avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate magda_oancea

Activitate magda_oancea

Discuție Carte imobil
In cazul in care cartea de imobil nu a fost actualizata si in urma controlului efectuat de politie se aplica amenda ,cine trebuie sa plateasca amenda ,presedintele de asociatie ,administratorul, comitetul executiv sau se imparte suma tuturor locatarilor?
Discuție Carte imobil
Buna seara,

Mai este necesara inscrierea in cartea de imobil a proprietarilor/chiriasilor?
La avizer trebuie afisate numele proprietarilor/chiriasilor?
Vecina mea a decedat anul trecut. Cheile apartamentului au ramas la un vecin care intre timp a inchiriat apartamentul,unor studenti.Cele doua persoane nu sunt trecute la plata cheltuielilor de intretinere.Singura ruda in viata este un cumnat al acesteia care se afla in proces cu vecinul .Problema noastra a locatarilor este sa-i determinam sa-si plateasca intretinerea.Cum sa procedam?
Buna seara,
Pe data de 09.10.2009 s-a dat pronuntarea la litigiul de munca prin care am cerut 4 salarii compensatorii conform CCM ramura comert si a fost respinsa ca nefondata.
Ceilalti colegi ai mei au obtinut aceste salarii.As fi vrut sa stiu si eu motivele pentru care cererea mea este nefondata.Am fost de trei ori la tribunal,mi se spune ca "este la motivare".Totusi au trecut 2 luni si ceva.
Ce pot sa fac?
Va multumesc
Buna ziua,
In CCM ramura comert la aliniatul 78(3) se spune ca in cazul disponibilizarilor colective poti solicita minim 4 salarii compensatorii.Exista vreun act aditional prin care pot solicita mai multe salarii compensatorii in functie de vechime?Care ar fi acesta?
Angajatorul a refuzat orice discutie pe aceasta tema.
Va multumesc
Buna seara,
In urma hotaririi judecatoresti mi-a fost respinsa cererea de acordare a salariilor compensatorii.
Sincera sa fiu nu mai inteleg nimic.In decizia de concediere se mentioneaza "Avand in vedere dispozitiile art.68 si urmatoarele din Codul Muncii
incepind cu data de 31.07.2009 se desface CIM in temeiul art.65(1)si urmatoarele din Codul Muncii".La data prezentarii la proces fostul angajator a prezentat o serie de documente din care reiese ca au fost cocediati un numar de 32 de salariati dintr-un numar de peste 2600 si un proces verbal incheiat intre patron si reprezentantii salariatilor nestampilat in care se specifica : "nu se va plati niciun salariu compensatoriu salariatilor care vor fi concediati in conditiile concedierilor conform art.65(1) si 68;se va modifica regulamentul de ordine interioara al socetatii potrivit prevederilor legii nr.202 di 21.10.2008 pentru modificarea alin.(1) al art. 134 din Lg nr. 53/2003 - Codul Muncii".Societatea respectiva desfasoara activitate de comert.Reprezentantul societatii a solicitat ca instanta sa tina cont de acest proces verbal.Intrebarea mea este :ce pot sa fac in continuare?
Va multumesc
Discuție instanta
Buna seara,
Pot prezenta in instanta un ccm pe ramura comert, acesta neavand nici o stampila? Angajatorul a cerut judecarea in lipsa,printr-o adresa catre tribunal, specificand ca la nivelul ccm pe nivel de unitate nu este stipulata acordarea de salarii compensatorii si cere respingerea cererii inaintata de mine.In art.78 din ccm pe ramura se specifica ca in cazul concedierilor colective se pot acorda 4 salarii acesta fiind minimul de la care se poate incepe negocierea.Eu cu cine negociez si cat pot cere intrucat angajatorul refuza orice negociere?
Răspuns la discuția prezentare instanta
Imi cer scuze ca nu cunosc termenii.
Merg in instanta ca reclamant,solicit plata salariilor compensatorii.
Buna seara,
Astazi un coleg de-al meu a avut infatisare la tribunal pentru un litigiu de munca,referitor la acordarea salariilor compensatorii.Reprezentantul
angajatorului i-a inmanat un act prin care solicita retragerea plangerii,intrucat in CCM la nivel de unitate nu este stipulata acordarea de plati compensatorii.
Judecatorul i-a cerut sa prezinte CCM la nivel national la urmatoarea infatisare.
Vineri trebuie sa ma prezint si eu in instanta si nu stiu cum sa procedez,deoarece societatea respectiva desfasoara activitate de comert si din cate stiu exista un CCM la nivel de ramura comert.Pot sa aduc eu la cunostiinta domnului Judecator
existenta acestuia?Pot sa i-au cuvantul?
Cu multumiri
Buna ziua,
Va rog sa-mi spune-ti ce sa fac in situatia in care angajatorul
nu se prezinta in instanta,in cazul unui litigiu de munca
(solicit plata salariilor compensatorii ramura comert)
Cu multumiri