi spuneti care sunt procentele care se aplica in functie de anii lucrati.
Se poate introduce valoarea in salariu de baza, adica minimul aferent pentru fiecare grupa ( calificati, necalificat....) plus procentul aferent sporului de vechime, sa nu se puna separat: salariu de incadrare+spor de vechime.
VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSURI.
am o problema , daca ma poate cineva ajuta
in data de 8 iunie s-a lucrat 8 ore, unele persoane vor sa-si ia recuperare unele sa le platim dublu. Problema este la cei care vor sa-si ia recuperare. Pentru 8 ore lucrate de 8 iunie cate ore libere pot sa-si ia 8 ore intr-o alta zi care le sunt platite normal sau 16.
in luna iunie sunt 21 de zile lucratoare adica 168 de ore. Am o contradictie cu unul din angajati care pt cele 8 ore lucrate in 8 iunie isi ia 16 ore in alte zile (cumulate).Din cate am citit in codul muncii se recupereaza 8 ore nu 16. In programul de salarii cele 8 ore se calculeaza cu 100% sau 200%. #-o
in anul 2008 s-a facut receptia finala la o cladire constructie proprie. In cursul aceluiasi an am inchiriat in luna iulie 2008 17% din valoarea cladirii in regim fara tva, firma este platitoare de TVA. Valoarea tva dedus este de 2960000. Mentionez ca nu s-atinut cont de TVa aferent facturilor cu taxare inversa. In iulie 2008 s-a facut urmatoarea inregistrare 2960000/20=148000, 148000*17%=25160, adica 635=4426/25161. In luna septembrie s-a mai inchiriat o parte inca 20% din valoarea cladirii facandu-se inregistrare 635=4426/29600. Intrebarile mele sunt urmatoarele
- trebuia sa se ia in calcul si TVA aferen taxarii inverse si daca da trebuie facuta rectificativa
- in iulie 2009 eu vreau sa calculez ajustare valoare inchiriata a crescut la 50%. Calculez 14800*50%? va rog daca ma poate ajuta cineva cu un exemplu .Mentionez ca valoarea suprafetei inchiriate scade sau creste in functie de locatari, intr-o luna mai inchiriam, in alta luna pleaca cineva. Cum se procedeaza in acest caz?
-cand se face ajustarea la sf anului, lunar sau trimestrial