Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA ajustare tva cladire proprie inchiriata partial
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

ajustare tva cladire proprie inchiriata partial

in anul 2008 s-a facut receptia finala la o cladire constructie proprie. In cursul aceluiasi an am inchiriat in luna iulie 2008 17% din valoarea cladirii in regim fara tva, firma este platitoare de TVA. Valoarea tva dedus este de 2960000. Mentionez ca nu s-atinut cont de TVa aferent facturilor cu taxare inversa. In iulie 2008 s-a facut urmatoarea inregistrare 2960000/20=148000, 148000*17%=25160, adica 635=4426/25161. In luna septembrie s-a mai inchiriat o parte inca 20% din valoarea cladirii facandu-se inregistrare 635=4426/29600. Intrebarile mele sunt urmatoarele
- trebuia sa se ia in calcul si TVA aferen taxarii inverse si daca da trebuie facuta rectificativa
- in iulie 2009 eu vreau sa calculez ajustare valoare inchiriata a crescut la 50%. Calculez 14800*50%? va rog daca ma poate ajuta cineva cu un exemplu .Mentionez ca valoarea suprafetei inchiriate scade sau creste in functie de locatari, intr-o luna mai inchiriam, in alta luna pleaca cineva. Cum se procedeaza in acest caz?
-cand se face ajustarea la sf anului, lunar sau trimestrial
chiar nu stie nimeni nimic, nu ma poate ajuta nimeni
lazarovici alina a scris:

in anul 2008 s-a facut receptia finala la o cladire constructie proprie. In cursul aceluiasi an am inchiriat in luna iulie 2008 17% din valoarea cladirii in regim fara tva, firma este platitoare de TVA. Valoarea tva dedus este de 2960000. Mentionez ca nu s-atinut cont de TVa aferent facturilor cu taxare inversa. In iulie 2008 s-a facut urmatoarea inregistrare 2960000/20=148000, 148000*17%=25160, adica 635=4426/25161. In luna septembrie s-a mai inchiriat o parte inca 20% din valoarea cladirii facandu-se inregistrare 635=4426/29600. Intrebarile mele sunt urmatoarele
- trebuia sa se ia in calcul si TVA aferen taxarii inverse si daca da trebuie facuta rectificativa
- in iulie 2009 eu vreau sa calculez ajustare valoare inchiriata a crescut la 50%. Calculez 14800*50%? va rog daca ma poate ajuta cineva cu un exemplu .Mentionez ca valoarea suprafetei inchiriate scade sau creste in functie de locatari, intr-o luna mai inchiriam, in alta luna pleaca cineva. Cum se procedeaza in acest caz?
-cand se face ajustarea la sf anului, lunar sau trimestrial

Nu am folosit niciodata ajustarea dar cf codului fiscal eu am inteles urmatoarele:
- pt primul an se face ajustarea care ati facut-o si se inreg in decontul decembrie 2008
- pt 2009 se face o ajustare 25160*19 o singura data in decontul lunii dec 2009.
- pt cei 20% la fel ca mia sus: 29600 in decontul lui dec 2008, 29600*19ani in dec lui dec 2009.
- daca, incepind cu data de 1 ian 2009 si pina in anul 2027 inclusiv, se va modifica suprafata inchiriata in regim de scutire in plus sau minus, de fiecare data, se vor efectua ajustari ale taxei, o singura data in decontul lunii in care a aparut modificarea.
Vezi exemplul 4 de la pct 54 din norme.
In ceea ce priveste taxarea inversa, eu zic ca da, se ia in calcul pt ca si acel este tva deductibil.
Iti multumesc mult pentru raspunsul dat.:)