Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... instanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

instanta

Buna seara,
Pot prezenta in instanta un ccm pe ramura comert, acesta neavand nici o stampila? Angajatorul a cerut judecarea in lipsa,printr-o adresa catre tribunal, specificand ca la nivelul ccm pe nivel de unitate nu este stipulata acordarea de salarii compensatorii si cere respingerea cererii inaintata de mine.In art.78 din ccm pe ramura se specifica ca in cazul concedierilor colective se pot acorda 4 salarii acesta fiind minimul de la care se poate incepe negocierea.Eu cu cine negociez si cat pot cere intrucat angajatorul refuza orice negociere?
Incercati sa faceti rost de Monitorul Oficial, partea a V-a, nr.18/05.12.2007, unde este publicat acest CCM. Poate il imprumutati de undeva si faceti o copie la xerox.
Urmati sfatul dat de @tudorvaleriu. Nu negociati. In cazul in care nu a prevazut aceasta clauza in CCM la nivel de unitate angajatorul are obligatia sa respecte prevederile CCM pe ramura (4 salarii).
In instanta solicitati acordarea a minim 4 salarii compensatorii in conformitate cu prevederile CCM la nivel de ramura comert. Nu este nevoie sa depuneti in instanta acest contract, insa este bine sa mentionati in ce articol este mentionat cuantumul salariilor compensatorii.
Si nu uitatai sa specificati ca un CCM la nivel de unitate nu poate sa contina dispozitii contrare sau sa acorde mai putin decat a fost negociat la nivel de ramura.
Aveti toate sanse de castig. Succes.